Görüş Bildir

Emniyet'ten Figen Yüksekdağ'ın Evine 'Polis Baskını' Açıklaması

Anasayfa > Gündem

HDP, Eş Genel Başkan ve Van Milletvekili Figen Yüksekdağ’ın evinin güvenlik güçleri tarafından basıldığını açıkladı. İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada 'Adı geçen milletvekili ve eşiyle ilgili herhangi bir adli ve idari uygulama söz konusu değildir' denildi.

HDP'den yapılan yazılı açıklamada Yüksekdağ'ın, ikametgah olarak bildirdiği halde İstanbul'daki evinin güvenlik güçleri tarafından hukuksuz bir şekilde basıldığı söylenmiş, baskına katılanlar ve emrini verenler hakkında derhal soruşturma açılması istenmişti.

HDP'den yapılan açıklama şöyleydi:

HDP'den yapılan açıklama şöyleydi:

“Bugün Sabah saatlerinde Eş Genel Başkanımız ve Van Milletvekilimiz Figen Yüksekdağ'ınİstanbul'daki evi güvenlik güçleri tarafından hukuksuz bir şekilde basılmıştır. Bu adres Eş Genel Başkanımızın bildirilmiş ve kullandığı ikametgahı olmasına rağmen, polis hukuksuz bir şekilde bu baskını gerçekleştirmiştir.

Bu hukuksuzluğu ve fütursuzluğu asla kabullenmiyoruz ve kınıyoruz. Türkiye'de iktidar artık hiçbir evrensel ve demokratik hukuk ilkesine bağlı davranmıyor. Geçerli tek hukuk ‘Saray hukuku' olmuştur.

Bu baskını yapanlar ve emrini verenler hakkında derhal soruşturma açılmalıdır. Bu konuda suskun kalan diğer muhalefet partilerinin milletvekilleri ve yöneticileri, bu uygulamaların günü geldiğinde kendilerine de kullanılacağını bilmeliler”

Figen Yüksekdağ da 'Bugün basılan evlerden birisi benim evimdi. Hukuksuz gayri meşru bir biçimde evimde arama yaptılar. ESP’ye yapılan operasyon zaten HDP’ye yapılan bir operasyondur, bununla birlikte benim evimi basarak haydutluk yapıyorlar' demişti.

Emniyet'ten yapılan, Figen Yüksekdağ ve eşi ile ilgili adli bir süreç işletilmediğinin belirtildiği açıklamada şöyle denildi:

Emniyet'ten yapılan, Figen Yüksekdağ ve eşi ile ilgili adli bir süreç işletilmediğinin belirtildiği açıklamada şöyle denildi:

'15.06.2016 günü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ve İstihbarat Şube Müdürlüğü koordinesinde, sol bir terör örgütünün üst düzey yöneticileri ile örgütün silahlı yapılanmasında faaliyet gösteren, Suriye’nin Ayn-El-Arap (Kobane) bölgesinde silahlı eğitim alıp silahlı/bombalı eylem gerçekleştirmek için ülkemize dönen, ilimizde örgütün organizesinde gerçekleştirilen korsan gösteri ve cezalandırma eylemlerine katıldıkları tespit edilen şüphelilerin yakalanmalarına yönelik (23) adrese eş zamanlı olarak yapılan operasyonlarda (13)’ü ilimizde (1)’i Sivas İlinde olmak üzere toplamda (14) şüpheli şahıs yakalanarak gözaltına alınmıştır.

Bu operasyon bir takım çevrelerde oluşan duyarlılığı istismar etmek üzere bazı basın yayın kuruluşlarınca 'HDP Eş Başkanı ve Milletvekili Figen Yüksekdağ Şenoğlu’na yönelik bir adli süreç işletildiği' yolunda gerçekle bağdaşmayan çeşitli haber ve yorumlara yer verilmekte olduğu görülmüştür. İstanbul Emniyet Müdürlüğü olarak terörle mücadele kapsamında İstanbul'umuzun huzuruna kasteden terör örgütlerine yönelik operasyonlarımız aralıksız devam etmektedir.

' Adrese yakalama maksatlı operasyon düzenlenmiştir'

Bu bağlamda İlimiz Eyüp İlçesi Karadolap Mahallesi’nde sol bir terör örgütünün faaliyetleri içerisinde yer aldığı değerlendirilen şahıslardan Fadime Ç. isimli bayanın bulunabileceği adrese yakalama maksatlı operasyon düzenlenmiştir. Ancak operasyon anı itibariyle adı geçen şahsın sözü edilen adreste yakalanması mümkün olmamıştır.

HDP Eş Başkanı Figen Yüksekdağ Şenoğlu’nun eşi S.Ş ve beraberindeki E.O isimli şahısların da bulunduğu bahse konu adreste yapılan operasyon kapsamında aranan Fadime Ç. isimli şahsın da kaldığı, ancak operasyon anı itibariyle bu eve gelmediği öğrenilmiştir.

Evde kalanlardan alınan bu bilgi üzerine evde yapılan kontrolde Fadime Ç. isimli bayan tarafından kullanıldığı belirtilen odada bahse konu şahsın pasaport ve özel eşyalarının bulunduğu görülmüş, hedef olarak aranan şahsın belirlenen adresinin doğruluğu da teyit edilmiştir.

Adı geçen milletvekili ve eşiyle ilgili herhangi bir adli ve idari uygulama söz konusu değildir.'

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
47
14
13
10
10
3
2
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
denemecelersss

ya bu şerefsiz hdp neyden bahsediyor köpekler ordusu ne diyor ya kansız itler birde bna destek veren yavşaklar

birkaleci

Korkudan ya yurt dışına kaçarlar ya yalan söylerler ya da emperyalist devletlere kucak dansı yaparlar. Emperyalist devletler çok sever "Gönüllü manda"ları. 5... Devamını Gör

nebusimdi

Vezneciler'i kana bulayan Eylem Yaşa'nın cenazesine HDP ve DBP yöneticileri tekmil katıldılar. Hani cici pekekeye destek veren bünyeler farkında değildir diy... Devamını Gör