Emniyet'ten Eş Şebab Uyarısı: 'Türkiye'de Saldırı Hazırlığında'

 > 
44PAYLAŞIM

Emniyet, Somali’de Türk heyetinin kaldığı otele saldırı düzenleyen radikal dinci terör örgütü Eş Şebab’ın Türkiye’de bombalı eylemler planladığını birimlerine duyurdu. Cihatçı örgütün Bihaari kod adlı militanının, Somali pasaportu ile Türkiye’ye girdiği, bir otelde konaklayıp Suriye’ye geçtiği belirtildi...

Erdoğan’ın gezisi öncesinde Somali’nin başkenti Mogadişu’ya giden Türk heyetinin konakladığı otelin yanısıra, daha önce THY personeline ile Türk Büyükelçiliği’ne yönelik silahlı saldırılar gerçekleştiren El Kaide bağlantılı Eş Şebab örgütünün yeni faaliyetleri tespit edildi.

Somali'de Erdoğan Ziyareti Öncesi Bombalı Saldırı - onedio.com
Somali'de Erdoğan Ziyareti Öncesi Bombalı Saldırı - onedio.com

Milliyet haberi manşetine taşıdı

Milliyet gazetesinden Tolga Şardan’ın haberine göre, istihbarat birimleri, Eş Şebab’ın Türkiye’de eylem hazırlığı içinde olduğu yönünde bilgilere ulaştı. 

Örgütün, Somali ve Türkiye’deki sempatizanlarının kullanarak Türkiye’ye yönelik eylemleri gerçekleştirmek için hazırlık yaptığını belirleyen istihbarat birimleri, bu kapsamda örgüt yönetiminin “Bihaari” kod adını kullanan Asad adlı Eş Şebab üyesini görevlendirdiği saptandı.

Bihaari kod adlı militanın Türkiye’ye dönmeyi planladığı belirlendi

Söz konusu örgüt üyesinin Somali’den Suriye’ye gitmek için yola çıktığını belirleyen istihbarat birimleri, şüphelinin önce Türkiye’ye geldiği anlaşıldı. Somali pasaportu kullanan şüphelinin, İstanbul’da kaldığı süreçte bir otelde konakladığını ortaya çıkarken, halen Suriye’de bulunan Bihaari kod adlı Asad’ın, Türkiye’ye dönmeyi planladığı belirlendi.

Habere göre, istihbarat birimleri, Eş Şebab üyesi şüphelinin Türkiye’ye gitmesine Somali hükümetinde görevli olan ve Ustad Fatxi olarak bilinen Hussein Abdilaziz Abdiriza’nın “aracılık” yaptığını ortaya çıkardı. 

Abdirıza’nın aynı zamanda Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud’un üyesi olduğu Damul Jadid grubu üyesi olduğu tespit edildi. 

Ayrıca, Türkiye’de bir dönem eğitim gören Eş Şebab üyesi Ahmed İbraahim Barlex adlı başka bir kişinin de Türkiye’de patlayıcı madde kullanarak saldırı planladığı, halen Türkiye’de öğrenim gördüğü tespit edilen Hawiye klanı üyesi olan Eş Şebab üyesi D.X’in de, örgüt üst yönetiminde görev alan Abdi Roxin’den patlayıcı imal edilmesi konularında eğitim aldığı tespit edildi. 

Bu gelişmelerin ardından, Emniyet Genel Müdürlüğü, il emniyet müdürlüklerine gönderdiği yazılarla, birimlerini bombalı eylemler konusunda alarma geçirdi.

Örgütün sözcüsü "NATO, Türkiye’yi Müslümanları ezmek için çekiç olarak kullanıyor” demişti

Bilindiği gibi, El Kaide bağlantılı olarak Somali ve çevresinde oldukça etkin olan Eş Şebab örgütü, Mogadişu’da Türkleri hedef alan saldırılar sonrasında yaptığı açıklamada, saldırı “meşru hedefler” olarak nitelemişti. Örgütün sözcüsü Şeyh Ali Dheere, “Müslüman halkın en büyük düşmanı NATO ve onun parçası olan Türkiye. NATO Hıristiyan birliğidir. NATO, Türkiye’yi Müslümanları ezmek için çekiç olarak kullanıyor” açıklamasını yapmıştı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir