Erdoğan'dan AB'ye: 'Mültecileri Otobüse Doldurur Avrupa'ya Gönderirim'

 > 
174PAYLAŞIM

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Donald Tusk ve Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ile G20 kapsamında yaptığı görüşmenin tutanak notları olduğu iddia edilen bir belge yayımlandı. Belgede Erdoğan'ın Juncker ve Tusk'a, "Yunanistan ve Bulgaristan'a kapıları açıp, mültecileri otobüslere bindirip göndeririz" dediği öne sürülüyor.

Yunanistan merkezli euro2day'in yayınladığı toplantı belgelerine göre, 16 Kasım'da Antalya'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bir araya gelen AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ile Avrupa Komisyonu Başkanı Donald Tusk arasındaki görüşme, basına yansıyandan oldukça farklı geçti.

Euro2day'in yayınladığı rapora göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AB Komisyonu Başkanı Juncker arasında, AB'nin Türkiye'ye sığınmacılar için ödemeyi kabul ettiği miktar konusunda gerginlik yaşandı. 3 milyar euro'luk ödemenin yılllık mı yoksa iki yıllık mı yapılacağı konusunda Juncker'la fikir ayrılığına düşen Erdoğan'ın şu sözleri, euro2days'in yayınladığı belgelere yansıdı:

'Yunanistan ve Bulgaristan sınırlarını açıp mültecileri otobüslere doldururuz'

"Yunanistan ve Bulgaristan sınırlarını her an açabiliriz ve sığınmacıları otobüslere doldurabiliriz. Eğer 3 milyar euro'nun 2 yıllık olduğunu söylüyorsanız, daha fazla tartışmanın anlamı yok. Yunanistan, euro krizinde 400 milyar euro'dan fazla yardım aldı. Bu paranın bir bölümüyle Suriye'de bir güvenli bölge oluşturabilirdik ve bu da sığınmacılarla ilgili problemimizi çözerdi."

'Sığınmacılarla öldürerek mi başa çıkacaksınız'

Retorik bir soru soran Erdoğan, şunları dedi: Eğer bir anlaşma sağlayamazsanız sığınmacılarla nasıl başa çıkacaksınız? Onları öldürerek mi?"

Belgelere göre Erdoğan, Tusk'ın, Avrupa Birliği'nin sığınmacı sorunu karşısında kendisini daha az istenen bir konuma yerleştirebileceği ancak bunu istemediği yönündeki yorumuna ise şu cevabı verdi:

"Avrupa Birliği, Türkiye kıyılarında ölü bir çocuktan çok daha fazlasıyla yüz yüze gelir. 10 bin, 15 bin ölü olur. Bununla nasıl başa çıkacaksınız? Paris'teki saldırılar fakirlik ve dışlanmayla ilgiliydi. Bu insanlar eğitimsiz ve Avrupa'da terörist olmaya devam edecekler. Biz IŞİD'le, PYD'yle ve herkesle savaşıyoruz."

İlerleme raporu tartışması

Belgelere yansıyan bir başka önemli başlık da, açıklanması 1 Kasım seçimleri sonrasında bırakıldığı için büyük tartışma yaratan Avrupa İlerleme raporu konusunda oldu. Yayınlanan belgelerde, AB Komisyonu Başkanı Juncker'ın İlerleme Raporu'yla ilgili şu ifadeleri yer aldı:

"Schengen giderse, Türkiye de Avrupa Birliği'yle vize anlaşmasına sahip olamaz. Türkiye, mülteci krizi için anahtar ama 5 Ekim anlaşmasını uygulamaya geçiremezsek başka çözümler aramak zorunda kalacağız. Lütfen İlerleme Raporu'nu seçim sonrasına ertelediğimizi ve bu yüzden eleştirildiğimizi unutmayın."

Juncker'ın sözleriyle ilgili Erdoğan'ın cevabı ise şu oldu:

"Raporun geciktirilmesi seçimleri kazanmamıza yardımcı olmadı. Rapor bir hakaretti. Kim hazırladı bunu? Böyle bir şeyle nasıl ortaya çıkmış olabilirsiniz? Bu, gerçek Türkiye değil. Hiçbir zaman gerçeği dinlemek için bana gelmediniz. Türklerin büyük bir kısmı, böyle raporlar sebebiyle AB'ye üye olmak istemiyor."

Raporun, Erdoğan'ın talebiyle ertelendiğini belirten Juncker, şöyle devam etti:

"Yoksa neden erteleyip eleştirilmeyi göze alalım? AB ile anlaşmak istediğinizi sanıyordum. Şimdi ise kendimi aldatılmış sayıyorum. Biz üzerimize düşeni yaptık."

'Size prens gibi davrandık'

Belgelere göre, konuşmanın devamında, Erdoğan'la Juncker arasında şu konuşmalar yaşandı:

Erdoğan: AB, Tükiye için hiçbir şey yapmadı. Para, sığınmacılara gidecek, Türkiye'ye değil. Üstelik üyelik öncesi fonlarını kullanıyorsunuz. Ortada hiçbir şey yok. Tek bir müzakere başlığı yok. 53 senedir bekliyoruz. Bizimle dalga geçiyorsunuz.

Juncker: Bu 53 senede, Türkiye her zaman demokrasi için bir örnek olmadı.

Erdoğan: Ne Almanya, ne İngiltere ne de Yunanistan, İspanya ya da Portekiz büyük bir savaşa liderlik yapmadı. Türkiye'yi Lüksemburg'la karşılaştırmayın, orası Türkiye'nin bir şehri kadar.

Juncker: 15 gün içinde anlaşmayı tamamlamalıyız. Çok çalışıyoruz ve size Brüksel'de bir prens gibi davrandık. 

Erdoğan: Prens gibi mi? Tabii ki. Ben bir üçüncü dünya ülkesini temsil etmiyorum."

Euro2day'in yayınladığı tutanaklar;

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir