Erdal Eren'in Ailesi 12 Eylül Davası'na Müdahil Oldu

 > -
4 dakikada okuyabilirsiniz

Ağabey Eren'den 12 Eylül Davasına Müdahillik Talebi

Evren ve Şahinkaya hakkında açılan ve ilk duruşması 4 Nisan 2012'de özel yetkili Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesinde görülecek davaya 6 müdahillik talebi daha geldi.12 Eylül döneminde idam edilen Erdal Eren'in ağabeyi Erkan Uğur Eren, 29 Ocak 1983'te İzmit'te idam edilen Ramazan Yukarıgöz'ün kardeşi Yılmaz Yukarıgöz, 13 Mart 1982'de İzmir'de idam edilen Necati Vardar'ın kardeşi Serdar Vardar, 20 Ağustos 1981'de Adana'da idam edilen Mustafa Özenç'in kardeşi Fatih Özenç ile darbe sonrasında "işkence" sonucu öldürüldükleri bildirilen Zeynel Abidin Ceylan'ın kardeşi Endercan Ceylan ve Behçet Dinlerer'in kardeşi Selami Dinler...

Haberin Tamamı İçin:

12 Eylül Davası Yarın Görülmeye Başlanıyor

12 Eylül Davası Yarın Görülmeye Başlanıyor

12. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek 12 Eylül Davası’nda, 5’li cuntanın hayatta kalan üyeleri Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya yargılanacak. Tarihi davaya hem sağdan hem de soldan çok sayıda simge isim müdahil oldu. Bu isimler arasında Dev-Yol lideri Oğuzhan Müftüoğlu da var, Bahçelievler katliamı sanığı Ülkücü militan Haluk Kırcı da...
Türkiye yarın tarihi bir güne tanıklık edecek. 50 gencin idam edildiği, yüzlerce kişinin gözaltında kaybedildiği, öldürüldüğü veya işkenceye uğradığı 12 Eylül askeri darbesinin yargılanmasına Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi’nde başlanacak.

Haberin Tamamı İçin:

TBMM'den 12 Eylül Davasına Müdahillik Talebi

TBMM'den 12 Eylül Davasına Müdahillik Talebi

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

Erdal Eren'in Ailesinin Müdahillik Talebi Kabul Edilmedi!

12 Eylül Davasına ‘suçtan zarar’ gördükleri gerekçesiyle yapılan yüzlerce müdahillik başvurusu, Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından reddedildi. Mahkeme verdiği ara karar uyarınca, gerçek kişilerin müdahillik talebini görüşmek üzere toplandı ve dosya üzerinde yapılan inceleme sonucunda verilen kararda davaya müdahil olmak üzere yapılan yüzlerce başvuru “mahkemece itibar edilecek karar ve belge örnekleri sunmamış olmaları” gerekçesiyle reddedildi. 12 Eylül Davası’na müdahillik talebi reddedilen kişiler arasında 17 yaşında idam edilen Erdal Eren’in, Abdi İpekçi’nin ve Savcı Doğan Öz’ün aileleri de bulunuyor. “Çocuklarımız, yakınlarımız idam edildi, işkencede öldürüldü ama bu durum ‘itibar edilecek belge’den sayılmıyormuş” diyen aileler, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde dava açmaya hazırlanıyor. Sosyal medyada Erdal Eren’in ailesini “belge yok” diye müdahil kabul etmeyen mahkemeye karşı büyük bir öfke oluşmuş durumda. Rad...

Haberin Tamamı İçin:

12 Eylül Davasında 4. Duruşma Başladı

12 Eylül Davasında 4. Duruşma Başladı

12 Eylül askeri darbesine ilişkin dönemin Genelkurmay Başkanı, 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren ile dönemin Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Tahsin Şahinkaya’nın yargılandığı davaya bugün Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam ediliyor. Türkiye'nin çeşitli illerinden davayı takip etmek için gelen darbe mağdurları, yakınları ve çeşitli sivil toplum kuruluş Ankara Adliyesi önünde toplandı. Davanın bugünkü duruşmasında Evren ve Şahinkaya'nın sağlık raporları ile ilgili nihai kararın verilmesi bekleniyor. Mahkemenin bir diğer önemli gündemi de müdahillik talepleri olacak. 12 Eylül darbesinin ardından idam edilen Erdal Eren ve Veysel Güney'in ailelerinin Avukatı Kazım Genç, Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından reddedilen müdahillik taleplerini yineleyeceklerini açıklamıştı. Dördüncü duruşmada sanıklar Evren ve Şahinkaya yine gelmezken, sanık avukatları hazır bulundu.

Haberin Tamamı İçin:

Tarihi Davada Neler Yaşandı?

Tarihi Davada Neler Yaşandı?

Mağdurlar ve yakınları adliyedeydi, ancak sanıklar yine yoktu.
Evren ve Şahinkaya dördüncü duruşmada da sanık sandalyesinde değillerdi.

Haberin Tamamı İçin:

Berfo Nine Ankara Adliyesi'nde

Berfo Nine Ankara Adliyesi'nde

CHA - 12 Eylül davası müdahillerinden, 12 Eylül askeri darbe döneminde oğlu öldürülen 104 yaşındaki Berfo Kırbayır (Berfo Nine), ambulansla davanın görüldüğü Ankara Adliyesine geldi. Yakınları tarafından adliyeye getirilen Berfo Kırbayır, sedye üzerinde yaptığı açıklamada oğlu Cemil Kırbayır'ın katillerinin bulunmasını istedi. Kırbayır, Evren’in oğlunu öldürttüğünü iddia ederek, “O da gelecek, ben de ona davacıyım. Benim yavruma nasıl kıydın, nasıl yaptın? Kenan Evren karşıma çıksın, ben onun peşindeyim bırakmam. O benim çocuğuma nasıl kıydı? Hiç mi insafın yoktu? Bunun ocağı söneydi.” dedi.

Haberin Tamamı İçin:

12 Eylül Davasında Önemli Kararlar

12 Eylül Davasında Önemli Kararlar

12 Eylül davasına müdahil olmak isteyen Erdal Eren'in ailesinin talebi kabul edildi. 12 Eylül 1980'den önce öldürülen gazeteci Abdi İpekçi, savcı Doğan Öz, akademisyen Cavit Orhan Tütengil'in ailelerinin müdahillik talepleri ise reddedildi.

Öte yandan 12 Eylül davası kapsamında Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya'nın ailelerinin mal var...

Haberin Tamamı İçin:

12 Eylül için delil: Darağacı / Türkiye / Radikal İnternet

Türkiye ’nin dört bir yanından 12 Eylül Davası’nı izlemek için gelen darbe mağdurları ve çeşitli sivil toplum kuruluşları yağmurlu havaya rağmen dün yine Ankara Adliyesi’nin önündeydi, ancak ilk duruşmalara gösterilen ilginin azalması gözlerden kaçmadı. Adliye binasının önündeki havuzun çevresine yine darbe döneminde hayatını kaybedenlerin fotoğrafları konuldu. Mahkemenin dönemin mağdurlarıyla ilgili müdahallik talebini ‘yeterli belge ve bilgi yok’ diye reddetmesine, Devrimci 78’liler Federasyonu hazırladığı ‘ 12 E...

Haberin Tamamı İçin:

Evren ve Şahinkaya'ya mal varlığı darbesi CNNTurk.com

Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi, 12 Eylül darbesine ilişkin davada, Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya'nın eş ve çocuklarının mal varlıklarının araştırılmasına karar verdi.

Sanıklar Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya'nın ayrıntılı aile nüfus tablolarının UYAP üzerinden dosyaya konulmasına, eş ve çocuklarının mal varlıklarının araştırılması için ilgili kurumlara müzekkere yazılmasına karar veren mahkeme, sanıkların mal varlıklarına tedbir konulması talebini ise reddetti.

Davanın 4. duruşmasında ayrıca 12 Eylül 1980 askeri darbesinden sonra "TBMM kararı olmaksızın" idam edilenlerden Erdal Eren, Serdar Soyergin, Necati Vardar, Veysel Güney, Ramazan Yukarıgöz, Mustafa Özenç, Cengiz Baktemur, Ömer Yazgan ve Halil Esendağ'ın yakınlarının müdahillik talebini kabul etti.

Ara kararlara göre, Tüm Öğretmenler Birleşme ve Dayanışma Derneği (TÖB-DER), Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı, Çağdaş Hukukçular Derneği, Diyarbakır, Muğla, Mersin baro başkanlıklarının müdahillik talepleri kabul edildi.

Yeni Asya gazetesinin talebi ise kapatıldığına dair belgeleri sunması durumunda değerlendirilecek.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AdanaAnkaraDarbeDiyarbakırGenelkurmay BaşkanıİdamİzmirMersinMuğlaÖğretmenTürkiye Büyük Millet Meclisi
Görüş Bildir