Erdoğan'dan AB'ye: 'Daha İleri Giderseniz Sınır Kapısı Açılır'

 > -

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Eğer daha ileri giderseniz bu sınır kapıları da açılır bunu da bilesiniz. Öyle kurusıkı tehditlerden ne ben anlarım ne bu millet anlar, bunu da bilesiniz." dedi. 

KADEM Adalet ve Kadın Kongresi'nde konuşan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Avrupa Parlamentosu'nun (AP) aldığı ve tavsiye niteliği taşıyan "Türkiye ile müzakereler dondurulsun" kararına tepki gösterdi. Erdoğan AB'ye seslenerek, "Bana bak, daha ileri giderseniz bu sınır kapıları açılır, bunu da bilesiniz" dedi.

"30-40 kişi, verilen o bildiriye 'hayır' diyor, topunuz dese ne yazar?"

"Dünyada şu anda milyonlarca Aylan bebek cevap bekliyor, şefkat bekliyor, merhamet bekliyor. Onlara yönelik atılan adım var mı? Yok. İşte Afrika, sahra üstü, sahra altı. Milyonlarca orada bebek, kadın, 7'den 70'e hepsi çözüm bekliyor. Atılan bir adım yok. Atılan adımı söyleyeyim. Türkiye, Avrupa Birliği'ne girsin mi girmesin mi? Atılan adım bu. Niye? Erdoğan doğru açıklamalar yapıyor. Toplanmışlar, gelmişler bir araya 30-40 kişi, verilen o bildiriye 'hayır' diyor, yok diğerleri 400-500 kişi 'evet' diyor, topunuz dese ne yazar?"

"Aylan bebekleri Akdeniz kıyılarında siz almadınız"

"Hiçbir zaman siz insanlığa dürüst davranmadınız, insanlara doğru bakmadınız. Aylan bebekleri Akdeniz kıyılarında sahile vurduğu zaman oradan gidip siz almadınız, Ümran bebekleri siz almadınız. 3 milyon, 3,5 milyon mülteciyi bu ülkede besleyen biziz. Verdiğiniz sözleri yerine getirmediniz. Kapıkule'ye 50 bin mülteci dayandığı zaman feryat ettiniz, 'Acaba Türkiye sınır kapılarını açarsa ne yaparız' demeye başladınız. Bana bak, eğer daha ileri giderseniz bu sınır kapıları da açılır bunu da bilesiniz. Öyle kurusıkı tehditlerden ne ben anlarım ne bu millet anlar, bunu da bilesiniz."

Cinsel istismar tasarısı

Erdoğan, toplumun birçok kesiminin tepki gösterdiği cinsel istismar düzenlemesi ile ilgili olarak da konuştu. Cumhurbaşkanı tasarı için, "İnanıyorum ki geniş mutabakatla yeniden parlamentomuza gelecektir" dedi.

Ve 'Cinsel İstismar' Düzenlemesi Adalet Komisyonu'nda Tasarıdan Çıkarıldı - onedio.com
Ve 'Cinsel İstismar' Düzenlemesi Adalet Komisyonu'nda Tasarıdan Çıkarıldı - onedio.com

"Tartışmalar üzerine dikkatimi çeken bu kanun değişikliği teklifinin, yeterince özenli hazırlanmadığını ve belirsizlikleri sebebiyle istismara açık bulunduğunu gördüm. Bunun için de toplumsal taleplere karşılık vermek için atılan bu iyi niyetli adımın maksadının dışında istismarlara yol açmayacak şekilde daha hassas şekilde değerlendirilmesi gerektiğini ifade ettim. Hükümetimize ve Meclisimize hatta toplumumuza söz konusu kanun değişikliğinin mevcut haliyle çıkartılması yerine daha geniş bir mutabakatla ele alınmasını tavsiye ettim. Hükümetimiz de bu doğrultuda gerekli adımları atarak değişiklik teklifinin geri çekilmesini kararlaştırdı. İnanıyorum ki geniş mutabakatla yeniden parlamentomuza gelecektir."

AA, Al Jazeera

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir