Engelini Evde Eğitim İle Yenip, Burs Kazandı

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

Engelini Evde Eğitim İle Yenip, Burs Kazandı

Engelini Evde Eğitim İle Yenip, Burs Kazandı

Konya’da kasları gelişmediği için yürüyemeyen 13 yaşındaki Büşra Ateş, Milli Eğitim Bakanlığı’nın engelli çocuklar için verdiği evde eğitim hizmeti ile hazırlandığı sınavlarda üstün başarı göstererek, Devlet Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı’nı kazandı.

Konya Valisi Aydın Nezih Doğan’ın eşi Hatice Doğan, bakanlığın 6 yıldır engelli çocuklar için verdiği evde eğitim hizmetinden yararlanan ve bu yıl girdiği sınavda gösterdiği başarı sonucu devletten burs alma hakkını kazanan engelli öğrenci Büşra Ateş’i evinde ziyaret etti. Başarısından dolayı Ateş’i tebrik eden Doğan, Büşra Ateş’in tüm olumsuzluklara rağmen azimle çalıştığını söyledi. Büşra’nın öğretmeninin; "Ben Büşra’ya kitap yetiştiremiyorum" dediğini anlatan Doğan, "İşte karşınızda o kitapları yutan çocuğun düzgün ifadesini, kelime zenginliğini, öz güvenini görüyorsunuz. Büşra gerçekten böyle bir çocuk. Bazı çocukların başarısızlıklarına sebep göstermelerine inat Büşra, tam tersine sık sık hastaneye yatmasına rağmen bu başarıyı gösterdi" diye konuştu.

Derslerim çok eğlenceli geçiyor

Büşra Ateş ise başarısının sırrının öğretmenleri ve ailesinin kendisine olan güveni olduğunu belirtti. Öğretmeni ve ailesinin desteğiyle sınavı kazandığını vurgulayan Ateş, "Derslerim çok eğlenceli geçiyor. Öğretmenlerim bana ders vermekten zevk alıyor, ben de aynı şekilde onlardan ders almaktan zevk alıyorum" dedi. Ateş, moda tasarımcısı olmak istediğini ve bu konuda birkaç tane çizim dahi yaptığını sözlerine ekledi. Büşra Ateş’e haftanın belirli günleri evde eğitim veren öğretmeni Naciye Türkoğlu da Büşra Ateş’in bu başarısıyla eğitimde engelin olmadığını gösterdiğini belirtti. Yaklaşık 6 yıldır evde eğitim hizmetinden faydalanan Büşra’nın, girdiği Devlet Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı’nda aldığı 447 puan ile 1 milyon 720 bin öğrenci arasında ilk 3 bine girerek, liseyi bitirene kadar devletten burs alma hakkını elde ettiği öğrenildi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AydınKitap
Görüş Bildir