Erdoğan: 'Anayasa Mahkemesi Yerindelik Denetimi Yapamaz'

 > 
10PAYLAŞIM

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AYM'nin Dündar ve Gül hakkındaki gerekçeli kararı hakkında, "Anayasa Mahkemesi, bu olayda kendini birincil mahkemenin yerine koymuştur. Yargıtay gibi de bu noktada inceleme yapması doğru değildir" dedi.

Rusya ile yaşanan sorunlar  nedeniyle yakınlaşan iki ülkenin lideri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko Ankara'da bir araya geldi.

Ukrayna heyetinde, Kırım Tatar Türklerinin Lideri ve Ukrayna Parlamentosu Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu da yer aldı. Erdoğan ortak basın toplantısında, "Türkiye Kırım'ın gayrimeşru ilhakını tanımamıştır ve bundan sonra da tanımayacaktır" dedi. AYM'nin Can Dündar ve Erdem Gül'ün tutuksuz yargılanmasına karar vermesi ile ilgili olarak ise "AYM yerindelik denetimi yapamaz" dedi.

.

Erdoğan ve Poroşenko, karşılamanın ardından baş başa görüşmeye geçti. Bu görüşmenin ardından iki lider, Türkiye-Ukrayna Yüksek Düzeyli Stratejik Konsey oturumuna katıldı. 

Toplantının ardından ortak basın toplantısı düzenlendi. Cumhurbaşkanı Erdoğan burada yaptığı açıklamada, "Türkiye Kırım'ın gayrimeşru ilhakını tanımamıştır ve bundan sonra da tanımayacaktır" dedi.

"Kendilerini kimler çağırdı da Ukrayna'ya girdiler?"

Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları söyledi:

"Suriye'ye girerken, 'Suriye yönetimi bizi çağırdı onun için Suriye'deyiz' diyen Rusya, acaba Ukrayna'ya girerken, kendilerini kimler çağırdı da Ukrayna'ya girdiler? Bunu uluslararası hukukta acaba nereye yerleştirecekler? 'Güçlüyüm, öyleyse haklıyım' mantığıdır bu. Burada haklılık söz konusu değil."

AYM Kararının Gerekçesi Tamam: 'Somut Delil Yok' - onedio.com
AYM Kararının Gerekçesi Tamam: 'Somut Delil Yok' - onedio.com

"Anayasa Mahkemesi kendini birincil mahkemenin yerine koymuştur"

AYM'nin Dündar ve Gül hakkındaki gerekçeli kararı hakkında da konuşan Erdoğan, "Anayasa Mahkemesi, bireysel başvurularda yargı yolunun tüketilmesini beklemek durumundadır. Yerindelik denetimi yapamaz, yapmamalıdır. Anayasa Mahkemesi, bu olayda kendini birincil mahkemenin yerine koymuştur. Yargıtay gibi de bu noktada inceleme yapması doğru değildir" ifadelerini kullandı.

AB'nin Suriyeli sığınmacılar için vereceği destek

Türkiye ile AB arasındaki mülteci pazarlığına ilişkin görüşleri sorulan Erdoğan şunları söyledi:

"Öncelikle bildiğiniz gibi bu verilecek destek, Türkiye Cumhuriyeti bütçesine değildir. Verilecek destek, sadece mültecilere yapılacak yatırımlara ve onlara yönelik harcamalara aittir. Şu ana kadar yapılan yatırım, 10 milyar doları bulmuştur. Buna yönelik de değil. Çünkü buna yönelik olsa Avrupa Birliği, yeni projeler istemez. Proje üzerinden yardımdan bahsediliyor. Yapmış olduğumuz yatırımlar verilecekse bu yardım, Avrupa Birliği elemanlarını görevlendirir, bizde şu ana kadar 22 kadar kamp var, gelirler kampları görürler, gezerler, ne nedir, ne gibi yatırımlar yapılmış, görürler kararlarını verirler. Ona göre de göndermeleri gereken yardımı gönderirler."

5 Soruda AB - Türkiye Mülteci Planı - onedio.com
5 Soruda AB - Türkiye Mülteci Planı - onedio.com

"4 ay geçti henüz bir şey yok"

Suriyeli sığınmacılara yönelik eğitim ve sağlıkta yapılan yatırımların ortada olduğunu ifade eden Erdoğan, sözlerini şöyle tamamladı:

"Altyapı yatırımlarıyla ilgili, üstyapı yatırımlarıyla ilgili harcama ortada. İşbilen adamlarını gönderirlerse zaten rakam ortaya çıkacaktır. Ama dert ol değil, dert bundan sonra ne yapılacak, ne harcanacak ona göre mali destek vereceklerini söylüyorlar. 4 ay geçti henüz bir şey yok. Bu yıl içinde 3 milyar avronun geleceğinden bahsediliyordu. Bakalım, 8 ay içinde gerçekten bu para gelecek mi? Onun için de ben Cumhurbaşkanı olarak, gücenmesinler ama çok açık net bir şey söylüyorum, bu desteği, bu yardımı görmeden destek geldi demem."

AA ve İHA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir