Erdoğan'dan Cameron'a: 'Üç Gün Bile Dayanamadın'

 > -

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İngiltere'nin AB içinde kalıp kalmayacağını belirleyen referandumdan, sandıktan ayrılma yönünde karar çıkmasının ardından istifa edeceğini açıklayan İngiltere Başbakanı David Cameron'a yüklendi: "3000 yılına kadar Türkiye giremez' dedi. Şimdi ne oldu? Hadi buyur bakalım, 3 gün bile dayanamadın bak."

Cumhurbaşkanı Erdoğan Tüm Sanayici İş Adamları Derneği'nin düzenlediği iftar programına katıldı.

İftar programında bir konuşma yapan Erdoğan'ın konuşmasının hedefinde AB, İngiltere Başbakanı David Cameron ve islamofobik çıkışlarıyla bilinen ABD'li milyarder işadamı ve Cumhuriyetçi Parti'den başkan adayı olan Donald Trump vardı.

Erdoğan yaptığı konuşmada İngiltere'de gerçekleştirilen referandumdan AB'den ayrılma yönünde karar çıkmasının ardından istifa edeceğini açıklayan Başbakan Cameron'ı," İşte şimdi buyurun İngiltere... Ne dedi? '3000 yılına kadar Türkiye giremez' dedi. Şimdi ne oldu? Hadi buyur bakalım, 3 gün bile dayanamadın bak..."sözleriyle eleştirdi.

Başbakan Cameron Türkiye'nin AB üyeliğine ilişkin daha önce yaptığı bir açıklamada,"Türkiye'nin bugünkü ilerleme hızıyla AB’ye girmesi, 3000 yılı civarında olur muhtemelen" demişti.

Cameron: ‘Bu Hızla Giderse Türkiye 3000 Senesinde AB'ye Girer’ - onedio.com
Cameron: ‘Bu Hızla Giderse Türkiye 3000 Senesinde AB'ye Girer’ - onedio.com

Erdoğan'ın konuşmasından satır başları şu şekilde;

 "Biz Avrupa Birliğini önemsedik ve bu yolda bir gayret ortaya koyduk ama hep bizi oyaladınız. Beraber müzakere masasına oturduğumuz kişilerle maalesef bizi ayırt ettiniz. İşte son olarak göçmenler konusunda takındığı insani ve ahlaki olmayan yaklaşım, Avrupa Birliğinin tutarlılığını ciddi şekilde tartışmaya açmıştır. Avrupa'da yükselen ırkçı ve İslamofobik akımlar ile -kimse demesin Avrupa İslamofobik değil. Hayır, işte ben söylüyorum- şu anda Türkiye'ye yapılan uygulama İslamofobiktir, onun için bizi almakta bunlar gecikiyorlar." eleştirisinde bulundu.

'Almayacaksanız bizi boşuna uğraştırmayın'

İkircikli davranmayın' dedik, bunlarla bütün müzakerelerde hep şunu söylemişimdir. Alacaksanız, 'buyurun' deyin, almayacaksanız  'boşuna uğraşmayın, almayacağız sizi, bizi de yormayın, siz de yorulmayın' deyin. Ama hep aldattılar, dürüst davranmadılar. İşte şimdi buyurun İngiltere... Ne dedi? '3000 yılına kadar Türkiye giremez' dedi. Şimdi ne oldu? Hadi buyur bakalım, 3 gün bile dayanamadın bak...

"Trump Towers'ın açılışını yapmakla yanlış yaptım"

Erdoğan, 2012 Nisan'ında İstanbul Mecidiyeköy'de bulunan Trump Towers iş merkezinin açılışını gerçekleştirmişti

İşte Amerika. Aynı şey orada. Şu anda adaylardan bir tanesi Müslümanlara vuruyor, vuruşturuyor. Sayın Obama burada Müslümanlardan yana tavır koyuyor, 'Böyle bir ayırım yapamazsınız' diyor ama diğer aday, Müslümanların Amerika'da olmasına adamın tahammülü yok. Bir de gelmiş burada bir yerde bir marka koymuşlar onun adına. O markayı aslında binasına koyanlar onu süratle kaldırması lazım. Ben de bir yanlış yaptım oranın açılışını yaptım."

AA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir