Türk: BDP'de Tasfiye Yok

 > -
4 dakikada okuyabilirsiniz

Erdoğan: BDP'de Tasfiye Hissediyorum

Erdoğan: BDP'de Tasfiye Hissediyorum

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

Kaplan: BDP'yi Tasfiye Etmek İsteyen Başbakan

Kaplan: BDP'yi Tasfiye Etmek İsteyen Başbakan

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

BDP'den 'Bölünme' İddialarına Yanıt

BDP'den 'Bölünme' İddialarına Yanıt

BDP Grup Başkanvekili Hasip Kaplan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, ”BDP’de bazı isimlere yönelik tasfiye hissediyorum” sözlerini, ”Aslında kendisi hissetmiyor, arzuluyor” diye değerlendirdi.

Kaplan, Erdoğan’ın Brezilya’daki açıklamalarına ilişkin TBMM’de basın toplantısı düzenledi.

Erdoğan’ın, BDP’deki bazı isimlerin tasfiye edileceğini hissettiğini söylediğini anımsatan Kaplan, ”Aslında kendisi hissetmiyor, arzuluyor. Sayın Türk, Tuğluk’un üyeliklerini düşüren, DTP’yi kapattıran, Zana’ya 5 yıl yasak koyan, her birine düşüncelerini açıkladıkları için 10’ar yılın üzerinde hapis veren de Sayın Başbakan’ın iktidarıdır” diye konuştu.

Kaplan, BDP’nin, Erdoğan’ın korkulu rüyası olduğunu, Brezilya’da da rüyalarına girdiğini, blok olarak seçime hazırlanmalarının, Erdoğan’ı korkuttuğunu savundu.

30 yıldır süren bir savaş, çatışma yaşandığını; siyasetin, bunu çözme sanatı olduğunu kaydeden Kaplan, bunu çözemeyenlerin teker teker gittiğini ifade etti.

Kaplan, sözlerini şöyle sürdürdü: ”Velev ki PKK silah bırakmadı, Sayın Başbakan’ın dediği gibi de teslim olmadı. Şimdi yasal, demokratik alanda yer alan BDP ve diğer Kürt siyaset partileri, şiddetin, silahın çözüm olmadığını, 30 yıldır denenen bu yöntemin yerine, barışçıl, demokratik, siyasal çözümün gerektiğini ısrarla vurgulayıp, Meclis’te çözüm aradığında AKP; Sayın Başbakan hiçbir adım atmayacak mı? A planı bu, peki B planı ne? Hangi adımları atacaksınız, projeniz ne; yok. Eğer siyasetin dili militarizm olursa, barışın çözümü de hedeflenmez. İsterdik ki Sayın Başbakan Brezilya’ya hazır gitmişken, Brezilya Devlet Başkanı ile güzel kahvaltı yapmışken, eski gerilla Başkan Dilma’ya, ’bu işi nasıl çözdünüz, gerillayken gelip devlet başkanı oldunuz, demokratik siyasete geçtiniz, deneyimleriniz nedir?’ diye azıcık feyz almasını dilerdik. O zaman inanıyorum ki Sayın Başbakan’ın dili negatif çözümsüzlük değil, pozitif çözüm diline dönüşürdü.” -”Burada olduğumuz için dağa çıkmamıştır”- Kaplan, BDP’nin Meclis’te bulunmasının, AK Parti’yi mutlu etmediğini çünkü Meclis’in tek dinamik, demokratik anamuhalefet partisi olduklarını, gerisinin matruşka partiler olduğunu ileri sürdü.

Başbakan’ın derdinin, illegalite değil; BDP olduğunu iddia eden Kaplan, ”Meclis’i, Ankara’yı, barışçıl çözümü, siyaseten çözümü seçerek gelmemiz bile başlı başına büyük bir olaydır. Türkiye demokratik siyaseti açısından da dağın yolunu değil, demokratik siyasetin yolunu gösteren en önemli siyasi hamledir. Biz burada olduğumuz için yüz bin genç, dağa çıkmamıştır. Hiç kimse, halkımıza onursuzluğu, teslimiyeti, tasfiyeyi dayatmaya kalkmamalıdır” diye konuştu.

-”Genelkurmay Başkanı’nın istifa etmesi lazım”-

Genelkurmay Başkanı’nın Kandil’e girme şartına ilişkin açıklamasının sorulması üzerine Kaplan, şunları kaydetti: ”Genelkurmay Başkanı’nın açıklaması üç noktada, felaket, fecaat, rezalettir. Savaş tezkeresine Meclis karar vermiyor mu? Yetkiyi Hükümet’e, Hükümet de yetkiyi Genelkurmay’a verdi. Başka devlet, derin devlet mi var? Herhalde Genelkurmay Başkanı, Meclis’in, Hükümetin dışında derin bir devlet arıyor. Bu skandaldır. Böyle bir süreçte, Genelkurmay Başkanı’nın başta olması talihsizlik. ABD’den izin alacaksanız... Bu onursuzluğu kabul eden bir Genelkurmay Başkanı’nın bir gün o kürsüde oturmaması lazım. Çok fazla kayıp olacak, kamuoyunu gelecek cenazelere alıştırmamız lazım... Normal bir orduda, böyle bir komutanı hemen ordudan ihraç ederler. Böyle bir Genelkurmay Başkanı istifa etmesi lazım.” Kaplan, Leyla Zana’nın açıklamasına ilişkin bir soruyu yanıtlarken, Zana’nın konuşmaları ile BDP’nin grup konuşmalarına bakıldığında, zaman zaman benzerlik görüleceğini söyledi. Kaplan, eleştirdikleri noktanın, Erdoğan’a yönelik söylem konusu olduğunu kaydederek, Zana’nın yurt dışından geldiğinde tekrar bir görüşmelerinin olacağını dile getirdi.

TUNCEL: ERDOĞAN UMUDU BAŞKA YERDE ARIYOR

BARIŞ ve Demokrasi Partisi (BDP) İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, "BDP içinde sanki tasfiye hissediyorum" sözlerinin hatırlatılması üzerine, "Başbakan, sanırım hayal görüyor. Türkiye’nin temel sorunlarını çözmek yerine çözümsüzlük siyasetini başka noktalara atmaya çalışıyor. Umudu başka yerde arıyor" dedi.

Kadın Meclisi’nin ev sahipliği ve CHP’nin katılımıyla 24 Haziran’da İstanbul’da yapılacak olan Sosyalist Enternasyonel’in Bölgesel Kadın Toplantısı’na ilişkin BDP İstanbul İl Başkanlığı’nda basın toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda konuşan Sosyalist Enternasyonel Genel Sekreteri Marlene Haas, Türkiye’de CHP ve BDP olmak üzere iki partinin Sosyalist Enternasyonal’e üye olduğunu aktararak, 24 Haziran’da yapılacak olan toplantının gündemini anlattı.

KIŞANAK: BURDAN EKMEK ÇIKMAZ BAŞKA KAPIYA

BDP Eşbaşkanı Gülten Kışanak, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın son zamanda medyumluk yeteneğinin gelişiyor diyerek, “Bıraksın bu boş işleri, ülkenin çözüm bekleyen sorunlarıyla ilgilensin. Başbakana buradan ekmek çıkmaz. Başka kapıya” dedi.

Başbakan Erdoğan’ın sözlerini ANKA’ya değerlendiren Kışanak, “Gayipten sesler duyuyor, bunlar iyiye işaret değil. Son dönemde otorite yanlısı eğilimlerinin yanı sıra medyumluk yeteneği de artıyor” diyerek şöyle devam etti: “Başbakan hisleriyle konuşamaz, bulunduğu makamın, taşıdığı sıfatının gerektiği yerde dursa iyi olur. 10 yıldır başbakan olduğu bir ülkede, hiçbir sorun çözülemedi. Bütün sorunlar aynen duruyor. Yoksulluk, işsizlik, Kürt sorunu, Alevilerin sorunları, inançlı insanların sorunları, kültürel kimliklere yönelik özgürlerini sağlanması için reformlar gerçekleştirilmedi.

10 yıldır bir makamı işgale ediyor, ama hiçbir sorunu çözemiyor. Başka partilerle uğraşacağına, kendi sorunlarını çözsün. Kürt sorunu ülkenin en önemli sorunu iken, bunu BDP’yi bölerek çözemez. Başbakan kafasında böyle bir plan varsa, Bu çözümsüzlük siyasetin ta kendisidir. BDP uğraşmak yerine kendi görevleriyle uğraşmasını öneriyoruz. Halka hesap vermesi gereken başta pek çok konu var. Uludere sorunu olmak üzere bunlarla ilgilensin. Varsa projesi çıkıp halka söylesin. Başkaların üzerinden siyaset yapmasın.” -“TÜRKİYE’DE EN BÜYÜK SORUN OTORİTER YÖNETİM”- Başbakan Erdoğan’ın herkesi AKP’lileştirme çalışması içinde olduğunu iddia eden Kışanak, “Türkiye’de bugün en önemli sorun Başbakanın otoriter yönetimidir. Herkesi AKP’li olmaya yöneltmeye çalışıyor. Farklı politika yürüten herkesi cezaevine tıkmaya çalışıyor. Bu kadar buyurgan, kendi partisi içinde de demokrasiye izin vermeyen bir başbakan, başka partilerle uğraşıyor. Bu otoriter yönetimin zirvesidir” dedi.

Haberin Tamamı İçin:

Türk: "BDP'de tasfiye yok" CNNTurk.com

Başbakan Erdoğan'ın "BDP'de tasfiye hissediyorum" deyip örnek verdiği isimlerden Ahme...

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiAmerika Birleşik DevletleriAnkaraBarış ve Demokrasi PartisiBaşbakanBrezilyaCumhuriyet Halk PartisiGenelkurmay BaşkanıGültan KışanakİstanbulRecep Tayyip ErdoğanSavaşTürkiye Büyük Millet Meclisi
Görüş Bildir