Erdoğan'a 'Üslup' Eleştirisi

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Erdoğan'a 'Üslup' Eleştirisi

Erdoğan'a 'Üslup' Eleştirisi

Başbakan Erdoğan'ın CNN Türk-Kanal D ortak yayınındaki açıklamalarını eleştiren BDP'liler, komisyonlar kurularak bir an önce pratik adımlar atılmasını önerdi.

ANKARA - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın çözüm süreci ile ilgili açıklamalarına BDP ’lilerden eleştiri geldi. BDP Genel Başkan Yardımcısı Demir Çelik, Erdoğan’ın açıklamalarını, “Hepimizi rahatsız eden türden açıklamalar” şeklinde değerlendirirken bir an önce sürece yön verecek komisyonların kurulması gerektiğini vurguladı. BDP’li Adil Kurt ise “Süreci tıkayacak argümanları kullanmamak lazım. ‘Olamaz’ ve ‘olmaz’ üzerinden şekillenen retorik sürece zarar verir” dedi. DTK Eşbaşkanı Aysel Tuğluk ise “İktidarın süreci tek taraflı götürme yaklaşımı var. Hükümetin ‘ben iktidarım yaparım’ duruşundan kurtulması lazım. Karşılıklı hepimizin daha sorumlu bir dil kullanması gerekiyor” diye konuştu.

Başbakan Erdoğan’ın PKK ’nın sınır dışına çekilmesi ve çözüm süreci ile ilgili açıklamalarını değerlendiren Aysel Tuğluk, Öcalan’ın çağrısıyla demokratik siyaseti esas alan bir sürecin başladığını belirterek, “En nihayetinde ciddi adımlar atıldı. Çok olumlu gelişmeler, önemli gelimeler yaşandı ve bu gelişmelerin özüne bakmak lazım. İktidarın süreci tek taraflı götürme yaklaşımı var. Oysa karşılıklı adımlarla götürülmesi gerekiyor. Eski tarzda yaklaşımlar maalesef kaygı ve sıkıntılara yol açıyor” dedi.

‘Hizaya çekme olmaz’

BDP Genel Başkan Yardımcısı Demir Çelik ise Erdoğan’ın açıklamaları için “Hepimizi rahatsız eden türden açıklamalar” diyerek şöyle devam etti: “Karşı tarafı hizaya çekmeye çalışan, hassasiyetlerini yok sayan söylemler sürecin ruhuna uygun düşmüyor.” PKK’nın silahları kime bırakacağının önemli olduğunu söyleyen Çelik, “Silahını bırakıp elini kolunu sallayarak gidecek kişinin silahı kime bırakacağı problem. Bir an önceÂkil İnsanlar Komisyonu kurulmalı ve ne şekilde sınır dışına çekileceği belirlenmeli” dedi.

BDP’li Adil Kurt da Başbakan Erdoğan’ın sorunu “silahları gömüp gidecekler” gibi çok basite indirgeyen bir yaklaşım sergilediğini belirtti ve sözlerini şöyle sürdürdü: “Şu anda Öcalan’ın çağrısı üzerine PKK’nın aldığı bir karar var. İkinci aşama da yol temizliği yapılıp silahlı güçlerin sınır dışına çekilmesiyle olacak. Birinci aşamanın tamamlanması, hükümetin dirayetine bağlıdır. Hükümet aşırı bir özgüven ile hareket ediyor. Aşırı özgüvenle bu sürecin gitmeyeceğini bilmek lazım. Bu sürecin önünü tıkayacak argümanları kullanmamak lazım.”

İki tarafın da fobileri var

Kurt, Erdoğan’ın süreçle ilgili muhalefete eleştirilerini de değerlendirerek, “Şöyle bir saikle hareket etmek zorundayız; kimse mutlak barış karşıtı değil. Ancak bazı kaygılar var. Kaygıları gidermek için bizim yol ve yöntem bulmamız lazım. Kürtlerin kandırılma fobisini, Türklerin de bölünme fobisini bertaraf edecek bir argümana ihtiyaç var” dedi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Abdullah ÖcalanAnkaraBarış ve Demokrasi PartisiBaşbakanKanal DRecep Tayyip Erdoğan
Görüş Bildir