Görüş Bildir

En Büyük Güneş Sistemi Keşfedildi

Anasayfa > Gündem

Gök bilimciler, bugüne kadar bilinen en büyük güneş sistemini keşfetti. Avustralya Ulusal Üniversitesinden bir grup bilim adamının yürüttüğü araştırmada, uzun süredir yalnız olarak tanımlanan dev gaz gezegenin aslında bir yıldıza sahip olduğu ortaya çıktı.

Bu yıldızın, '2MASS J2126-8140' isimli gezegene 1 trilyon kilometre uzakta olduğu görüldü.

Yıldızın, gezegenin ekseninde bir tam turu tamamlamasının neredeyse bir milyon dünya yılını aldığı bildirildi.

Araştırmada, 2MASS J2126-8140 adlı gezegenin de Jüpiter'den 10-12 kat büyük olduğu belirtildi. Gezegenin yıldızına uzaklığının da dünyanın Güneş'e uzaklığından 6 bin 900 kat fazla olduğu belirlendi.

'Gaz ve toz bulutundan meydana gelmesi olası değil'

'Gaz ve toz bulutundan meydana gelmesi olası değil'

Araştırma ekibinden Dr. Simon Murphy, yaptığı açıklamada, kütlesi bu kadar az bir gezegeni bulmaktan duydukları şaşkınlığı dile getirerek, 'Bu sistemin bizim güneş sistemimiz gibi toz ve gaz bulutundan meydana gelmiş olmasının imkanı yok' dedi.

Araştırmanın detayları, Kraliyet Astronomi Cemiyeti'nin aylık dergisinde yayımlandı.

  • AA
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
187
64
48
9
6
5
1
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Onur Ç.

Güneş bizim yıldızımızın ismidir.Tek bir güneş sistemi vardır.Bahsettiğiniz şey yıldız sistemi oluyor.Bunu da mı biz söyleyelim..

Pasif Kullanıcı

''Yıldızın, gezegenin ekseninde bir tam turu tamamlamasının neredeyse bir milyon dünya yılını aldığı bildirildi'' Başka bir başlık okuyup buraya mı yazdın ac... Devamını Gör

ufukdiyo

Güneş sistemi denmesindeki amaç, bizimkine benzer yapıda olması. Yıldızı etrafında dönen gezegen olduğu için. Ancak yıldızı etrafında demek ne kadar doğru bi... Devamını Gör

Fatih K.

Ulan çok yanlış bölüm okumuşum ben ya :(

Pasif Kullanıcı

hangi bölümü okudun ki astronomiye gitmedin :D