Endonezya'da 6,6 Büyüklüğünde Deprem

-
3 dakikada okuyabilirsiniz

Endonezya'da 8.7 Şiddetinde Deprem!!

Endonezya'da 8.7 Şiddetinde Deprem!!

Endonezya'nın Açe bölgesinde 8.7 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Depremin ardından tsunami alarmı verildi.
Tüm gelişmeleri bu başlık altından takip edebilirsiniz..

Endonezya'da 6,6 Büyüklüğünde Deprem

Endonezya'da 6,6 Büyüklüğünde Deprem

Endonezya Jeofizik Ajansı, depremin 226 kilometre derinlikte kaydedildiğini açıkladı.
Depremin ardından bölgede tsunami uy...

Haberin Tamamı İçin:

#PrayforSumatera

#PrayforSumatera

Depremin sosyal medyada duyulmasının ardından #PrayforSumatera hashtagi trending oldu.

Haberin Tamamı İçin:

27 Ülke İçin Tsunami Alarmı

27 Ülke İçin Tsunami Alarmı

Bugün Endonezya'da gerçekleşen 8.6 büyüklüğündeki depreme bağlı olarak 27 ülke için tsunami uyarısında bulunuldu.İngiliz Reuters gazetesi muhabirleri depremin Singapur,Tayland ve Hindistan'ın güneyinde de hissedildiğini bildirdi.Pasifik Tsunami Uyarı Merkezi, Hint Okyanusu genelinde Tsunami tehlikesi beklendiğini açıkladı. Hindistan yönetimi de Nicobar Andaman Adaları ve doğu sahilleri için tsunami uyarısında bulundu. Özellikle doğuda 6 metre yüksekliğinde dalgalar bekleniyor.Sri Lanka'da da tsunami uyarısı verildi. Tayland ise vatandaşlarını kıyı bölgelerinden çekilmeleri konusunda uyardı. Pakistan, Umman, İran ve Maldivler de alarma geçti.Bu büyü...

Haberin Tamamı İçin:

Açe Neresi ve Osmanlı İle Ne Alakaları Var?

Açe Neresi ve Osmanlı İle Ne Alakaları Var?

8.6 şiddetinde depremin yaşandığı Açe(Aceh) Endonezya'nın bir bölgesidir, Sumatra adasının kuzey ucunda bulunur.
26 Aralık 2004 tarihli tsunami felaketiyle gündeme gelmiş ve Kızılay tarafından 8 TIR yardım malzemesi acilen ulaştırılmıştır. Halkın %98'i Müslüman olup, bayrağında Türk bayrağından esinlenmiştir.
2004 yılında yaşanan büyük tsunami felaketi nedeniyle, bölgeye giden BBC muhabiri George Alagiah, ilk izlenimlerini şöyle anlatıyordu:
"Açe'ye indiğimde kendimi Türkiye'de sandım. Hayır, her yerde kebap dükkânları olduğu için değil... Bana kartpostal satmaya çalışan çocukları gördüğümden de değil... Yok yok, ayakkabı boyacılarının bağrışmalarından ya da araba kornalarından da değil... Belki inanamayacaksınız ama; herkesin Türk bayraklı şapka giymesinden dolayı böyle bir fikre kapıldım. Yolda gördüğüm bir genç Acehli'ye, neden şapkalarında Türk bayrağı olduğunu sorduğumda bana verdiği yanıt çok ilginçti. Adı Recep olan bu genç, 'kendi bayrağımız olan şapkayı giyersek, altı ay hapis yatıyoruz. Türk bayrağına kimse bir şey diyemiyor. Türk bayrağı da bizimkiyle aynı... Zaten, Türkler bizim atalarımız sayılır ve biz bayrağımızı 500 yıl önce onlardan almışız. Bundan dolayı, ne zaman bir maç olsa Türkiye Millî Futbol Takımının formasını giyiyor, evlerimize Türk bayrağı asıyoruz.' "Şaşırdım kaldım 'Tanrım bu Türkler nerede yok?' dedim"
Açe'nin Osmanlı İmparatorluğu egemenliğine nasıl girdiği hakkında ayrıntılı bilgi için:

Haberin Tamamı İçin:

Dev Artçılar!

Dev Artçılar!

Pasifik Okyanusu'nda, Endonezya'nın Açe eyaletinin açıklarında, 8.6 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Tsunami alarmı verilirken, depremden birkaç saat sonra aynı bölge 8.2 ve 8.3'lük artçı şoklarla sallandı.

Haberin Tamamı İçin:

Olağanüstü Şeyler Oluyor!

Olağanüstü Şeyler Oluyor!

Endonezya açıklarında meydana gelen 8.7'lik deprem korkuttu. Peki şiddetli sarsıntının etkileri dünyaya nasıl olacak?
Deprem Uzmanı Ahmet Ercan, HaberTürk TV'de açıklamalarda bulundu.
"Bu depremin boşaltmış olduğu enerji yaklaşık 550-600 atom bombasına denk bir enerji. Şu anda yer zangır zangır titriyor. Daha önce 1200 atom bombasına denk bir enerji boşalmıştı 2004 yılında. 8 yıl içerisinde aynı bölgede bu kadar büyük bir deprem beklenmedik bir durum, olağanüstü bir şey.
Dolayısıyla 3 gün çok önemli. Bu dönemde bu bölgede büyüklüğü 6-7 arasında artçı depremler olacaktır 250 kilometre yarıçaplı bir alan...

Haberin Tamamı İçin:

Endonezya'da 6,6 Büyüklüğünde Deprem

Endonezya'da 6,6 Büyüklüğünde Deprem

ABD Jeolojik Araştırma merkezinden yapılan açıklamada, okyanus tabanının 30 kilometre altında meydana gelen depremin merkez üssünün Endonezya'nın Papua eyaletinin 83 kilometre açığında meydana geldiği belirtildi.
Papua eyaleti sakinleri nüfus yoğunluğu düşük olan bölgede sokak lambalarının sallanmasına ve rafların düşmesine neden olan deprem nedeniyle sokaklarda panik yaşandığını belirtti. Buna karşın d...

Haberin Tamamı İçin:

depremin olduğu yer

2004'deki tsunami sonrası Açe.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriDepremEndonezyaHindistanİngiltereİranTsunamiTürk Kızılayıdepremfutbol
Görüş Bildir