Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Erdoğan'dan Almanya'ya: 'Teröre Çanak Tutuyorsunuz'

 > -

Cumhurbaşkanı Erdoğan, FETÖ'cü savcıları iade etmeyeceklerini ifade eden ve 'siyasi soruşturmalarda Türkiye'ye iade olmayacağını' söyleyen Almanya Adalet Bakanı üzerinden Almanya'yı eleştirdi. Almanya'nın terör örgütlerine çanak tuttuğunu belirten Erdoğan, "Ey Almanya. Bu terör belası bumerang gibi gelip sizi de vuracaktır" dedi ve ekledi: "Almanya'nın akıbetini hiç de hayırlı görmüyorum."

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'ndaki Millet Kongre Merkezi'nde düzenlenen "Kültür ve Turizm Bakanlığı Yaşayan İnsan Hazineleri Geleceğe Aktarılan Mirasın Temsilcileri" ödül töreninde konuştu.

Almanya Adalet Bakanı'nın kısa bir süre önce yaptığı "Siyasi soruşturmalarda Türkiye’ye iade olmayacak" açıklamasını hatırlatan ve Almanya'yı eleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamasının ilgili kısmı şöyle:

"Türkiye yakın zamanda verdiği bir notayla uzun süredir Almanya'da olduğu bilinen FETÖ üyesi savcıların yakalanarak ülkemize iadesini talep etmiştir. Almanya FETÖ üyesi savcıların iade edilmeyeceğini söylemiştir. [Almanya Adalet Bakanı] Bakana göre Türkiye'yle Almanya arasındaki iade anlaşması sadece ağır suçları kapsıyormuş, siyasi suçları kapsamıyormuş. 

Biz de Almanya'nın bu yaklaşımını ve bu uygulamaları kaygıyla dehşetle izliyoruz. Sayın Merkel'e ben dört bin dosya verdim. Daha sonra İstanbul'da 'Sayın Şansölye size verdiğim dosyalar ne oldu' dedim. Bana şöyle bir cevap verdi: O dosyaların sayısı 4 bin 500 oldu."

'Ey Almanya...'

"Şimdi kalkmışlar bize akıl veriyorlar; 'endişeleniyoruz'. Almanya, biz sizin bu duruşunuzdan endişeleniyoruz. Siz şu anda teröre çanak tutuyorsunuz. Ey Almanya. Bu terör belası, bumerang gibi gelip sizi de vuracaktır. Türkiye olarak bizim sizden bir beklentimiz yok. Ama siz, teröre yataklık yapmaktan dolayı tarih boyunca anılacaksınız.

PKK, DHKP-C, FETÖ gibi terör örgütlerinin mensuplarına yıllardır kol kanat geren Almanya'nın şimdi de ısrarla FETÖ'nün arka bahçesi haline dönüşmesinden dolayısıyla biz de endişe ediyoruz. Her zaman söylediğim gibi terör örgütleri akrep gibidir, eninde sonunda döner, kendini sırtında taşıyanı da ısırır.

Almanya'da Türklere yönelik çok fazla ırkçı saldırı yapılıyor. PKK'yla, FETÖ'yle, DEAŞ'la, ırkçı örgütlerle mücadele etmek yerine, başka ülkelerin milli güvenlik hassasiyetlerini hiçe sayarak teröristlere kucak açan Almanya'nın akıbetini hiç de hayırlı görmüyorum. Şu anda teröristlerin barındığı önemli ülkelerden birisi haline gelmiştir Almanya. Bu kadar açık konuşuyorum. Almanya örgüt üyelerine sahip çıkmayı tercih etti."

Almanya Adalet Bakanı ne demişti?

Heiko Maas

Türkiye’deki gelişmeleri 'büyük bir kaygıyla' izlediklerini açıklayan Alman Adalet Bakanı Heiko Maas, Türkiye’de siyasi nedenlerle açılan soruşturmalarda, iade taleplerine olumlu karşılık vermeyeceklerini söylemişti.

DW'nin haberine göre Maas, Türkiye’nin eski savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara hakkında yaptığı iade talebi ve darbe girişimi sonrasında Almanya’da iltica talebinde bulunan kamu görevlileriyle ilgili soruyu, siyasi nedenlerle açılmış soruşturmalarda iadeye yeşil ışık yakmayacaklarını ifade ederek şöyle yanıtlamıştı:

"Adli yardımlaşma ile ilgili olarak durum şu: Türkiye’den ağır suçlar söz konusu olduğunda, cinayet, kasten adam öldürme gibi konularda adli yardımlaşma talebi olduğunda bu talep tarafımızdan inceleniyor. Ama adli yardımlaşmadaki çekincemiz siyasi bir nedene dayanmaması. Dayandığı takdirde bu talep hakkında işlem yapılmıyor. Şu anda talepleri tek tek inceleyerek söz konusu olan olağan bir suç mu diye bakıyoruz. Yoksa bu iade talebi hâlihazırda orada sürdürülmekte olan ve temizlik operasyonu olarak adlandırılanların bir parçası mı? Eğer öyleyse ilgili taleplerde kesinlikle iade söz konusu olmayacaktır."

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir