Erdoğan'dan ABD'ye Mehmet Akif'li Cevap

 > -
5 dakikada okuyabilirsiniz

Erdoğan ABD'ye Sert Çıktı

Başbakan Erdoğan, İstanbul’da AK Parti İl Danışma Meclisi toplantısında konuşuyor. Erdoğan konuşmasında Habur'la ilgili de önemli açıklamalarda bulundu. İşte Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları:

2014 yerel seçimlerine yönelik, bugün adeta bir farklı süreci, farklı heyecanı başlatıyoruz. Bu toplantımızın İstanbullu tüm hemşerilerimize, ülkemize ve milletimize Allah’tan temenni ediyorum. İstanbul bizim için Ak Parti davasının piştiği, olgunlaştığı, serpildiği ve meyveye durduğu bir şehir. İstanbul nasıl ki kökleri Osmanlı'da olan bir ulu çınarsa, AK Parti de bu ulu çınardan gıdasını alan bir harekettir.

ÇOK BÜYÜK HİZMETLER KAZANDIRDIK

İstanbul tarihimizin canlı bir aynısıdır. Her zerresiyle Anadolu'dur, Trakya'dır, Türkiye’nin ta kendisidir. Ortadoğu'nun, Asya’nın, Avrupa’nın adeta kalbidir. İstanbul aşktır, sevdadır. İstanbul hoşgörüdür, sabırdır, tahammülür. Hani şair diyor ya. İstanbul'u sevmezse gönül, aşkı ne anlar… İşte bize Anadolu, Trakya aşkını açıklayan bizzat İstanbul’dur. Bu ülkenin her karışına, her bir ferdine hizmet etme sevdasını aşılayan işte bu şehirdir. Aldığımız ilham ve edindiğimiz tecrübeyle milletime çok büyük hizmetler kazandırdık.

EN BÜYÜK BURÇLARA YÜKSELTECEĞİZ

İstanbul arkamızda durduğu, insanlarıyla bize destek verdiği sürece bizlere yön gösterecek ve o istikamette yürüyerek, Selçuklu ihtişamını, Osmanlı kudretini Türkiye Cumhuriyeti Bayrağı olarak en yüksek burçlara yükselteceğiz.

Şu dünya üzerindeki herkes bilsin ki, bu ülke ve bu millet, tarihe istikamet çizecek güç ve kudrete fazlasıyla sahiptir. Biz Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları olarak başı öne eğilecek bir millet asla değiliz. Biz iradesi teslim alınacak, özgürlüğüne ipotek konulacak, istikameti başkaları tarafından belirlenecek bir millet asla değiliz. Biz her ülkeyle dostane ilişki içinde olmaya, her kurumla samimi işbirliği geliştirmeye özen gösteririz ancak hiçbir ülkenin, hiçbir kurumun üzerimizde ahkam kesmesine, irademize yön vermesine asla müsaade etmeyiz.

Türkiye’nin çıkarı nerede, menfaati neredeyse o yönde ilişkileri geliştiririz. Ama asla Türkiye’yi tek taraflı hizaya çekilecek bir kimse olarak kimse görmesin. Biz alçak gönüllüyüz, ama alçaklık kompleksiyle hareket etmeyiz., Türkiye’nin gururunu kıracak, onurunu incitecek tutuma eyvallah etmeyiz.

ABD'YE MEHMET AKİF'Lİ CEVAP

Mehmet Akif’in şu dörtlüğünü asla aklınızdan çıkarmayın, dilinizden düşürmeyin.

Doğduğumdan beridir, aşığım istiklale;

Bana hiç tasmalık etmiş değil altın lale!

Yumuşak başlı isem, kim dedi uysal koyunum

Kesilir belki, fakat çekmeye gelmez boyunum!

Sabrımız tahammülümüz, hoşgörümüz, uysallığımız, yumuşakbaşlılığımız hiç kimse tarafından farklı yanlış anlaşılmasın. Türkiye hiç kimsenin şamar oğlanı değil. Operasyona yargı sistemlerine içişlerine burun sokulacak ülke hiç değil.

Türkiye kendisine istikamet çizilecek bir ülke değil. Biz millet olarak, ülke olarak kendi istikamet tercihimizi yapacak, güce ziyadesiyle sahibiz. İstikamet batıya doğru atarken, dost ve kardeşlerimize sırt çevirecek kimse değiliz. Hele hele çocuk gibi avutulacak, oyalanacak bir ülke değiliz.

KIBRIS DİYE BİR DEVLET YOK

Biz buna rağmen sabır çektik. AB müktesebatına göre dünyada Kıbrıs diye bir devlet yoktur. Kıbrıs’ın ortasından yeşil hat geçiyor. BM Güvenlik teşkilatı oraya yerleşmiş. Kuzeyde Türkiye’nin tanımış olduğu Kıbrıs Türk Devleti var. Bu isim Annan Planı’ndan geliyor. Annan Planı’nda Kıbrıs Türk Devleti diye geçer. Şu anda KKTC. Biz her ikisini de kabul etmişiz. ABD verdiği sözü tutmamıştır. Onlar da bu sürece olumlu destek vermişlerdi. Daha sonra gönderilen aracılar falan hiçbirisi. Güney Kıbrıs bu görüşmelerde samimi değil.

TÜRKİYE’Yİ İDEOLOJİK NEDENLERDEN ALMIYORLAR

Müktesebata uygun hiçbir şeyi yok ama almadılar. Türkiye’yi almayışlarının tek sebebi ideolojiktir. Pazartesi günü büyükelçilerle Ankara’da yemekli toplantımız olacak. Neler geleceğini biliyoruz. AB Bakanlığı’nı da kurduk. Müstakil, icracı bakanlık oldu. Bu adımlar karşısında biz olumlu bir yaklaşımı bulamıyoruz. Buna rağmen ya sabır diyoruz.

HEM İTHAM EDİP HEM NEDEN TERÖRE MÜSAMAHA

Siz bir yandan Türkiye’yi kriterlere uymamakla itham edip, Türkiye’ye ağır bedeller ödeten teröre neden bu kadar müsamaha gösteriyorsunuz? Türkiye’nin terörle mücadelesine neden gerekli desteği vermiyorsunuz?

TERÖRÜN FİNANSMANIYLA İLGİLİ

Kimse endişe etmesin. Ak Parti hiçbir mağduriyete, hiçbir hukuksuzluğa geçit vermez. Terürün finansmanıyla ilgili tasarıyı hazırlarken çok bükü hasiyet gösterdik. Bakanlar kurulu yetkili olacak. Şikayetleri değerlendirecek, yeni yasayla ilgili hiçbir endişeye kaygıya mahal yok. Tersine bu yeni yasa, gerek Türkiye ve gerek küresel ölçekte terörle mücadeleye güç katacak. Silahların susması, fikirlerin ve siyasetin konuşması için kararlı şekilde adımlarımızı atıyoruz atacağız.

BU YOLDAŞIN KENDİ ÜLKESİNDEN HABERİ YOK’ DEYİP KIS KIS GÜLMÜŞLERDİR ONA

Bu ara CHP Genel Başkanı Portekiz’e gitti, SE’de konuşma yaparken Türkiye ekonomisini yerden yere vurmaya çalıştı. CHP Genel Başkanı’nı dinleyen üyeler özellikle Portekiz, Yunanistan falan ‘bu yoldaşın kendi ülkesinden haberi yok’ demişlerdir

Avrupa ekonomisinden hiç haberi yok. İçlerinden de kıs kıs gülmüşlerdir. Bütün Avrupa’da Türkiye ekonomisinin başarı öyküsü konuşuluyor. Hepsi övgü yağdırırken bu beyefendi de çıkmış Portekiz’de yergi yapıyor. Trajikomik bir SE toplantısında bu ifadeleri kullanıyor.

TERÖRÜN FİNANSMANI TASARISI

Kamuoyunda yersiz bir kısım kaygılar var. AK Parti hükümeti hiçbir haksızlığa kesinlikle geçit vermez.

Terörün finansmanı ile ilgili tasarıyı hazırlarken insan hakları, terör ve hukuk arasındaki dengeyi hassasiyetle gözettik. İçerideki meselelerde yetki yargıda olacak. BM kararlarında Bakanlar Kurulu yetkili olacak. Yeni yasayla ilgili hiçbir endişeye mahal yoktur. Bu yeni yasa Türkiye ve küresel ölçekte terörle mücadeleye güç katacak bir yasadır

HABUR'LA İLGİLİ ÖNEMLİ AÇIKLAMA

Başbakan konuşmasının bu bölümünde geçtiğimiz yıllarda bir grup PKK'lının silah bırakarak "iyi niyet" girişimi ile Türkiye'ye gelişlerinde Habur Sınır Kapısı'nda törenlerle karşılanmasına gönderme yaptı.

İşte o can alıcı bölüm:

Bölücü terör örgütü silahlarını bırakmadığı sürece güvenlik güçlerimizden kimse operasyonları durdurmasını beklemesin.

Silahları bırakmakla da kalmayacak. İkinci veya üçüncü ülkelere gitmesine de izin vereceğiz. Teröristler başka bir ülkeye giderken onların Türkiye'den çıkışları esnasında geçmişteki hataya düşmeyiz, müsamaha gösteririz.

AVRUPA AZILI CANİLERE KOL KANAT GERİYOR

Bir yandan teröre müsamaha gösterip bir yandan da Türkiye ekonomisini, özgürlükleri eleştirmek çifte standarttır.

Avrupa ülkeleri yıllarca kırmızı bültenle aranan azılı canilere kol kanat geriliyor.

Uzaktan da örgütlerini yönetiyorlar, Avrupa’da ellerini kollarını sallayarak dolanıyorlar. Berlin’de bir çadırda bölücü başının resmi var ve orada para toplanıyor. İsimler değişik, kültür dernekleri, TV’ler, vakıflar, radyo…

Terör örgütünün para toplamasına, sevk ve idare etmelerine parayı destek gösteriyorlar. Bu azılı teröristler sınırları rahatça geçip, üzerlerine bomba yerleştirip benim ülkemde alçakça suikastler gerçekleştiriyorlar

YASSIADA, ÖZGÜRLÜKLER ADASI OLACAK

Yassıada, özgürlükler adası oluyor. Yasal çalışmaları yaptık, süratle çalışmalara başlayacağız. İnşallah seçimlere yetiştireceğiz

İSTANBUL’A İKİ YENİ ŞEHİR

Asrın projesi olarak bilinen Marmaray’ı 29 Ekim’e yetiştirme gayretindeyiz. Ankara-İstanbul hızlı tren hattı da tamamlanma çalışmasına geldi, Büyük ihtimal Eylül- Ekim’e yetiştireceğiz.

İstanbul’a biri Avrupa yakasında diğeri Anadolu yakasında olmak üzere iki şehir projemiz var.

İki şehir projesi ile adeta bir yeni İstanbul inşa edeceğiz. 1+1 şeklinde 2 milyon nüfusu olacak.

RET VERECEK

Sultanahmet bizim için nasıl önemliyse Taksim meydanı aslına rücu edecek. Taksim kışlası var idi. Yaklaşık 150 yıllık mazisiyle. Bu Taksim Kışlası’nın aslını inşa edilmesini istiyoruz, birileri de karşı çıkıyor. İstanbul’daki kurul. Ama bu kurulun üstünde bir yer var. Ankara’da. İnceleyecek kurulun kararını. Ret verecek bitecek bu iş

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiAltınAmerika Birleşik DevletleriAnkaraAvrupa BirliğiBakanlar KuruluBaşbakanBirleşmiş MilletlerCumhuriyet Halk PartisiİstanbulKKTCPortekizTerörYunanistan
Görüş Bildir