Görüş Bildir
Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio'da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Erdoğan 400 Milletvekili Çağrısını Yineledi

Anasayfa > Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Anayasa değişikliği için 400 milletvekili çağrısını yineledi 'Türkiye’nin daha hızlı karar almasını sağlayacak yeni bir sisteme ihtiyacı var. Bunun adı da başkanlık sistemidir, liderlik sistemidir' dedi.

Elazığ'da halka seslenen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, başkanlık sistemine geçilmesi için yaptığı çağrıları yineledi. 'Bu mevcut sistem artık bize dar geliyor' diyen Erdoğan, 'Türkiye’nin daha hızlı karar almasını sağlayacak yeni bir sisteme ihtiyacı var. Bunun adı da başkanlık sistemidir, liderlik sistemidir' dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kendisinin halk tarafından seçildiğine işaret edip, 'Meşveret, istişare elbette olacak ancak davulu seçtiğiniz kişinin boynuna asıp, tokmağı millete karşı sorumsuz güçlerin eline teslim ederseniz, işte o sistem teklemeye başlar, yürümez. Onun için de yürümedi. Bak şimdi bu aralar şu Meclis'in haline bakın Meclis'te neler oluyor, yakışıyor mu, oluyor mu, bu doğru bir gidiş değil. Ülkemizde 1960 Anayasası ile böyle bir sistem kuruldu, bu sistem huzur getirmedi.'' diye konuştu.

'Bu sistem huzur getirmedi'

Erdoğan, Meclis'te İç Güvenlik Yasa Tasarısı sırasında yaşanan gerginlikleri de eleştirip, 'Şu meclisin haline bakın ya, neler oluyor? Yakışıyor mu? Bu doğru gidiş değil. Bu sistem huzur getirmedi. Bu sistem 15-16 ayda bir değişen hükümetleri getirdi. Böyle bir ülkede istikrar olur mu? Ne kadar değiştirirseniz değiştirin. Şu andaki sistem yamalı bohça. Bu çarpıklık giderilemiyor' dedi.

Cumhurbaşkanı, başbakanlığı sırasında Meclis'te Anayasa Komisyonu kurulduğunu anımsatıp, komisyonun yeni anayasa yapamasından muhalefeti sorumlu tuttu. 'Samimi bir şekilde çalıştırmadılar' dedi. Erdoğan Kırşehir'de yaptığı konuşmada olduğu gibi 400 milletvekili isteyerek, '400'ü verin, yeni Türkiye'yi kuralım, 400'ü verin yeni Anayasa'yı yapalım. 400'ü verin başkanlık sistemini kuralım' dedi.

Kaynak: Al Jazeera

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
onedemiyoki

Erdoğan, ''Meşveret, istişare elbette olacak ancak davulu seçtiğiniz kişinin boynuna asıp, tokmağı millete karşı sorumsuz güçlerin eline teslim ederseniz, iş... Devamını Gör

Seytantuylu

"tokmakçı erdoğan" evet yakıştı.

kartacali

şerefi üzerine yemin etmişti tarafsiz olacagına hani bi arada kayseri meydanında apo ile görüsmedim şerefim üzerine demişti şeref kavramı önemli tabi bizim için