Görüş Bildir
Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio'da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Enflasyon Şubat Ayında Yüzde 7,55'e Çıktı

Anasayfa > Gündem

Şubat Ayı Enflasyon Rakamı Açıklandı

Şubat ayı enflasyonu, Ocak ayına göre göre yıllık bazda yükselerek 7,55 oldu. Fiyatı en fazla artan ürün ise yüzde 28,22 ile mandalina.

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) açıkladığı verilere göre özel kapsamlı TÜFE göstergelerinden 'H' yıllık olarak Ocak'taki yüzde 9.36'dan Şubat'ta yüzde 8.44'e gerilerken, 'I' yüzde 8.63'ten yüzde 7.73'e gerilemiş oldu.

Ana harcama grupları itibariyle aylık en yüksek artış yüzde 2.59 ile gıda ve alkolsüz içecekler grubunda gerçekleşirken, endekste yer alan gruplardan ulaştırmada yüzde 1.77, lokanta ve otellerde yüzde 1.06, haberleşmede yüzde 0.94 ve sağlıkta yüzde 0.82 artış gerçekleşti.

İş Yatırım Ekonomisti Muammer Kömürcüoğlu, 'Veri detayları, aylık enflasyona en büyük katkının öngördüğümüz gibi 0.67 puan ile gıda grubundan geldiğini gösteriyor. Enflasyona katkı yapan diğer unsur ise dolar/TL'de görülen artış ve petrol fiyatlarının kısmen yukarı gelmesinin etkisiyle artan ulaştırma grubu oldu. TCMB çekirdek göstergelerde iyileşmenin sürdüğünü göstererek Mart ayı politika toplantısında küresel risk iştahı ve dolar/TL izin verirse ölçülü bir indirime gidebilir' dedi.

Verilere göre Yİ-ÜFE Şubat'ta yüzde 1.20 artarken, yıllık artış Ocak'taki yüzde 3.28'den Şubat'ta yüzde 3.10'a geriledi.

Reuters'ın 21 kurumun katılımı ile yaptığı ankete göre Şubat'ta TÜFE'nin yüzde 0.75 artışla yüzde 7.58'e yükselmesi bekleniyordu.

Verinin piyasa beklentilerine yakın gerçekleşmesi sonrası kur ve faizde anlamlı bir değişim olmadı.

Kaynak: http://www.cnnturk.com/haber/ekonomi/...
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?