Erdoğan'dan Aydın Doğan'a: "Sizin Döneminizde 1'e 5 Kazandım Diyen Sen Değil misin?"

 > -

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün kendisine hitaben bir başyazı yayınlayan Hürriyet gazetesine yanıt verdi.

Ankara Keçiören'de toplu açılış törenine katılan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Doğan Medya Grubu bünyesindeki Hürriyet gazetesinin kendisine tepki olarak ön sayfasından yayımladığı yazıya doğrudan Aydın Doğan'a seslenerek cevap verdi. Erdoğan'ın açıklamaları şöyle:

"Meydanlarda, bir-iki yerde Mısır’da Mursi’nin idamıyla açıklamalarım oldu. Bu açıklamalar üzerine beyefendiler rahatsız oluşlar. İma yollu olarak, ‘Şok karar. Mısır’da milletinin yüzde 52 oyunu almış olan Mursi’ye idam kararı’. Şimdi bunu yazıyor. Tabii sosyal medyada ciddi bir yüklenme başlıyor, sonra hemen bunu yayından kaldırıyorlar. Ben bunu meydanlarda söyledim. Sağ olsun sayın Başbakan da meydanlarda söyledi."

"Unutacağımızı mı zannediyorsun?"

"Ey Doğan, niye rahatsız oldun? Sen değil misin '411 el kaosa kalktı' , sen değil misin benim seçilme hakkım elimden alındığı zaman 'muhtar bile olamaz' diye başlık atan? Bütün köşe yazarlarınla bize saldırdığın o günleri unutacağımızı mı zannediyorsun? Cumhurbaşkanı oldum, yine aynı şekilde devam ediyorsun. Milletin verdiği oya saygın yok"

"Bak Doğan, bugüne kadar hiçbir yerde söylemedim, bundan sonra söyleyeceğim. Bu, çok hassas bir konu. Bana gelip 'sizin döneminizde '1'e 5 kazandım' diyen sen değil misin?

Bana gelip, İstanbul Conrad Otel'de, aynen şu ifadeler: 'Ben, Sayın Demirel'le de çalıştım. Ben, Tansu Hanım'la da çalıştım. Özal'la da çalıştım. Sayın Özal, medyayla da olmaz, onsuz olmaz, bana bunu söyledi. Tansu Hanım, zaten bizlerle baş edemedi.' diyen?

"Aydın Bey, ben doğma büyüme Kasımpaşalıyım"

Bunları anlatınca ben, kendisine o zaman şunu söyledim: 'Aydın Bey, ben doğma büyüme Kasımpaşalıyım. Şunu bilmeni isterim. Bizim Rabbimize verilecek bir borcumuz var, can borcumuz. Onun vakti saati, onda bellidir ama şunu bilmeni isterim. Hakkın olanı her zaman alırsın ama hakkın olmayanı bizden öncekilerden aldığın gibi bizden alamazsın. Bunu bilmen lazım.' Ben, bunu söyledim."

"Bunlar, bir vahşetin tahrikçisi, müsebbibi olarak ortaya çıkmışlar, utanmadan, sıkılmadan parti binalarına yapılan saldırı için bizi suçluyorlar. Silah, sizin işiniz. Bomba, sizin işiniz. Şiddet, sizin işiniz. Yakıp yıkmak, sizin işiniz. Biz, hayatımız boyunca sadece ve sadece siyasetin meşru araçlarını kullandık. Siz dağa da gider gelirsiniz, dağ ile iyi anlaşırsınız. Dağdan da tehditler gelir. Ne olacak? Bu tehditlerle mi bir yere varacağınızı zannediyorsunuz? Biz, insanları yaşatmak için mücadele verdik. Çözüm Sürecini bunun için başlattık."

Ne olmuştu?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mısır'da hakkında idam kararı verilen Mursi için "Dünya şokta! yüzde 52 oy alan Cumhurbaşkanına idam" başlığını kullanan Hürriyet'i kendisine gönderme yapmakla suçlamış, hedef alındığını söylemişti.

Hürriyet ise bugün 'Sayın Cumhurbaşkanı'na Sesleniyoruz' başlığıyla birinci sayfadan Erdoğan'ın iddialarına sert bir yanıt vermiş, 'bizden ne istiyorsunuz Sayın Cumhurbaşkanı' diye sormuştu.

Tüm detaylar için:

Hürriyet: 'Sayın Cumhurbaşkanı... Ne İstiyorsunuz Bizden?'

İşte Adım Adım Hürriyet'in Bugünkü Başyazısının O Garip Arka Planı...

AA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir