Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

En İyi 32 Doğaçlama Film Sahnesi

 > 
4.1bPAYLAŞIM

Screenrant; sinema tarihine geçmiş, 32 en iyi doğaçlama yapılmış “film sahnesi”ni seçti. Usta oyuncuların yeteneklerini konuşturdukları bu sahneleri sizin için derledik.

Sinemaseverler olarak hepimizin bir filmin yapım süreci ile ilgili az çok fikri vardır. Çok kişi bu konuya benzer varsayımlarla yaklaşır ki bu çoğunlukla doğrudur: Bu kadar bütçenin döndüğü, insanın çalıştığı, teknolojinin kullanıldığı projeler inanılmaz derecede planlanmış ve her türlü hazırlığı yapılmış olmalıdır. Bazı yönetmenler ve oyuncular ise kuralsızlıktan güç alır, sete kadar planlamayı minimumda tutarlar. Bunun yaratıcılığı arttırdığını düşünürler. Kimi zaman da siz ne kadar plan yaparsanız yapın, sette istenmeyen durumlar ortaya çıkar. Ya da bir sahne tekrar tekrar çekilir ama sahnede işlemeyen bir şeyler vardır. Nedeni ne olursa olsun bu gibi durumlarda usta oyuncular bir adım öne çıkar ve verdikleri doğaçlama performanslarla sinema tarihine geçen sahneler yaratırlar. filmloverss.com'un  Screenrant’ı kaynak olarak alıp hazırladığı fevkalade sahnelere göz atalım.

Kaynak: http://www.filmloverss.com/32-en-iyi-dog...

1. Kılıç Silaha Karşı - Raiders of the Lost Ark (1981)

Marion Ravenwood kaçırıldıktan sonra onu bulmaya çalışan Indiana Jones, bu arayış sırasında elinde kılıç olan, siyah giyinimli kötü adamla karşı karşıya gelir. Filmin hayranları sahneyi ve Indy’nin reaksiyonunu çoktan hatırlamışlardır. Harrison Ford‘un inanılmaz, zamanlamalı mimikleriyle, Indiana Jones silahını çıkarır ve kılıçla şov yapan elemanı vurur. Filmin mizah yüklü unutulmaz anlarından biri olan bu sahne aslında senaryoda yazılı değildir. Bu sahnenin çekimleri öncesinde Harrison Ford Steven Spielberg‘e gider ve önceki gün geçirdiği gıda zehirlenmesinden ötürü enerjisinin olmadığını söyler. Aklına gelen fikri Spielberg’e zorla da olsa kabul ettirir.

2. Neden Erkek Modeller? – Zoolander (2001)

Hafiften ahmak model Derek Zoolander (Ben Stiller) ile komplo teorilerini fazlaca seven J.P. Prewitt (David Duchovny) arasında geçen moda dünyasının iç yüzü temalı diyalog sırasında, Zoolander ” Peki neden erkek modeller?” diye sorar. Prewitt uzunca açıklar, Zoolander’ın cevabı ise yine aynı soru olur: Neden erkek modeller? Çünkü, Ben Stiller repliğini unutmuştur. David Duchovny’nin doğaçlama cevabı, kafası çok da çalışmayan bir modeli anlatan film adına oldukça değerli hale gelir.

3. Kedi – The Godfather (1972)

The Godfather‘da ki bu sahneyi bu kadar unutulmaz kılan detaylardan biri de, Vito Corleone‘nin diyalog sırasında kediyi sevmeye devam etmesi, tansiyonun tavan yaptığı anlarda ise kediyi bırakıp ayağa kalkarak adeta onu bir atmosfer değiştirici gibi kullanmasıdır. Senaryo da aslen kedi yoktur. Kimilerine göre F. F. Coppola kediyi Marlon Brando‘nun kucağına verir, kimileri ise Brando’nun kediyi hemen çekimden önce gördüğünü ve sahneye almaya karar verdiğini söyler.

4. Umrumda Değil! – The Fugitive (1993)

Karısını öldürmekten aranan ve aslında masum olan Dr. Richard Kimble (Harrison Ford) ile doktoru kovalamaktan vazgeçmeyen polis şefi Samuel Gerard‘ın  (Tommy Lee Jones) karşı karşıya geldiği sahnede, Dr. Kimble karısını öldürmediğini söyler. Tommy Lee Jones’un verdiği doğaçlama tepki ise filmden aklımızda kalan sahnelerden biri olur. Polis şefinin bütün film boyunca taşıdığı motivasyonun iki kelimeye indirgenmiş halidir adeta bu cümle.

5. Joker’in Alkışı – The Dark Knight (2008)

Jim Gordon‘ın Joker‘i yakaladığından ötürü terfi aldığı bu sahne hepimizin ezberindedir. Bu sahnenin hala aklımızda olmasının tek nedeni, tabi ki de Heath Ledger‘ın karakterini direkt yansıtan, doğaçlama alkışlama şeklidir.

6. Kanı Tükürmek! – RoboCop (1987)

80′lerin en başarılı kötü adam portrelerinden biri olan Clarence Boddicker (Kurtwood Smith),RoboCop tarafından yakalanıp polise teslim edildiği sahnede, ağzındaki kanı polisin önündeki dosyaya tükürür ve “nazikçe” telefon hakkını kullanmak ister. Bu da Smith’in verdiği doğaçlama bir sahnedir.

7. Kolye Sahnesi – Pretty Woman (1990)

Pretty Woman‘ı izlemiş herkes Richard Gere‘in Julia Roberts‘a sunduğu pahalı kolye sahnesini ve Gere’ın oyunbaz şakasını hatırlar. Bu şaka ve Julia Roberts’ın verdiği samimi, gerçek kahkaha da senaryo dışıdır. Richard Gere’ın bu doğaçlama refleksi, filmin akılda kalan sahnelerinden birine dönüşmüştür.

8. Hızlı Düşün Malkovich! – Being John Malkovich (1999)

Filmde, yoldan geçen bir arabanın içindeki sarhoş kişi fırlattığı teneke kutu ile John Malkovich‘i kafadan vurur. Saniyeler önceki diyalog sırasında zaten kızmış olan Malkovich, iyice küpler biner. Fakat, teneke kutunun atılması senaryoda yoktur, hatta kutuyu atan kişi set ekibinden bile değildir. Önceki diyalog sahnesine müthiş uyumundan dolayı, yönetmen Spike Jonze sahneyi filmden atmaz.

9. Bir Külkedisi Hikayesi – Caddyshack (1980)

Doğaçlama deyince akla gelen sahnelerden biri. Tanınmamış bir golf oyuncusunun The Masters’ı kazanmasını hayal eden Bill Murray, neden yetenek denildiğinde akla gelen isimlerden biri olduğunu kanıtlıyor.

10. Dünyanın En Rahatsız Edici Sesi – Dumb and Dumber (1994)

Jim Carrey‘siz bir doğaçlama listesi olmazdı. Fazla söze gerek yok, filmin onlarca komik sahnesinden biri.

11. Gay Olduğunu Nereden Biliyorum Biliyor Musun? – 40 Year Old Virgin (2005), Knocked Up (2007)

Judd Apatow‘un uslanmaz oyuncuları Seth Rogen ve Paul Rudd‘dan çifte kombo! İki filmin hayranları da bu sahneleri kolaylıkla hatırlayacaktır ama bu sahnelerle ilgili belki de bilmedikleri şey, tamamının doğaçlama olduğu. Sahnelerinin kesilmemiş hallerinin çok daha uzun olduğunu belirtmek gerek.

12. Osuran Eş – Good Will Hunting (1997)

Yakın zamanda kaybettiğimiz büyük oyuncu ve dahi Robin Williams‘ın sinema tarihine bıraktığı ayak izlerinden sadece biridir bu sahne. Senaryoda yer almayan osuran eş hikayesi, sadece Robin Williams’ın inanılmaz doğaçlama yeteneğinin bize bir armağanı olarak kalmaz, o anki diyaloğa öyle güzel örnek olur ve oturur ki filmin değeri gözümüzde sadece bu neredeyse mükemmel sahneyle artar.

13. Gecikmeli Patlama - The Dark Knight (2008)

Yine Joker, yine efsanevi bir sekans. Senaryoya göre patlamalar başlar, Joker hastaneden çıkar, otobüse yaklaştığında duraksar ve o sırada hastane yıkılmaya başlar. Ama bu Heath Ledger ve Joker için fazla cool’dur. Otobüse yaklaştığında Ledger tam Joker-vari bir şekilde döner ve unutulmaz o doğaçlama performansı verir.

14. Oyun Bitti! – Aliens (1986)

Filmde kaosun her yerde olduğu bir sahnede, Bill Paxton‘ın oynadığı Er Hudson, senaryoya göre bir sonraki adımda ne yapacaklarını sesli bir şekilde sorgular. Ama kamera karşısında Bill Paxton işi biraz daha dramatikleştirecek bir doğaçlama hamlesi yapar ve kaotik ortamın grup üzerindeki etkisini izleyiciye iyice geçirir.

15. Parti Muhabbeti – Tootsie (1982)

Bir Bill Murray klasiği daha. Senaryoya göre Murray’nin oynadığı Jeff Slater karakteri parti boyunca konuşmalıdır fakat metinde belli bir diyalog yoktur. Tabi ki bu durum Bill Murray için biçilmiş kaftandır.

16. Sıradaki Gülüşmeler – The Usual Suspects (1995)

Filmin en akılda kalan sahnelerinden biridir; soruşturma sırasında ekipten sırayla bir cümleyi okumalarını istedikleri kısım. Yönetmen Bryan Singer, cümleyi nasıl okuyacaklarını aktörlere bırakmıştır. Sıra Benicio Del Toro‘ya geldiğinde gülüşmeler olur. Sahnenin bu kısmı ve devamı tamamiyle doğaçlamadır. Yıllar sonra Del Toro, o sahnede gülmelerinin nedeninin o an osurması olduğunu söyleyecektir.

17. Gelin Biraz Oynayalım! – The Warriors (1979)

Luther (David Patrick Kelly), tehlikeli bir New York çetesinin lideridir ve rakip çete The Warriors‘ı kışkırtmak için onların bölgesine gelir. Senaryo da sadece Luther’ın şişeler ile yapacağı provoke çalışmaları yazmaktadır fakat Patrick Kelly, doğaçlama performansı ile sadece The Warriors’ı ürkütmez, bizleri de esir alır.

18. Silahı Bırak, Cannoliyi Al – The Godfather (1972)

Bu sahne ile ilgili senaryoda yazan sadece silahı bırak kısmıdır. Önceki sahnelerde Peter Clemenza‘nın eşi kendisine Cannoli(bir İtalyan tatlısı) getirmeyi unutmamasını söyler. Clemenza’yı oynayan Richard Castellano da ufak bir doğaçlama ile cümleye o ünlü Cannoli kısmını ekler.

19. Führer’im, Yürüyebiliyorum! – Dr. Strangelove or: … (1964)

İki usta isim, böyle bir kara komedi de birleşince ortaya bir efsane çıkması kaçınılmaz oluyor. Peter Sellers‘ın bir anda tekerlekli sandalyesinden kalktığı bu sahne, en iyi doğaçlama sahneler listesinde olmazsa olmazdı.

20. Kardeşleri Hatırlamak – Saving Private Ryan (1998)

Tom Hanks ve Matt Damon‘ın karakterleri filmde hayatları ile ilgili bir şeyler paylaşırken, Matt Damon bir anda kardeşleri ve ambar maceraları hakkında bir hikaye anlatmaya başlar. Hikayenin tamamı doğaçlamadır. Steven Spielberg, Matt Damon’ın neredeyse üç dakika süren bu resitalinden etkilenmiş olacak ki sahneyi filmde tutar.

21. Daha Büyük Bir Tekneye İhtiyacın Olacak – Jaws (1975)

Şef Brody‘nin (Roy Scheider) devasa köpek balığını gördüğü ilk sahneden sonra kaptana söylediği bu söz de aslen senaryoda yer almamaktadır. Filmin devamında Şef’in ne kadar da haklı olduğunu görürüz.

22. Biliyorum! - Star Wars Episode V: The Empire Strikes Back (1980)

Princess Leia‘ nın Han Solo‘ya ilanı aşk ettiği sahneyi hepimiz biliriz. Senaryoya göre cevaben Han Solo’nun “Ben de seni seviyorum” demesi gerekir. Ama yetenekli aktörümüz Harrison Ford, Han Solo’nun bu tarz bir şey diyecek adam olmadığını düşünerek onun yerine o ünlü cevabı verir.

23. Şimdi Beni Duyabiliyor Musun? – Reservoir Dogs (1992)

Reservoir Dogs vizyona girdiğinde filmle ilgili konuşulan tek şey ünlü kulak sahnesiydi. O sahnede,Tarantino oyuncu Micheal Madsen‘e kulağı kestikten sonra onla ne yapması gerektiğini söylememişti. Madsen bu fırsatı yeterince iyi kullandı.

24. İşte Sana Bakıyorum – Casablanca (1942)

İzlenirken sonu en çok merak edilen filmlerden Casablanca‘nın tam olarak “o” sonuyla alakalı sahne, paçasından yetenek akan oyuncu Humphrey Bogart‘ın doğaçlaması ile efsaneler arasındaki yerini alır.

25. Hapşırma Sahnesi – Annie Hall (1977)

Doğaçlama konusunda Annie Hall‘dan bir sahne seçmek zordur. Zaten filmin önemli kısmı senaryo metni olmadan çekilmiştir. Ama nevrotik Yahudi bir komedyeni canlandıran Woody Allen‘ın komedi zekasının ve zamanlamasının nasıl bir şey olduğunu hatırlamak için en uygun sahne, muhtemelen kokain üzerine hapşırma sahnesidir.

26. İşte Johnny Geldi!! – The Shining (1980)

The Shining deyince ilk akla gelen sahnelerden biridir kapı kırma sahnesi. Jack Nicholson‘ın kapıyı kırıp kafasını uzattıktan sonra söylediği söz ise senaryo da geçmez. Nicholson bu sözü, zamanının The Tonight Show starring Johnny Carson‘ına konuk olup sunucuyu bu şekilde çağıran Ed McMahon‘dan ilham alarak söylemiştir.

27. Yağmur Damlaları Gibi – Blade Runner (1982)

Rutger Hauer‘in oynadığı Roy Batty‘nin monoloğunu hayranlıkla izleriz Blade Runner‘ın sonunda. O sahnedeki “Bütün o anlar zaman içerisinde kaybolacak… Aynı yağmur damlaları gibi” kısmı daha da bir etkiler bizi. Hauer’in ustalıkla eklediği “yağmur damlaları” bölümü ise monoloğu felsefi bir hale sokar.

28. Yürüyoruz Burada! – Midnight Cowboy (1969)

Midnight Cowboy çekimleri sırasında “Cadde trafiğe kapalıdır” ibaresini umursamayan bir taksi şoförü, aracını Dustin Hoffman ve Jon Voight‘a doğru sürer. O anda Dustin Hoffman’ın rolden çıkmayarak taksi şoförü ile yaptığı ağız dalaşı filmde kendine yer bulur.

29. “Singing in the Rain” – A Clockwork Orange (1971)

A Clockwork Orange‘ın en çok tartışılan sahnelerinden biri de ev baskını sırasında Malcolm McDowell‘ın Singing in the Rain şarkısını söyleyerek yaptıkları idi. Tartışmaya açık olmayan ise Mcdowell’ın doğaçlama yeteneği olsa gerek.

30. Benimle Mi Konuşuyorsun!? – Taxi Driver (1976)

Artık dillere pelesenk olmuş sahne ile ilgili konuşmak yerine Robert De Niro‘nun doğaçlama performansını yeniden izlesek yeridir.

31. Hssssss!! – The Silence of the Lambs (1991)

Dr. Hannibal Lecter‘ın Clarice Starling ile tanıştığı sahnede anlattığı karaciğer yeme hikayesi ve ardından gelen o ünlü “Hssss!” efekti de tamamen doğaçlama olan sahnelerden. Anthony Hopkinsprovalar sırasında Jodie Foster‘ı korkutma amaçlı yaptığı bu sesi, çekimlerde de yaparak bizleri de korkutmuştur.

32. Talim Yapan Çavuş – Full Metal Jacket (1987)

Bu sahnenin yıldızı R. Lee Ermey en başta Çavuş Hartman rolüne seçilmemişti bile. Ermey daha sonra bir grup deniz piyadesine 15 dakika boyunca sövdüğü kaydı Kubrick‘e ulaştırınca kendisine kastta yer buldu. Bu sahnedeki diyaloğunun da doğaçlama olduğunu belirtmemize gerek yok aslında.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
arda-isikli

Blade runner'daki sahne ''yağmur damlaları gibi'' değil, ''Yağmurdaki gözyaşları gibi'' olacak.

zeynepgok

31. madde yanlış galiba filmde böyle bi sahne yoktu hatırladığım kadarıyla

maestro

Joker’in Alkışı – The Dark Knight (2008)

walker-begum

O patlama sahnesi daha iyiydi

badwolf_55

Full doğaclama bir sahne normalde kız gelip hamile olması gerektiği söyleyecekti. lakin son anda bir değişiklik oldu ve adama senaryo değiştiğini söylemediler. Ve sonuc

topalkunduz

Başlıkta film yazsada gözlerimin aradığı sahnedir :) Jason gerçekten harika bir performans gösteriyor burda :)

ikinoktaustuste

Sopranoları hatırlarsınız.. Bu galeriyi görünce aklıma gelen sahnelerden biri:

Görüş Bildir