Erdoğan'dan ABD Yönetimine: 'Siyasi İradelerini Kaybetmişler'

 > 
25PAYLAŞIM

Birleşmiş Milletler'deki görüşmelerin ardından ABD'deki temaslarına devam eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, katıldığı bir konferansta Fethullah Gülen'in iadesiyle ilgili ABD yönetimini eleştirdi. "15 Temmuz'un arkasında Pensilvanya'da yaşayan kişi var" diyen Erdoğan,  "Biz bunu Amerikalı dostlarımıza hâlâ anlatamadık, kabul ettiremedik" ifadelerini kullandı. ABD'ye FETÖ ile ilgili 85 koli dosyanın gönderildiğini de belirten Erdoğan, "15 Temmuz'u darbeye maruz kalan milletimizden değil, bizzat darbeyi yapanlardan dinleyecek kadar siyasi iradelerini kaybetmişler" diyerek Amerikan yönetimini eleştirdi ve bu durumun er ya da geç ilişkilere zarar vereceğini söyledi.

ABD'de sivil toplum kuruluşu toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fethullah Gülen'in iadesiyle ilgili Washington yönetimine çağrılarını yineledi. "Darbe girişiminin arkasında FETÖ ve Pensilvanya'da yaşayan kişi var. Biz bunu Amerikalı dostlarımıza hâlâ anlatamadık, kabul ettiremedik" dedi. Erdoğan bu durumun er ya da geç iki ülke arasındaki ilişkilere zarar vereceğini belirtti.

"Bunlara araziler, arsalar verdik"

Erdoğan'ın konuşmasından satır başları şöyle:

"Biz bunlara araziler verdik, arsalar verdik. Ne diye verdik? Gelin bu ülkede eğitim için okul yapın dedik. Ülkenin ekonomisine katkı olsun diye verdik. Normal şartlarda bunları geri alabilir miydik? Alamazdık. Ama şimdi KHK ve OHAL ile bunların hepsini toparlayarak bu okulları devlete teslim ettik."

"İhanet şebekesinin üzerindeki ne kadar mal ve mülk varsa devlet el koymaya başladı. Bunlar kendilerini akıllı zannettiler. Buradaki bir meczubun, şarlatanın arkasına takıldılar. Zannettiler ki biz gideceğiz. Hayır gidemeyeceksiniz. Hesapların üzerine bir hesap vardır, o da Allah'ın hesabıdır. Bunun için milletimle ne kadar iftihar etsem azdır. Bu ihanet teşebbüsünü milletimizin destansı direnişi, siyasi partilerimizin ve medyamızın ilkeli duruşu sayesinde bertaraf ettik."

"Amerikalı dostlarımıza hâlâ anlatamadık"

"O gece Türk milleti, sadece ülkemiz içindeki vesayet odaklarına değil, tüm dünyada şiddetle, silahla güç devşirmeye çalışan herkese büyük bir ders verdi. 15 Temmuz darbe girişiminin arkasında FETÖ ve Pensilvanya'da yaşayan kişi var. Biz bunun Amerikalı dostlarımıza hâlâ anlatamadık, kabul ettiremedik. Hâlâ yargı vesaire vesaire. 85 koli dosya gönderdik. Ama bu dosyalar onun size iadesini gerektirmiyor diyorlar. Bizden 10 teröristi yakalamamızı istediler. 9'unu yakaladık, teslim ettik. Kendileri hâlâ bu teröristi saklıyorlar."

"Bu ilişkilerimize er veya geç zarar verecektir"

"Ne yaparlarsa yapsınlar. Bu şahsın iadesini veya tutuklanmasını kendilerinden istedik. Aramızdaki suçluların idesi sözleşmesine göre tutuklamaları gerekir. Ama bunlar bunu hâlâ temin ediyorlar. Bu ilişkilerimize er veya geç zarar verecektir. Biz stratejik ortağız. NATO'da beraberiz, birçok ikili bağlantılarımız var ve hâlâ bu konuda gerekli adımların atılmasını sabırla bekliyoruz."

"Amerika düşmanı birisini Parlamentomuzda konuştursak..."

"ABD'deki FETÖ unsurları tarafından özellikle Kongre nezdinde ülkemiz aleyhine yoğun bir karalama faaliyetine girişileceği anlaşılıyor. Orada FETÖ'cü birilerini çıkartıp konuşturabiliyorlar. Peki biz acaba Amerika düşmanı birisini çıkartıp Parlamentomuzda konuştursak, Amerika yönetimi buna nasıl bakacak, herhalde pek de memnun olmayacaktır."

"Kusura bakmayın, o milletimizin kararı"

"Şu anda 'Türkiye'de anti Amerikancılık yaygın' diye bize söylüyorlar kendileri. Kusura bakmayın, o milletimizin kararıdır. Niye? Çünkü böyle bir teröristi Pensilvanya'da misafir ettiğimiz takdirde şu anda benim milletimle bir referanduma gidecek olsanız milletim inanıyorum ki en az yüzde 90'ı ile burada 'Amerika bunu burada sakladığına, destek verdiğini göre bizim Amerika'ya olan muhabbetimiz azalmıştır' diyecektir."

"Siyasi iradelerini kaybetmişler"

"FETÖ mensubu bir kişi Kongre'de 15 Temmuz'u anlattı. Nasıl oluyor bu iş? 15 Temmuz'u darbeye maruz kalan milletimizden değil, bizzat darbeyi yapanlardan dinleyecek kadar siyasi iradelerini kaybetmişler. Böyle bir şey olamaz."

"Messi forması giydirdikleri çocuğun gövdesine bomba bağladılar"

Türkiye'nin hep sabrettiğini ancak Gaziantep'te 14 yaşında bir çocuğun gövdesine bombaları bağladıklarını ve çocuğu bir kına merasimine saldıklarını anımsatan Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti:

"Çocuk da Messi'yi çok sevdiği için Messi'nin formasını giydirmek suretiyle onu oraya saldılar. Daha sonra bu bomba patlatıldı, 56 kişi öldü, 100'e yakın kardeşimiz de yaralandı. Bu ölenlerin 29'u çocuk ve genç. 'Artık bitti, şimdi biz ılımlı muhaliflerle Cerablus'a gireceğiz' dedik ve Cerablus'a girdik. Ne oldu? DEAŞ'ı oradan attık ama bitmedi devam edeceğiz dedik ve Rai'den de girdik. Rai'den de yine aynı şekilde DEAŞ'ı attık, bitmedi, 'Daha ineceğiz.' dedik ve şu anda güneye doğru iniyoruz ama Azez ile Fırat'ın arasını şu anda birleştirdik, dedik ki 'Buradaki hat artık bir terör koridoru olmayacak'. 'Bu hat bir barış koridoru olacak.' dedik."

"Kobani'ye üç uçak indirdiler, silahların yarısı DAEŞ'e, yarısı PYD'ye gitti"

Amerika'nın üç gün önce Kobani'ye uçak dolusu silah indirdiğini söyleyen Erdoğan,  "Sayın Biden'a söyledim, 'Bundan haberin var mı?' dedim. 'Haberim yok' dedi. 'Benim haberim var' dedim. Aynı şey daha önce de oldu, yine Kobani'ye üç uçak indirdiler, silahların yarısı DAEŞ'e gitti, yarısı PYD'ye gitti. Ortada böyle acı bir tablo var. Dolayısıyla bizim sağlıklı bir şekilde Amerika ile el ele vermek suretiyle bu bölgedeki sıkıntıyı aşmamız lâzım." dedi.

Al Jazeera ve AA

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir