Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Emel Öğretmen Sosyal Medyadan "Kukla" Gösterileriyle Çok Sayıda Öğrenciye Ulaşıyor

0PAYLAŞIM

Emel Öğretmen Sosyal Medyadan "Kukla" Gösterileriyle Çok Sayıda Öğrenciye Ulaşıyor

KAYSERİ Anadolu Ajansı - MÜZAHİM ZAHİD TÜZÜN - Kayseri'de sınıf hocayı olarak vazife yapan Emel Metin, sürüklediği eğitim videolarıyla Türkiye'nin değişik kentlerinden çok rakamda talebeye sosyal medya hesabından erişiyor, kukla şovlarıyla çocuklara cümbüşlü anlar yaşatıyor.

Talas ilçesindeki Durak Havva Demir İlkokulunda vazife yapan 11 senelik sınıf hocayı Metin, yaptığı eğitim faalliklerinden dolayı dostlarının da manipülasyonuyla 3 sene evvel "birietkinlikmi_dedi" adıyla sosyal medya hesabı açtı.

Sınıf hocayı olmasından dolayı her sene okuttuğu talebelerin müfredatına uygun eğitim videoları sürükleyen Metin, bu videoları sosyal medya hesabından paylaşıyor.

Metin, Anadolu Ajansı muhabirine, çocuklara eğitimi daha cümbüşlü hale getirmek için sosyal medya üzerinden böyle bir faalliğe başladığını söyledi.

Türkiye'nin değişik yerlerinden takipçilerinin olduğunu belirten Metin, şunları kaydoldu:

"Takribî 3 yıldır sosyal medya üzerinden öbür talebelere ve velilere erişmeye çalışıyorum. Sosyal medya artık günümüzde çok fazla arz görüyor. Veliler ve talebeler hep orada zati. Ben de sosyal medyayı pozitif güzergahta kullanmak ve bunu avantaja çevirmek istedim. Tabi kendimi geliştirecek bir hayli hocayı da takip ederek kendime bir şeyler katarak öbür talebelere öbür velilere erişmeyi amaçladım. Bunun da meyvelerini alıyoruz. Şu an reelinde çok fazla takipçimiz yok, 23 bin sosyal medyada çok büyük kitleler değil ama erişebildiğimiz kadarına erişmeye çalışıyoruz. Aynı zamanda EBA TV'de 'Okuyorum Yazıyorum' kuşağını çektik, kukla oynattık, tiyatro biçiminde ders kavrattık."

Talebelere değişik biçimlerde nasıl eğitim verebileceğini kesintisiz incelediğini anlatan Metin, "Şu anda pandemi dolayısıyla sosyal medyadaki çekimlerim arttı ve çocuklara erişmem daha basit oldu. Konutta usuma gelen veya fikir aldığım faallikleri uyarlayarak sürüklüyorum. Bundan 6 ay evvel de kukla konuşturmaya başladım. Bunun da çocuklar üzerinde çok tesirli olduğunu gördüm." dedi.

Talebelerin kendisinden daha coşkulu olduğunu anlatan Metin, anne babalardan oldukça fazla teşekkür iletiyi aldığını dile getirdi.

  • "Bu biçimde kullanıldığını görmek mutlu ediyor"

Müzik hocayı olan eşi Mehmet Metin ve çocuğunun da çekimlerde kendisine takviyeci olduğunu anlatan Emel Metin, şöyle devam etti:

"Bu yıl ben birinci sınıfları okuttuğum için birinci sınıflara yöneldim. Geçen sene de dördüncü sınıfları okuttuğum için dördüncü sınıf mevzuları üzerine videolar sürüklüyordum. Çok mutlu edici bir şey, orada izlendiğinizi görmek, ufak bir beğeni ufak bir alkış dahi çok hoş. Yaptığım şeyin başka bir konutun içerisinde olması muhteşem mutluluk verici bir şey. Burada hiç erişemeyeceğim Türkiye'nin başka bir şehrindeki bir konutta yaptığım faalliğin yapılıyor olması oldukça mutluluk verici bir şey, anlatamam. Sosyal medyanın bu biçimde kullanıldığını görmek mutlu ediyor. Yalnızca orada reyin, cümbüş, komedi anlamında değil, eğitim alanında da kullanıyor olmamız, bir çok hocayla bağlantı haline geçmemiz beni çok mutlu etti."

Çocuklara eğlenerek öğretmeye çalıştıklarını belirten Metin, "Bunlar çocuk, dümdüz bir biçimde anlatırsanız bir müddet sonra çocukların dikkati ayrılır. Tabi bunu kuklayla yardımlarsanız, oyunla ve müzikle dersi kaynaştırırsanız çocuğun dikkatini toplamış oluyorsunuz. Bu biçimde çocuklar eğlenirken biliyor, öğrenirken de eğleniyor." ifadelerini kullandı.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir