Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

En Mahrem Haliyle Beckett

-

En Mahrem Haliyle Beckett

1938’de yayımlanan “Murphy”nin müsveddesi geniş çaplı değişikliklerle birlikte ünlü yazarın kendisi ve James Joyce’la ilgili çizimlerini de içeriyor.

Samuel Beckett’ın ilk önemli romanı “Murphy’nin geçtiğimiz yarım yüzyıl boyunca çok az kişi tarafından görülen “olağanüstü zengin” müsveddesinin önümüzdeki ay yapılacak müzayedede 1 milyon poundun üzerinde bir fiyata satılması bekleniyor.

Adı ilk başta “Sasha Murphy” olan romanın altı not defteri dolduran müsveddesi karalamalar ve geniş kapsamlı düzetmelerin yanı sıra Beckett’ın arkadaşı ve akıl hocası James Joyce, kendisi ve Charlie Chaplin’le ilgili çizimlerini içeriyor.

Metnin ilk 11 sayfası bütünüyle karalanmış. Müsveddede romanın “Hep aynı dünyanın üzerinde ışıldıyordu güneş, başka seçeneği yoktu çünkü” şeklindeki başlangıç cümlesinin iptal edilmiş sekiz ayrı versiyonu da görülebiliyor.

Sotheby's, Beckett’ın Ağustos 1935 ve Haziran 1936 arasında yazdığı ve 1960’ların sonundan beri özel bir koleksiyoncunun elinde bulunan müsveddenin, “serbest piyasada şimdiye kadar sunulan en önemli Beckett müsveddesi” olduğunu ve “önümüzdeki yıllarda Beckett çalışmalarını yeniden tanımlayabileceğini” belirtiyor.

Romanın 1938’de yayımlanan nihai versiyonundan “hatırı sayılır ölçüde farklı” olan müsvedde için 800 bin pound ila 1,2 milyon pound arasında bir fiyat koyan müzayedeevi hem kurumlar hem de özel koleksiyoncuların açık artırmaya büyük ilgi göstermesini bekliyor.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir