Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Emniyet İstihbaratında Neler Oluyor?

 > -
3 dakikada okuyabilirsiniz

Emniyet İstihbaratında Neler Oluyor?

Bugün Gazetesi Ankara Temsilcisi Adem Yavuz Arslan önemli bir yazıya imza attı. Arslan Emniyet istihbaratında yapılan görev değişikliklerine dikkat çekerken, yaşanan tasfiye için “ülkenin 10 yıllık hafızası” gitti diyor. Arslan’ın kastettiği AKP dönemindeki kritik siyasi davaların perde arkası…

Arslan yazısında Emniyet İstihbarat Dairesi Başkanı Ömer Altıparmak‘ın görevden alınmasından sonra 2 başkan yardımcısı ve kilit roldeki 8 şube müdürünün de görevlerinden alınmasına dikkat çekerek istihbarat dünyasında bugüne kadar yapılmamış çapta bir değişiklik yapıldığına işaret ediyor.

Emniyet istihbaratında hakim grubun cemaat olduğu bilinirken, bu görev değişiklikleri ile birlikte son günlerde birbirlerine "diyalog mesajları" veren iktidar ve cemaatin arasındaki tartışmaların tekrar alevlenebileceği anlaşılıyor...

Son on yılın hafızası gitti

AKP dönemindeki Ergenekon, Balyoz, KCK gibi büyük siyasi davaların dosyalarını takip eden tüm birimlerin tasfiye edildiğini söyleyen Arslan şunları kaydediyor:

“Emniyet İstihbarat’ta yapılan bu operasyondan sonra adeta son on yılın hafızası gitti. Ergenekon ve Balyoz yapılanmalarını deşifre eden İstihbarat Dairesi’nde başkan ve 2 yardımcısından sonra 8 kilit şube müdürü de görevden alındı. Yani son on yılın hayati operasyonlarını yürüten ekipten kimse kalmadı.”

Tasfiye edilen bu ekibin yerine uzun yıllar önce istihbarattan ayrılan polislerin getirildiğini söyleyen Arslan bu ekibin büyük oranda ‘devre’ olmasının da dikkat çektiğinin altını çiziyor.

“Güvenlik bürokrasisinde kelimenin tam anlamıyla şok yaşanıyor” diyen Arslan, bu tasfiyenin alt birimlere doğru devam edeceğine dair aldığı duyumları da aktarıyor.

"Bu ekip iktidara değil muhalefete yakın"

Bu çapta bir değişikliğin ilk kez yaşandığını iddia eden Arslan yazısında yeni gelen ekibin "Ergenekon ve Balyoz gibi kritik öneme sahip davalara soğuk baktığını" belirtiyor ve şu dikkat çekici ifadeleri kullanıyor:

“Bir başka dikkat çeken ortak özellikse iktidardan çok muhalefetteki bir başka partiye kendilerini daha yakın hissetmeleri.

PKK ile mücadelede kritik bir aşamada olduğumuz, Suriye’de yaşanan gelişmeler nedeniyle istihbaratın daha da önemli hale geldiği bir aşamada bu radikal değişikliklerin zafiyet oluşturması endişesi hayli güçlü.”

Eksen kayması

Arslan bu değişikliğin bir "kan değişimi" olmadığını, daha çok bir eksen değişikliğine işaret ettiğini belirtiyor ve şunları ekliyor:

"Türkiye için bu kadar kritik bir role sahip birimin başkanı ve en kritik 8 şube müdürünün aynı anda görevden alınması Ergenekon’u, KCK’yı ve PKK’nın zafer yılı diye yola çıkıp hezimet yaşamasına neden olan operasyonları yöneten ekibin tümden tasfiyesi demek.

… Başkent kulisleri bu konuda hayli zengin bilgiye sahip. Yaşanan geriye doğru restart oldu demek abartı olmaz."

Yapıyı tümden değiştirecek değişiklik

İstihbarata girebilmek için “30 yaş sınırı” ile ilgili maddenin de kaldırılacağını belirten Arslan bunu “Türkiye’nin 20 yılda kazandığı birikimi tümden değiştirecek bir yönetmelik değişikliği” olarak tanımlıyor ve şöyle devam ediyor:

“Güvenlik konularında uzman olan herkesin bildiği gibi istihbarata girebilmek için 30 yaş sınırı var. Yani bu sınıfa 30 yaşından önce ayrılabiliyorsunuz. En alt birimden başlıyor ve sürekli teste tabi tutuluyorsunuz. Şimdilerde 30 yaş sınırı kaldırılıyor. Böylece ahlak büroda, asayişte ya da polis meslek yüksek okulunda idareci olan herhangi bir polis, istihbaratta yer alabilecek.

… Emniyet İstihbarat’ın motivasyonu çökmüş durumda. Gece gündüz demeden çalışan ve gerçek anlamda vatanseverlerden oluşan ekip, şu an kafa olarak bitmiş vaziyette.

Beni daha da endişelendiren durum ise Ergenekon ve derin yapıların durumu. Bu yapılanmaları bariyerleyen kurumun dağılıyor olması derin yapıların başlarını kaldırmaları sonucunu doğuracaktır.

İşçi Partisi-Ergenekon’un yeniden sokak olaylarını organize ettiği, DHKP-C’nin Suriye eksenli harekete geçtiği, Esed ve Hizbullah’ın Türkiye’yi hedef aldığı bu dönemde Emniyet İstihbarat’ta yapılan böylesine radikal hatta bazılarına göre akıl almaz değişikliklerin ülkeye faturası ürkütücü boyutta olabilir.”

Haberin Tamamı İçin:

Emniyet İstihbarat Dairesi eski Başkanı Ömer Altıparmak

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiAnkaraBalyoz DavasıBeşer EsadErgenekonHizbullahPolisSuriye
Görüş Bildir