En Korkunç 10 Hayvanat Bahçesi Faciası

 > -
5 dakikada okuyabilirsiniz

En Korkunç 10 Hayvanat Bahçesi Faciası

Kurallara uyulup mantıklı davranıldıkça hayvanat bahçeleri gayet güvenli yerler. Çoğu çocuk olmak üzere her yıl milyonlarca ziyaretçiye ev sahipliği yapıyorlar. Fakat o kadar vahşi hayvanı hiç bir olay yaşanmayacağını düşünerek hapsetmek yanlış olur. Ayı, aslan ve kaplanların vahşi doğaya ait olduğunun kanıtı 10 olayı sizin için derledik.

10- Kutup Ayısı Binky, 1994

Avustralyalı turist Kathryn Warburton, dev kutup ayısı Binky'nin fotoğrafını çekebilmek için iki çiti aştığında fazla ileriye gitti. Ayı kafasını demir parmakların arasına sokup uzattı ve kadını yakaldı. Kadının bacağı kırılmıştı ve aynı zamanda derisi parçalanmıştı. Neyse ki çalışanlar durumu çabuk fark edip ayıyı uzaklaştırdı ve kadını ölümden kurtardı. Sadece bir buçuk ay sonra Binky bu sefer de sarhoş bir gencin bacağını yaraladı. Bu olaylara rağmen Binky çok da ünlü bir hayvanat bahçesi hayvanı olamadı.

9- Tapir Melody, 1998

Tapir hayvanı, Kuzey ve Orta Amerika ve Asya'da bulunan, domuza benzeyen bir canavar. 27 Kasım 1998'de, hayvanat bahçesinde çalışan Lisa Morehead , Melody isimli ve iki ay önce doğmuş bebeği olan bir tapiri besliyordu. Bu sırada hayvan kadının sol kolunu ısırdı. Kadın kendini savunmaya çalıştı ama sonuçta yüzü parçalandı, akciğerlerine darbe aldı ve kolunu kaybetti. Kolu ortasından kopmuştu, enfeksiyon ve damar parçalanmaları yüzünden geri takılamadı.

8- Kurtlar,1996

24 yaşında bir vahşi yaşam biyoloğu olan Patricia Wyman, yeni bir kurt koruma merkezinde 5 tane kurdun koruyucusu ve eğitimcisi olması için işe alındı. Saldırıya uğramadan önce Wyman sadece iki kere kurtların yanına girmişti, birinde bir gözetmen eşliğinde, diğerinde ise beslemek için. Diğer çalışanlar kurtların utangaç olduğunu ve biri kafeslere girdiğinde uzaklaştığını belirtmişti. Kimse şahit olmasa da, Patricia'nın takılıp düştüğü ve kurtların içgüdülerini harekete geçirdiği düşünülüyor. Sabah çıplak ve diş izleriyle bulundu, vücudunda kimi yerlerde ki etler parçalanmıştı. Bunun üzerine kurtlar öldürülüp kuduz için test edildi fakat sonuçlar negatif çıktı.

7- Dev Panda Gu Gu, 2006,2007,2009

Pandaların görünüşü üzerinde konuşmaya gerek yok, dünyadaki en şirin görünümlü hayvan olabilirler. Fakat Çin hayvanat bahçesinin üç ziyaretçisinin keşfettiği üzere, çok güçlü senelere sahipler. İlki 35 yaşında sarhoş bir Çinli olan Zhang Xinyan idi. Alkolün etkisiyle pandanın yanına atlayıp sarılmak istedi. Fakat panda onu hemen alaşağı etti ve bacaklarından ısırdı. 15 Yaşındaki bir diğer ziyaretçi Li Xitao ise pandayla yemek yeme zamanında karşı karşıya geldi. Li bu karşılaşmadan ağır yaralarla ayrıldı, bacaklarından kemikleri görünecek kadar etler koparıldı. 2009'da ise Zhang isimli başka bir ziyaretçi, çocuğunun kafese düşen oyuncağını almak için içeri girdi. Gu Gu yine bacaklara yöneldi, öyle hırslıydı ki çalışanlar çenesini aletlerle ayırabildi.

6- Fil Mila, 2012

Mila 3o yıl sirklere hizmet etmiş 39 yaşında bir fil idi. 4 Yıldır Yeni Zelanda'da ki Franklin hayvanat bahçesinde tutuluyordu, ama bu geçiciydi çünkü hayvanat bahçesi müdürü Helen Schofield onu Kaliforniya'ya taşımayı düşünüyordu. Muhtemelen hayvanat bahçesindeki kötü muameleden oluşan bir travmaya bağlı olarak, Mila kafasıyla 42 yaşındaki müdürü ezdi.

5- Goril Jabari,2004

Jabari 13 yaşında bir gorildi ve yarım metre duvarla çevrili bir bölümde kalıyordu. Bazı çocuklar tarafından kışkırtılınca bu duvarları aştı ve 4 insana saldırdı. Bunlardan biri 26 yaşındaki Keisha Heard ve 3 yaşındaki oğlu Rivers idi. Saldırı sırasında Jabari çocuğu ağzının içine aldı ve kafasıyla göğsünü ısırdı. Jabarinin kendisi dışında ölüm yaşanmadı, çünkü polis özel timleri tarafından vuruldu.

4- Aslan Nyang, 2012

Johannesburg Hayvanat Bahçesinde ki personel kıtlığı yüzünden, emekli Joe Ramonetha işe geri dönmek zorunda kalmıştı. Bölüme girdiğinde normalde hayvanların ulaşamadığı bir koridordaydı ve o sırada dişi bir aslan olan Nyang ile karşılaştı. Diğer çalışanlar çığlıkları duysa da geç kalmışlardı. Nyanga adamın boynunu ısırıp onu öldürmüştü. Nyang bu olay üzerine öldürülmeyip bir barınağa gönderildi.

3- Balina Tilikum, 2010

Tam yetişkin bir Afrika fili büyüklüğünde olan balina Tilikum, hapsedilmiş en büyük balinaydı. 1983 yılında İzlanda kıyılarında yakalandı ve Kanada'da ki su parkına gönderildi. Eğitilse de hiç bir bakıcıya hassas yapısı yüzünden onunla beraber suya girme izni verilmemişti. 1991 yılında genç bir bakıcı olan Keltie Byrne iki balina ve Tilikum'un bulunduğu havuza düştü. 3 balina genç kadın boğulana kadar onunla "oynadı". Ertesi yıl Tilikum Orlando'da ki su parkına gönderildi. 6 Temmuz 1999'a kadar hiç bir olay yaşanmadı ve Tilikum'un zararsız olduğuna inanıldı, ta ki Daniel Dukes isimli bir ziyaretçi park kapandıktan sonra onunla havuza girene kadar. Dukes'un cesedi daha sonra Tilikum'un sırtında bulundu. 24 Şubat 2010'da ise bir şovdan sonra eğitmen Dawn Brancheau Tilikum ile çalışırken balina tarafından suya çekildi. Diğer eğitmenler balinanın dikkatini çekmeye çalıştı ama çok geçti, kemikleri kırılıp omurgası parçalandı ve boğularak öldü. Tilikum hala şovlara çıkıyor.

2- Afrika Boyalı Köpekler, 2012

Afrika'nın vahşi köpekleri gayet iridirler ve avlarını bağırsaklarını deşen çeneleriyle bilinirler. 4 Kasım 2012 sabahı 2 yaşındaki Maddock Derkosh, Pittsburgh hayvanat bahçesinde annesi tarafından çitlerin üstüne oturtulmuştu. Trajik bir şekilde bebek kendini aşağı attı ve koruyucu ağlardan sekerek köpeklerin olduğu bölüme düştü. Hemen 3 tane köpek tarafından kafasına ve gövdesine saldırıldı. Çalışanlar köpekleri kovalamaya çalıştı fakat bir tanesi bebeğin başından gitmedi ve görevliler ateş açmak zorunda kaldı. Otopsi sonuçlarına göre bebek düşmesinden dolayı değil saldırıdan dolayı öldü.

1- Zanesville Katliamı, 2011

61 Yaşındaki Terry Thompson egzotik hayvanları toplamayı hobi edinmiş bir veterinerdi. Hayvanları tuttuğu Zanesville isiminde bir barınağı vardı. 18 ekim 2011'de, Thompson bir düzineye yakın vahşi hayvanını serbest bıraktı ve kendi kafasına ateş ederek intihar etti. Kısa bir süre sonra, bir komşu bir aslan ve ayı gördüğünü söyleyerek polisi aradı. Polis geldiğinde Thompson'ın cesedini beyaz bir kaplan tarafından çiğnenirken buldu. Daha sonra yaşananlar bir katliamdı, polis büyük tüfeklerle kaçan hayvanları kovaladılar. En tehlikelileri kaplanlardı çünkü kurşun yeseler bile çalılarda saklanıp polislere saldırıyorlardı. Saatler sonra av bitti ve 2 kurt, 2 boz ayı, 18 kaplan, 17 aslan, 6 siyah ayı, 3 dağ aslanı ve iki maymun öldürüldü. Thompson dışında insan ölmedi ve hayvanlar bölgedeki toplu bir mezara gömüldü.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

FACEBOOK YORUMLARI

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
adlazimdegil

bu yaratık insan diye bilinir ve doğanın en büyük katilidir .

Başlıklar

ÇinDarbeİntiharMaymunPolisolay
Görüş Bildir