Engin Çeber Davasında 3 Müebbet

 > -
4 dakikada okuyabilirsiniz

Engin Çeber Davasında Karar

Engin Çeber Davasında Karar

Engin Çeber'in Metris Cezaevi'nde "işkence ve kötü muamele" sonucu öldüğü iddiasına ilişkin davada 3 Metris cezaevi görevlisi müeebbet hapis cezasına çarptırıldı.

Engin Çeber'in Metris Cezaevi'nde "işkence ve kötü muamele" sonucu öldüğü iddiasına ilişkin davada mütalaasını veren cumhuriyet savcısı, tutuklu sanıklar Selahattin Apaydın ve Sami Ergazi'nin "netice sebebiyle ağırlaştırılmış işkence" suçundan "ağırlaştırılmış müebbet" cezası verilmesi görüşünde olduğunu bildirdi.

Bakırköy 14. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, tutuklu sanıklar Fuat Karaosmanoğlu, Selahattin Apaydın, Nihat Kızılkaya ve Sami Ergazi ile taraflarınavukatları katıldı.

Engin Çeber'in babası Ali Tekin ile kız kardeşi Şerife Çeberde duruşmada hazır bulundu.

Cumhuriyet Savcısı Erdal Şenol, esas hakkındaki mütalaasında, tutuklu sanıklar Selahattin Apaydın ve Sami Ergazi hakkında "netice sebebiyle ağırlaştırılmış işkence" suçundan "ağırlaştırılmış müebbet", tutuklu sanık Nihat Kızılkaya hakkında "işkence" suçundan 3 yıldan 12 yıla kadar, diğer tutuklu sanık Fuat Karaosmanoğlu hakkında "görevi kötüye kullanma" suçundan 6 aydan 1 yıla kadar hapis cezası verilmesini talep etti.

Savcı mütalaasında, tutuklu sanıklar Nihat Kızılkaya ile Fuat Karaosmanoğlu'nun kararla birlikte tahliyesine karar verilmesini, tutuksuz sanıklar Mehmet Pek, Abdülmuttalip Bozyel, Murat Çise ve Yavuz Uzun hakkında "işkence" suçundan 3'er kez ayrı ayrı 3 yıldan 12 yıla kadar hapis cezası verilmesi görüşünde olduğunu ifade etti.

Bakırköy 14. Ağır Ceza Mahkemesi, EnginÇeber'in Metris Cezaevi'nde "işkence ve kötü muamele" sonucu öldüğü iddiasına ilişkin davada tutuklu 4 sanığın bu hallerinin devamına karar vererek duruşmayı erteledi.

Cumhuriyet Savcısı Erdal Şenol, mahkeme heyetine sunduğu 6 sayfalık mütalaasında, polis memurları sanık Aliye Uçak, Mehmet Pek ve Abdülmuttalip Bozyel hakkında "işkence" suçundan 3 yıldan 12 yıla kadar hapis cezası istedi.

Savcı, Ceza İnfaz Kurumu doktoru sanık Yemliha Sönmez hakkında ise "gerçeğe aykırı belge düzenlemek" suçundan 3 aydan 1 yıla kadar, "resmi belgede sahtecilik" suçundan 3 yıldan 8 yıla kadar hapis cezası talep etti.

Cumhuriyet savcısı esas hakkındaki görüşünde, diğer sanıkların ise üzerlerine atılı suçu işlemedikleri gerekçesiyle beraatlarına karar verilmesini istedi.

Savcının mütalaasına ilişkin görüşleri sorulan tutuklu sanıklar, savcının görüşüne katılmadıklarını belirterek, tahliye talebinde bulundu.

Mahkeme heyeti, sanıkların üzerlerine atılı suçun vasıf ve mahiyetini göz önünde bulundurarak, tutukluluk hallerinin devamına karar vererek, duruşmayı erteledi.

Davaya katılan Engin Çeber'in ablası Şerife Çeber duruşma çıkışında, Fuat Karaosmanoğlu'na hitaben, "Kardeşimi sen öldürdün. Hepiniz yaptınız. Sen göz yumdun. Cezanı çekeceksin" dedi.

Dergi satarken tutuklanıp, işkencede ölmüştü

Bakırköy 14. Ağır Ceza Mahkemesi, Çeber'in ölümüne ilişkin 60 sanığın yargılandığı davada, olay tarihinde Metris Cezaevi'nde 2'inci müdür olarak görev yapan Fuat Karaosmanoğlu, infaz koruma memurları Selahattin Apaydın, Nihat Kızılkaya ve Sami Ergazi'yi, maktule karşı darp eyleminde bulunarak "işkence sonucu ölüme neden olmak" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırmış, duruşmalardaki iyi hallerini dikkate alarak sanıkların cezasını müebbet hapse çevirmişti.

Aralarında polis memurları ve infaz koruma memurlarının da bulunduğu 17 sanığı da 5 ay ile 7 yıl 6 ay arasında değişen hapis cezasına çarptıran mahkeme heyeti, 39 sanığın ise beraatına hükmetmişti.

Haberin Tamamı İçin:

Engin Çeber Davasında Müebbet

Engin Çeber Davasında Müebbet

Engin Çeber'in Metris Cezaevi'nde gördüğü işkence sonucu ölümünden sorumlu tutulan iki gardiyan ile bir müdür müebbet hapis cezası aldı.

Engin Çeber’in Metris Cezaevi’nde dövülerek öldürülmesine ilişkin ikinci yargılamada; eski cezaevi müdürü Fuat Karaosmanoğlu ile gardiyanlar Sami Ergazi ve Selahattin Apaydın’a ‘ağırlaştırılmış işkence’ suçundan yeniden ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi. İlk yargılamada, üç meslektaşıyla aynı cezaya çarptırılan tutuklu sanık Nihat Kızılkaya ise bu kez iki yıl altı ay hapis cezası verilerek tahliye edildi.

Avukatlar tartaklandı

Bakırköy 14. Ağır Ceza Mahkemesi ’nde dün görülen davanın son duruşmasında, ÇHD’li avukatlar ile girişte görevli polisler arasında tartışma çıktı. Polislerden Ş.K., avukatlara hakaret edince arbede yaşandı. Avukatların şikâyeti üzerine polis gözaltına alındı. Polisin ifadesinin görevli arkadaşları tarafından alınması üzerine ikinci bir gerginlik daha yaşandı.

Olayın yatışmasının ardından duruşma salonuna geçildi. Sanık Selahattin Apaydın’ın avukatı Reşat Petek, işkence faillerine ‘ağırlaştırılmış yaralama’dan ceza verilmesini talep etti. Mahkeme heyeti ise eski Metris Cezaevi Müdürü Fuat Karaosmanoğlu ile Selahattin Apaydın ve Sami Ergazi adlı iki gardiyanı ‘ağırlaştırılmış işkence’ suçu nedeniyle ağırlaştırılmış müebbet hapse çarptırdı. Önceki kararda, üç meslektaşıyla aynı cezayı alan Nihat Kızılkaya ise bu kez ‘işkence’ suçundan 2 yıl 1 ay hapse mahkûm edilip tahliye edildi.

Yine ilk kararda, üçer kez iki yıl altı ay cezaya mahkûm edilen Yavuz Uzun ve Murat Çise adlı gardiyanlar hakkındaki miktar arttırıldı; üçer kez 4 yıl 2 ayda karar kılındı. Daha önce hakkında beraat kararı verilen gardiyan Öncay Bozo için de aynı cezaya hükmedildi. Beraat etmiş jandarma Murat İşler’e de 2 yıl 6 ay hapis cezası verildi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Polisolaytahliye
Görüş Bildir