Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Emperyalizme Hayır’ın sembolü ODTÜ

Eğitim-
1 dakikada okuyabilirsiniz

Haberler |Emperyalizm'e Hayır’In Sembolü Odtü

Haberler |Emperyalizm'e Hayır’In Sembolü Odtü

Başta mühendislik fakültesi bölümleri olmak üzere hemen hemen birçok bölümde en yüksek puanlarla öğrenci alan ODTÜ, geçtiğimiz günlerde meydana gelen eylemler ile gündemi oldukça meşgul etti.

Kalabalık ve organize bir grup öğrenci dışardan da yapılan katılımla Göktürk-2 uydusunun fırlatılması törenini gölgede bırakarak gündeme “emperyalizme hayır” damgasını vurdular. Gençlerin Polis ile olan çatışmaları ve polisin müdahale tarzı oldukça tartışıldı. Bunlar malum.

“EMPERYALİZM’E HAYIR!” ODTÜ’de okuyan her öğrencinin bildiği, sıkça duyduğu bazen de sol elini kaldırarak nefretle haykırdığı bir slogandır. Bunu duymamış olan bir ODTÜ’lü olabilir mi?

Emperyalizm nedir? Bu konuya değinmek gerekir ama özetin özeti Emperyalizm, sömürüdür, tek tipleştirmedir ve Dil ile, sermaye grupları ve çok uluslu şirketler ile, sömürülmüş beyinler ile, özüne değil ötekine hayranlık duyma ile yayılmaktadır.

Emperyalizmin yayılmasında en etkin araçlardan biri hiç tartışmasız Dil’dir. Hangi ülkenin dilini biliyor ve kullanıyorsanız o ülke ile ilgili araştırmalar yapar, o ülkeden ticaret ağları kurar, o ülke merkezli düşünmeye başlarsınız. Dil sömürünün ilk şartıdır. Afrika, Orta Asya, Latin Amerika ülkeleri sömürüde dil faktörünün önemini göstermeye kâfidir.

ODTÜ’lü gençlerin “EMPERYALİZM’E HAYIR” sloganı bu açıdan çok anlamlıdır. ODTÜ, Türkiye’nin en çalışkan ve kabiliyetli gençlerinin zor sınavları aşarak kazandığı bir üniversite olarak öğrencilerine tamamen İngilizce eğitim vermektedir. Hatta bununla övünmekte, bir kabiliyet olarak atfetmektedir. Dil emperyalizmin motor çarklarından en büyüğü olduğuna göre ODTÜ, Öğrencilerine yıllarca İngilizce eğitim vererek onları kapitalist/emperyalist sisteme en rahat uyum sağlayacak şekilde yetiştirmekte adeta bu parlak öğrencilerini “Emperyalizme Hayır Etmektedir”. Ancak ODTÜ’lü devrimci arkadaşların bu konuda her nedense pek eylemsel olmadıkları görülmektedir.

Bu sebeple, Ankara sokaklarında “because i am from METU” tişörtü giyerek gezen ve EMPERYALİZM’E HAYIR! Sloganını gönülden atan arkadaşlar, emperyalizme hayır edilmek istemiyorsanız önce üniversitenizden Türkçe eğitim vermesini talep etmeniz gerekir. Yoksa ‘emperyalizme hayır’ sloganını ata ata talim yapar sonunda da emperyalizme hayır edilmiş olursunuz. Haberiniz olsun.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AnkaraOrta Doğu Teknik ÜniversitesiPolis
Görüş Bildir