'Ben de Dahil Siyasiler Hata Yapabilir'

 > -
4 dakikada okuyabilirsiniz

Erdoğan: 'Benim de Yanlışlarım Olabilir'

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Tayland Başbakanı Yingluck Shinawatra ile yaptığı görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Erdoğan Mısır'daki gelişmelerle ilgili bir soruya, "Her siyasinin yanlışları olabilir benim de yanlışlarım olabilir. Bunun cezasını vermek bunu siyasetten men etmek bazı egemen güçlerin görevi değildir" cevabını verdi.

İşte Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları:

Geçen yıl 50 bin vatandaşımız Tayland’ı ziyaret etti. Biz bu sayıyı daha da arttırmak istiyoruz.

Tayland’dan Türkiye’ye gelenlerin sayısında da vizelerin kaldırılmasının ardından artış yaşandı.

Halklarımız arasındaki temasın güçlenmesi her iki ülke ilişkilerini güçlendirecektir.

MISIR’DAKİ GELİŞMELER VE ÇATIŞMA VE MURSİ TÜRKİYE’YE SIĞINACAK İDDİASI

Bugün Yurtdışındaki Türk Bilim İnsanları toplantısında bu konuları geniş geniş ifade ettim.

Halkın iradesine saygı anayasal meşruiyet içerisinde kalması kaydıyla ortaya konuşabilir.

4 yılda bir seçim yapılıyorsa, iki sene öncesine kadar Mısır’da bir diktatörlük vardı. 30 yıla yakın bir süre Mısır bununla yaşadı.

Bir yıl önce yapılan seçimde yüzde 52 ile seçilen bir cumhurbaşkanı var. Ve bir yılın sonunda bazı gruplar ‘beğenmedik’ diyorlar. Beğenmedik diye bu defa ordu devreye giriyor.

Orası da çok enteresan ordunun başındaki genelkurmay başkanı aynı zamanda Cumhurbaşkanı Mursi’nin atadığı savunma bakanı.

Bir diğer ilginç durum, şu anda Cumhurbaşkanlığı görevine getirilen zat da Sayın Mursi’nin göreve getirdiği bir kişi. Ve böyle bir darbe gerçekleşiyor.

Bunun darbeler tarihi içinde yeri vardır ama demokrasi içinde yeri yoktur olmayacaktır. Darbeler halkası içinde yer alacaklardır.

Başbakan Erdoğan, Muhammed Mursi'nin Türkiye'ye sığınma talebinin olup olmadığına ilişkin, "Hayır, bize şu ana kadar böyle bir teklif gelmiş değil" dedi.

"BENİM DE YANLIŞLARIM OLABİLİR"

Mursi’yle ilgili ‘hataları vardır’ tarzı yaklaşımlar dürüst yaklaşımlar değildir.

Her siyasinin yanlışları olabilir benim de yanlışlarım olabilir. Bunun cezasını vermek bunu siyasetten men etmek bazı egemen güçlerin görevi değildir. O halkın iradesiyle tecelli eder.

Halk dersini verir. O dersini almışsa tekrar halkın karşısına çıkar ya da köşesine çekilir.

Bunları olumlu karşılamamız ya da alkışlamamız mümkün değil. Ama ne yazık ki ülkemizde alkışlayanlar var. Biz olumlu bakamayız.

"DUYDUKLARIMIZ İNŞALLAH DOĞRU DEĞİLDİR"

Sayın Mursi’nin Türkiye’ye sığınması gibi bir teklif ulaşmadı bize. Öyle bir bilgi gelmedi. Şu ana kadar söz konusu değil.

Duyduklarımız inşallah doğru değildir. Çok farklı ülkelerle istihbari anlaşma yaparak 48 saat içinde yargılanacağına dair söylentiler var. Bu yanlış olur. Tarihi bir yanlış olur.

Şu ana kadar attıkları adım doğru değildir.

Haberin Tamamı İçin:

'Ben de Dahil Siyasiler Hata Yapabilir'

Tayland Başbakanı ile yaptığı görüşme sonrası yapılan basın toplantısında Mısır hakkındaki soruları cevaplayan Başbakan Tayyip Erdoğan: Her siyasinin yanlışları olabilir, benim de yanlışlarım olabilir

T24

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Tayland Başbakanı Yingluck Shinawatra ile yaptığı görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Erdoğan Mısır'daki gelişmelerle ilgili bir soruya, "Her siyasinin yanlışları olabilir benim de yanlışlarım olabilir" cevabını verdi. Toplantıda Mursi'nin Türkiye'ye sığınacak iddiasına Başbakan,"Hayır, bize şu ana kadar böyle bir teklif gelmiş değil, böyle bir teklif şu ana kadar söz konusu da değil" cevabını verdi.

Başbakan Erdoğan 'ın basın toplantısındaki sorulara verdiği yanıtlardan satır başları şöyle

Bugün Yurtdışındaki Türk Bilim İnsanları toplantısında bu konuları geniş geniş ifade ettim. Halkın iradesine saygı anayasal meşruiyet içerisinde kalması kaydıyla ortaya konabilir. 4 yılda bir seçim yapılıyorsa, iki sene öncesine kadar Mısır’da bir diktatörlük vardı. 30 yıla yakın bir süre Mısır bununla yaşadı. Bir yıl önce yapılan seçimde yüzde 52 ile seçilen bir cumhurbaşkanı var. Ve bir yılın sonunda bazı gruplar ‘beğenmedik’ diyorlar. Beğenmedik diye bu defa ordu devreye giriyor. Orası da çok enteresan ordunun başındaki genelkurmay başkanı aynı zamanda Cumhurbaşkanı Mursi’nin atadığı savunma bakanı. Bir diğer ilginç durum, şu anda Cumhurbaşkanlığı görevine getirilen zat da Sayın Mursi’nin göreve getirdiği bir kişi. Ve böyle bir darbe gerçekleşiyor. Bunun darbeler tarihi içinde yeri vardır ama demokrasi içinde yeri yoktur olmayacaktır. Darbeler halkası içinde yer alacaklardır.

Mursi’yle ilgili ‘hataları vardır’ tarzı yaklaşımlar dürüst yaklaşımlar değildir. Her siyasinin yanlışları olabilir, benim de yanlışlarım olabilir. Bunun cezasını vermek bunu siyasetten men etmek bazı egemen güçlerin görevi değildir. O halkın iradesiyle tecelli eder. Halk dersini verir. O dersini almışsa tekrar halkın karşısına çıkar ya da köşesine çekilir. Bunları olumlu karşılamamız ya da alkışlamamız mümkün değil. Ama ne yazık ki ülkemizde alkışlayanlar var. Biz olumlu bakamayız.

(Mursi'nin Türkiye'den sığınma istediği iddialarıyla ilgili soru üzerine) Hayır, bize şu ana kadar böyle bir teklif gelmiş değil, böyle bir teklif şu ana kadar söz konusu da değil.

Temennim odur ki, başta Sayın Mursi olmak üzere şahıslarına yönelik şu anda duyduklarımız inşallah doğru değildir. Nedir? Çok çirkin yaklaşımlarla, farklı ülkelerle istihbari anlaşmalarda bulunmak suretiyle gibi böyle bir yaklaşımdan hareketle 48 saat içinde yargılanacağına dair bazı şeyler kulağımıza geliyor. Bu bir defa tarihi bir yanlış olur, çok çok yanlış bir adım olur. Şu ana kadar attıkları adım doğru değildir. Yapmaları gereken en önemli şey en kısa zamanda Mısır’da seçime gitmeleridir. Başta Mursi olmak üzere siyasette yer almış kişileri cezaevine tıkamak değil. Açsınlar sandığı halk ya sandığa mahkum eder ya da çıkarır. Sandıktan başka yol demokrasilerde olmaz

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

BaşbakanBilimDarbeGenelkurmay BaşkanıMısırRecep Tayyip Erdoğan
Görüş Bildir