Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

'En Önemli Mücadele Tasarruf'

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

En Önemli Mücadele Tasarruf

En Önemli Mücadele Tasarruf

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı inisiyatifiyle enerji verimliliğinin sağlanması ve bireylere anlatılması amacıyla oluşturulan ''Enerji Hanım'' projesinin tanıtım toplantısına katıldı.

Toplantıda konuşan Erdoğan, tasarruf konusunda bilincin her şeyden önce ailede başladığını vurguladı.

Erdoğan, "Gelecek nesillere pırıl pırıl bir dünya bırakabilmek bugün sahip olduğumuz pek çok kaynağımızı daha uzun süre kullanabilmek, ancak ve ancak bilinçli bir şekilde enerji tüketimiyle mümkün olacaktır. Unutmayalım ki, üretimde süreklilik, enerjide tutumla yani tasarruflu harcamayla sağlanabilir" ŞEKLİNDE KONUŞTU.

Tasarruf sorumluluğu başkasına yüklenemez Emine Erdoğan, dünya nüfusunun neredeyse dörtte birinin, elektrik enerjisine sahip olmadığını belirterek şöyle konuştu: "Bizler, ışıl ışıl aydınlanmış şehirlerde, parlak vitrinlerin önünden geçerken, evlerimizde her türlü elektrikli aracı kullanırken hayatında hiç elektrik düğmesine basmamış insanlar var. Bizler böyle bir manzaraya sırtını dönerek, hayatını devam ettirenlerden asla olamayız. Dünya üzerindeki bu eşitsizliğe, bu adaletsizliğe karşı yürütülecek en önemli mücadele; tasarruftur. Bir çamaşır makinesinin, bulaşık makinesinin düğmesine basarken dünyadaki kaynakların adaletsiz dağılımından ve açlıktan dolayı hayatını kaybeden masum yavruları düşünmek zorundayız"

Erdoğan, tasarrufun tamamen kişisel bir sorumluluk olduğunu, hiç kimsenin bu sorumluluğu başkasına yükleme lüksüne sahip olmadığını kaydetti.

Enerji politikalarımızı güçlendirmeliyiz Toplantıda konuşan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin de ülkelerin kalkınma hedeflerine, sürdürülebilir büyümeye, rekabeti nasıl yöneteceğine bakılırken, o ülkenin enerji politikasının gözden geçirilmesi gerektiğini ifade ederek, ''2023 hedeflerine ulaşabilmek için bugünden enerji politikalarımızı her bakımdan, bütüncül bir bakış açısı içerisinde güçlendirmemiz gerekiyor. Büyük bir potansiyel var. Küçük adımlarla sanayide yüzde 20, ulaşımda yüzde 15, bina ve hizmet sektöründe yüzde 30 tasarruf beklediğimiz bir potansiyel var'' dedi.

Bakan Şahin, ''Özellikle ev hanımlarımızın bu konuda alacağı tencerenin tabanına bile dikkat etmesi, yemeği buzdolabına sıcak koymaması, buzdolabından çıkardığı yemeği oda sıcaklığına geldikten sonra ısıtması gibi çok basit tedbirlerin bile toplamda çok büyük bir sermayeye ve kazanca dönüşeceğini bilmemiz gerekiyor. Çalışan hanımların evimize bu bilinçle girmesi, ev hanımlarının da bütün gün evin işlerini planlarken kendi kendine 'bir dakika' diyerek söylediklerimizi evin içinde güncellemesi çok önemli'' diye konuştu.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

BaşbakanFatma ŞahinRecep Tayyip Erdoğan
Görüş Bildir