Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Emekli Öğretmen Çiftin Teraslarından Pazara Uzanan Eğlenceli Uğraşları

0PAYLAŞIM

Emekli Öğretmen Çiftin Teraslarından Pazara Uzanan Eğlenceli Uğraşları

ANTALYA Anadolu Ajansı - ZEHRA TEKECİ - Bugüne kadar bir hayli talebenin yaşamına değen hoca çift, emekli olduktan sonra teraslarında kurdukları atölyede yaptıkları el emeği mahsulleri pazarda satışa sunuyor.

Anadolu'nun bir hayli köşesinde hocalık yaptıktan sonra emekli olan Mücahit ile Nilüfer Dumanlı çifti, bir müddet evvel Antalya'ya yerleşmeye karar verdi.

Emeklilik günlerini bereketli geçirmek isteyen 60 yaşındaki Mücahit Dumanlı, ahşap işlerine merak sardı. El kabiliyetinin iyi olduğunu fark eden Dumanlı, konutlarının terasını atölyeye çevirerek kendisini daha da geliştirdi.

Eşinden etkilenen 33 senelik yaşam dostu 55 yaşındaki Nilüfer Dumanlı da el sanatı işleriyle uğraşmaya başladı. Eşi gibi teraslarının bir kısmını atölye olarak kullanan Dumanlı, fotoğraf ve rölyef çalışmaları yaparak tuvalleri sanki sanat yapıtlarına dönüştürür hale geldi.

Her gün belirli saatlerde atölyelerinde çalışan çift, birbirlerine fikir veriyor, destekleşiyor, bazen de yapıtlarını beraber bitiriyor.

  • Beraber sergi açmak istiyorlar

Mücahit Dumanlı, Anadolu Ajansı muhabirine, uzun seneler süren çalışma yaşamının ardından sanat sayesinde kendilerine zaman ayırdıklarını, bu süreçte kendilerini bulduklarını söyledi.

Yaşamta yapıtlarıyla iz vazgeçmek istediklerini belirten Dumanlı, "Bunu beraber yapmanın çok daha özel olduğunu düşünüyoruz. Yaşamımızın her yarıyılı üretmekle geçti. İnsan ürettik, bilgi ürettik, sanat yapıtı ürettik. Yaşamta daha fazla yer edinen ve anımsanan insanlar olmak için yapıtlar vazgeçmeye çalışıyoruz. Bu sayede ismimizin yaşayacağına inanıyoruz." diye konuştu.

Beraber yeni şeyler üretmeye ve bilmeye devam ettiklerini, eşiyle ortak sergi açmak istediklerini anlatan Dumanlı, "Paylaşmayı hoşlanıyoruz. 33 sene aynı yaşamı hisseleştik, hocalığı hisseleştik, şimdi aynı çatı altında yapıtlarımızı sergilemek istiyoruz." dedi.

  • Ürettiklerini pazarda satıyorlar

Nilüfer Dumanlı ise yapıtlarını, Muratpaşa ilçesinde her cuma kurulan Üreten Eller Pazarı'nda satışa sunduklarını söyledi.

Pazarın keşfedilmeyi bekleyen insanlar için talih olduğunu aktaran Dumanlı, "Bizim gibi çok şahıs var orada. Öyle hoş çantalar, el işleri, takılar yapılıyor ki gerçekten onların sergilenmesi ve birilerinin görmesi gerekli. İnsan emin bir yaştan sonra değişik uğraşlarla zamanını iyi değerlendirmek istiyor, ürettiğimiz mahsuller bize kendimizi çok iyi sezdiriyor." ifadesini kullandı.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir