Görüş Bildir

Emekli Orgeneral Halit Edip Başer Vefat Etti! Halit Edip Başer Kimdir? Halit Edip Başer Neden Öldü?

Haberler
> Emekli Orgeneral Halit Edip Başer Vefat Etti! Halit Edip Başer Kimdir? Halit Edip Başer Neden Öldü?

2002 yılında emekli olan Genelkurmay İkinci Başkanlığı ve 2. Ordu Komutanlığı görevlerinde bulunan Halit Edip Başer alınan son dakika haberine göre hayatını kaybetti. Emekli Orgeneral Edip Başer alınan bilgiye göre, sağlık sorunları nedeniyle bir süredir tedavi gördüğü özel bir hastanede saat 19.10 sularında hayatını kaybetti. Peki Halit Edip Beşer kimdir? Halit Edip Beşer kaç yaşındaydı? İşte Halit Edip Beşer hayatı ve detayları haberimizde...

Edip Başer'in Vefatını İlker Başbuğ Duyurdu

Edip Başer'in Vefatını İlker Başbuğ Duyurdu

Alınan bilgiye göre Başer, sağlık sorunları nedeniyle bir süredir tedavi gördüğü özel bir hastanede saat 19.10 sularında hayatını kaybetti.

Genelkurmay İkinci Başkanlığı ve 2. Ordu Komutanlığı görevlerinde bulunan Başer, 2002 yılında emekli olmuştu.İLKER BAŞBUĞ DUYURDU

Eski Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ sosyal medyada hesabından, 'Genç rütbelerden beri beraber olduğumuz, kendisini tanımaktan her zaman onur duyduğum, değerli komutanım, sevgili abim, Emekli Orgeneral Edip Başer’i kaybettik. Üzüntümüz çok büyük.' açıklamasını yaptı.

Emekli Orgeneral Halit Edip Başer Kimdir?

Emekli Orgeneral Halit Edip Başer Kimdir?

Halit Edip Başer 1942, Nizip, Gaziantep doğumlu Türk asker ve akademisyendir.

1961 yılında Kara Harp Okulu'ndan, 1963 yılında Piyade Okulu'ndan mezun oldu. 1970 yılına kadar Türk Kara Kuvvetleri'ne bağlı çeşitli birliklerde Takım ve Bölük Komutanlığı yaptı. 1972 yılında Kara Harp Akademisi'nden mezun oldu. Kurmay Subay olarak Brüksel'deki NATO Uluslararası Askeri Karargahında Harekât Dairesi Cari Harekât Plan Subaylığı, Genelkurmay Strateji Plan Dairesi Strateji Şubesi Kısım Amirliği, Kara Kuvvetleri Genel Sekreterliği, Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alay Komutanlığı görevlerini yürüttü.

1986 yılında Tuğgeneral rütbesine terfi etti. Bu rütbede Napoli'deki NATO Güney Avrupa Müttefik Kuvvetler Komutanlığı'nda İstihbarat Daire Başkanlığı ve 14. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı görevlerinde bulundu.

1990 yılında Tümgeneral rütbesine terfi etti. Bu rütbede Genelkurmay Plan Harekât Daire Başkanlığı, Kara Harp Okulu Komutanlığı ve Başbakan Askeri Danışmanlığı görevlerini yürüttü.

1994 yılında Korgeneral rütbesine terfi etti. Bu rütbede 3. Kolordu Komutanlığı görevinde bulundu.

1998 yılında Orgeneral rütbesine terfi etti. Bu rütbede NATO Güneydoğu Avrupa Müttefik Kara Kuvvetleri Komutanlığı ve Genelkurmay II. Başkanlığı görevlerinde bulunduktan sonra 2. Ordu Komutanlığı'na atandı. 30 Ağustos 2002 tarihinde emekli oldu.

Emekli olduktan sonra Eylül 2006 - Ocak 2007 tarihleri arasında 'PKK ile Mücadele Özel Koordinatörü' olarak görev yaptı. Daha sonra Avrasya Stratejik Araştırmalar Merkezi (ASAM) Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürüttü.

Hülya Başer ile evli olup iki çocuğa sahip olan Beşer 11 Mart 2021'de 79 yaşında hayata gözlerini yummuştur.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?