Ekim'de Enflasyon Yüzde 1.96 Arttı

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Ekim Ayı Enflasyonunda Sürpriz Gelişme

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Ekim ayında Tüketici Fiyatları Endeksi'nin (TÜFE) yüzde 1,96 Üretici Fiyatları Endeksi'nin (ÜFE) yüzde 0,17 oranında arttığını açıkladı. Ekim ayı ...

Haberin Tamamı İçin:

Enflasyon Rakamları Açıklandı

Enflasyon Rakamları Açıklandı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2012 yılı Ekim ayında Tüketici Fiyatları Endeksinin (TÜFE) yüzde 1,96, Üretici Fiyatları Endeksinin (ÜFE) de yüzde 0,17 oranında arttığını açıkladı.

TÜİK'in 2003 baz yıllı verilerine göre, yıllık enflasyon TÜFE'de yüzde 7,80, ÜFE'de ise yüzde 2,57 oldu.

Haberin Tamamı İçin:

Ekim'de Enflasyon Yüzde 1.96 Arttı

Ekim'de Enflasyon Yüzde 1.96 Arttı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)'in açıkladığı rakamlara göre Tüketici Fiyatları Endeksi Ekim ayında 1.96, Üretici Fiyatları Endeksi ise 0.17 arttı. Piyasa beklentisi TÜFE'deki artışın yüzde 2.17 olması yönündeydi.

Gelen son verilerle Ekim ayı itibariyle yıllık enflasyon ise TÜFE'de yüzde 7.80, ÜFE'de yüzde 2.57 oldu.

EN YÜKSEK ARTIŞ GİYİMDE

Ana harcama grupları itibariyle bir ay önceye göre en yüksek artış yüzde 6,81 ile giyim ve ayakkabı grubunda gerçekleşti. Ekim ayında endekste yer alan gruplardan konutta yüzde 3,31, ulaştırmada yüzde 2,06, gıda ve alkolsüz içeceklerde yüzde 1,66, haberleşmede yüzde 1,30, çeşitli mal ve hizmetlerde yüzde 0,78, lokanta ve otellerde yüzde 0,67, ev eşyasında yüzde 0,50, alkollü içecekler ve tütünde yüzde 0,48, eğitimde yüzde 0,28, sağlıkta yüzde 0,04 artış gerçekleşti.

Tüketici fiyatları bazında Ekim ayında en yüksek fiyat artışı görülen ürün yüzde 22.96 ile kadın kazağı oldu.

DÜŞÜK GELMESİNDE GIDA ETKİLİ

Oyak Yatırım Başekonomisti Mehmet Besimoğlu , zamlara rağmen beklentilerin altında gelen enflasyon rakamını düşük çıkan gıda fiyatlarında bağladı.

Besimoğlu, "Enflasyon beklenenin hafif altında geldi. Bunda yüzde 1.6 olarak gerçekleşen gıda talebinin önceki yıllara göre düşük çıkması etkili oldu. Bu dönemde önemli zamlar yaşanmıştı. Merkez Bankası geçtiğimiz enflasyon raporunda TÜFE'de yıllık tahminini yüzde 7 civarına yükseltmişti. Biz de yüzde 8 civarında bir oran bekliyoruz. Diğer taraftan üretici fiyatlarında kur haraketlerinin önemli olduğunu biliyoruz. Kurda önemli bir hareketlilik yok. Çünkü yurtdışında Türkiye'ye yönelik pozitif algılama var. Bu da kuru aşağıda tutuyor. Dolayısıyla kurda bir değişiklik olmadığı sürece Merkez Bankası'nın faizdeki rahat tavrı devam edecektir" dedi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Merkez BankasıTürkiye İstatistik Kurumu
Görüş Bildir