Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Merkez Bankası Başkanı: ‘ABD Enflasyonu Yüksek Faizle Düşürdü’

 > 
3PAYLAŞIM

Merkez Bankası'na ABD'yi örnek göstererek faiz çıkışları yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'dan yanıt geldi. Erdem Başçı da tıpkı Cumhurbaşkanı Erdoğan gibi ABD'den örnek verdi ve "ABD enflasyonu yüksek faizle düşürdü" açıklamasını yaptı.

Başçı, Türkiye'nin G20 Dönem Başkanlığı ile Uluslararası Finans Enstitüsü (IIF) tarafından İstanbul'da düzenlenen "Türkiye'nin Başkanlığında G20 Gündemi" konferansındaki konuşmasında enflasyona değindi.

Başçı, enflasyonun düşmesinin formülünü ABD'yi örnek göstererek açıkladı.

Başçı, ABD'nin enflasyonu yüksek faizle düşürdüğüne işaret ederek şunları söyledi:

"Tarihe baktığınızda her zaman enflasyon problemine karşı uygulanabilir bir çözüm vardır. Çoğu insan bunu unutuyor ama ABD'de enflasyon 1970'li yıllarda petrol fiyatlarından dolayı çift haneye çıkmıştı ve bunun bir çözümü vardı. Çözümü hızlı ivedi bir şekilde parasal sıkılaştırmaya gitmekti. Paul  Volcker bunu yaptı.

Para arzını sıkılaştırarak bankalararası gecelik faizi yeterli yüksek seviyeye çekti ve bu sayede enflasyon beklentisi ve enflasyonun kendisi hızlı bir şekilde sadece bir sene içinde düştü. Çarpıcı sonuçlar yaşandı. Uzun vadede bunun ABD ekonomisine ve küresel ekonomiye faydaları oldu."

"Enflasyon hedefimiz yüzde 5"

Başçı, büyümenin formülünü ise, "Bu yılın sonu itibariyle enflasyonda yüzde 5'e yakın bir seviyeye gelirsek bunun büyümeye katkısı olacaktır" diyerek açıkladı.

Başçı, enflasyon hedefinin yüzde beş olduğunu belirterek "Enflasyonu daha da düşürmeyi planlıyoruz. Enflasyonda yılsonu yüzde 5 hedefine ulaşmamız için daha kat etmemiz gereken yol var" dedi.

Petrol fiyatlarında ve döviz kurunda volatil seyir olduğuna işaret eden Başçı, bu iki faktörün enflasyon üzerindeki etkisini görmek için sabırlı olmak gerektiğini belirtti.

Başçı, "Hükümetin açıkladığı tedbirler uygulanırsa eğer, Kalkınma Bakanlığı'nın verilerine göre büyümeye bir puan katkı sağlayacaktır" dedi.

AA

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir