Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Emniyet: '2014'te Biber Gazıyla Ölüm Yok'

 > 
24PAYLAŞIM

İHD, Makine Mühendisleri Odası, Türkiye Tabipler Birliği gibi 30 sivil toplum kuruluşunun oluşturduğu Biber Gazı Yasaklansın İnisiyatifi, 2014 yılı biber gazı raporunu açıklamış, biber gazı kullanımından dolayı geçen yıl 8 kişi hayatını kaybettiğini ve en az 453 kişi de yaralandığını açıklamıştı. Rapora Emniyet Genel Müdürlüğü'nden yalanlama geldi: “2014 yılı içerisinde, iddia edildiği gibi, güvenlik güçlerimizce kullanılan göz yaşartıcı gazdan etkilenerek hayatını kaybeden vatandaşımız bulunmamaktadır. Ancak, göz yaşartıcı gaz fişeği kapsülünün çarpması sonucu hayatını kaybetmiş olabileceği değerlendirilen 1 vatandaşımız bulunmaktadır"

Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklama şöyle:

“8 Şubat 2015 tarihli bazı basın yayın organlarında yer alan, 2014 yılında güvenlik güçlerince kullanılan biber gazından dolayı 8 kişinin hayatını kaybettiği, 453 kişinin de yaralandığı iddialarına ilişkin olarak aşağıdaki açıklamanın yapılmasına gerek duyulmuştur.

“İlgili Kanuna aykırı olarak yapılan toplantı ve gösteri yürüyüşlerinde, kamu düzeninin bozulması, çevreye ve vatandaşlarımıza zarar verilmesi, eylemlere katılmayan vatandaşlarımızın temel hak ve özgürlüklerini engelleyen saldırı ve şiddet içermesi ve barışçıl amaç güdülmemesi nedenleriyle yapılan tüm ikaz ve uyarılara rağmen saldırgan tutum ve davranışların devam etmesi üzerine son çare olarak direnci kıracak ve şiddeti engelleyecek ölçüde kademeli olarak orantılı güç kullanılmaktadır.

“Bu güç kullanma içerisinde, göz yaşartıcı gazlar da yer almaktadır. Kullanılan göz yaşartıcı gazlar, uluslararası standartlarda olup, insan sağlığına zararının bulunmadığı laboratuvar raporlarıyla da belgelenmiştir.

“2014 yılı içerisinde, iddia edildiği gibi, güvenlik güçlerimizce kullanılan göz yaşartıcı gazdan etkilenerek hayatını kaybeden vatandaşımız bulunmamaktadır. Ancak, göz yaşartıcı gaz fişeği kapsülünün çarpması sonucu hayatını kaybetmiş olabileceği değerlendirilen 1 vatandaşımız bulunmaktadır. Konuya ilişkin yargılama süreci devam etmektedir. Ayrıca, vatandaşlarımızın gazdan etkilenerek yaralandığına ilişkin sağlık birimlerine ve Kurumumuza herhangi bir bilgi intikal etmemiştir.

“Açıklanan nedenlerle, söz konusu haberlerde yer alan göz yaşartıcı gazlarla ilgili iddialar gerçeği yansıtmamaktadır.”

Biber Gazı Yasaklansın İnisiyatifi'nin raporu için tıklayınız.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir