Erasmus Öğrencisinin Fransa ve Türkiye'deki Özel Okul Öğrencileri Karşılaştırması Herkesi Biraz Düşündürecek!

1.8bPAYLAŞIM

2020 yılında Erasmus ile Türkiye'ye gelen  Léa Rodier'in oradaki ve Türkiye'deki özel okul karşılaştırması davranışlarımızı sorgulatacak cinsten.

Kaynak: +90

+90'ın hazırladığı Türkiye'de okumak adlı videoda, Léa Rodier'in hikayesine kulak veriyoruz.

Léa, Lyon'da Emlyon Business School'daki İşletme Bölümü'ne devam ederken, 2020 yılının Ocak ayında Erasmus programı ile Koç Üniversitesi'ne gelmiş.

Multikültürel ve sıcakkanlı bir ülkeye gitmeyi düşündüğünü, Güney Amerika ve Orta Doğu arasında karar vermeye çalışırken de bir anda kendini İstanbul'da bulduğunu söylüyor Léa.

Geldiği dönemde Türkiye-Fransa ilişkileri sebebi ile siyasi bir endişe duyduğunu ve aklında Türkiye'ye dair pek de olumlu bir imaj olmadığını, ancak geldiğinde Avrupai bir düşünce yapısı ile karşılaştığını söylüyor.

Fransa'da Türkiye'nin aslında nasıl bir yer olduğunun pek de fazla bilinmediğini de ekliyor.

Gelelim eğitim konusuna... Fransa'da iyi bir üniversiteye girebilmek için 3 yıl boyunca hazırlık okuluna gittiğini, okulda daha eğitimden çok aktiviteler ve kişisel hayata odaklanıldığını söylüyor.

Yani notları düşünmeye pek gerek kalmıyormuş. Ancak Türkiye'de durumun hiç de böyle olmadığını, akademik bir bakış açısı sebebiyle öğrencilerin daha fazla dersle ilgilendiğini söylüyor, hepimizin bildiği gibi.

Videonun devamında Fransa'daki ve Türkiye'deki özel okullardaki davranışlarla ilgili bir açıklama yapıyor Léa.

Koç Üniversitesi'nde okuyan öğrencileri ilk kez gördüğümde biraz garipsemiştim. Çünkü Fransa'da da özel bir okula gidiyordum fakat buna rağmen hepimiz günlük kıyafetler giyerdik ve toplu taşımayla okula gidip gelirdik. Koç'a gittiğimde ise spor arabalarla ve lüks çantalar takan kızlarla karşılaşmıştım. Sanırım orada bir çeşit hava atma kültürü vardı. 

Fransa'da çok paranız olduğunda bunu saklamanız gerektiğini ve çocuklarınıza pek fazla para vermediğinizi de ekliyor.

Bunun sebebi de ebeveynlerin çocuklarının sıradan bir eğitim hayatı almalarını istemeleriymiş.

Türkiye'de ise diğerlerinden daha zengin olan sınıfın bunu göstermek istediğinden de bahsediyor Léa.

Léa'nın Türkiye ve Fransa ile ilgili daha pek çok karşılaştırmasını dinlemek isterseniz sizi böyle alalım:

Özel okullardaki öğrencilerin davranışları ile ilgili değindiği nokta sosyal medyada da dikkat çekti:

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Delilik mi Dahilik mi? Amerika'dan Burdur'a Göç Eden Aynur Ece Onur'un Herkesi Gururlandıracak Hikayesi - onedio.com
Delilik mi Dahilik mi? Amerika'dan Burdur'a Göç Eden Aynur Ece Onur'un Herkesi Gururlandıracak Hikayesi - onedio.com
İçtiğimiz Sudan Geçtiğimiz Yola Neredeyse Her Şeye Vergi Ödüyoruz: Peki Vergi Yükü Topluma Adil mi Dağılıyor? - onedio.com
İçtiğimiz Sudan Geçtiğimiz Yola Neredeyse Her Şeye Vergi Ödüyoruz: Peki Vergi Yükü Topluma Adil mi Dağılıyor? - onedio.com
Defalarca Okusanız Doyamayacağınız Dünyanın En Çok Satan 20 Kitabının Hangileri Olduğunu Biliyor musunuz? - onedio.com
Defalarca Okusanız Doyamayacağınız Dünyanın En Çok Satan 20 Kitabının Hangileri Olduğunu Biliyor musunuz? - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
brcdrsn

Bence ülke 20 sene de çok değişti. O yıllarda üniversitedeydim ve sıradan kot, tshirt, kazak giyip giderdik okulumuza. Kimse kimsenin kıyafeti hakkında konuşmazdı. Gösteriş yapan kişi sayısı bir elin parmakları kadardı. Şu devirde internette ki influencerlar sürekli marka tanıtımı yaparak ve lüks mekanlarda ki postları ile gösterişi empoze ediyorlar. Çevremde ki birçok genç instagram ve YouTubeda ki bu kişileri taklit etme eğilimindeler.

hikmet-ak

Abla sen Türkiye'ye gelmişsin ama Türklere fransız kalmışsın, bir de fransız kibrini kendini önemli birisi sanarak röportaj vermenle göstermişsin. Ayrıca bir fransızın erasmus gibi bir programla Koç Üniversitesi'ne gelmesine de çok şaşırdım. Sıradan bir fransız ülkemizin en iyi üniversitelerinden birine gidebiliyor. Kaç Türk öğrenci erasmusla Oxford, Cambridge, EPFL gibi üniversitelere gidebiliyor peki?

bbykn

fransayı pek bilmiyorum ama bi sene belçikada yaşadım ve devlet okulunda liseyi okumama rağmen çoğu kız pahalı çantalar kullanıyor,en pahalı markaları alıyor ve bunları sosyal medyalarında özellikle paylaşıyorlardı,aynı zamanda erkeklerin de en iyi markalardan ayakkabıları ve t-shirtleri vardı ve bu kesim orta kesimdi.

oneydiyo

Çok fazla genelleme yapmış, hem Türkiye için, hem Fransa için.

mert-buyukyilmaz

Kız medeniyeti anlatmış. Türkiye'de özel okulda okuyup lüks arabayla, lüks çantayla gezenlerin alayı baba parası yiyen, anasının babasının parasıyla hava atan piçler. Böyle gezmeyenler çok kıskanıyor valla sizi(!)

Görüş Bildir