Emek Sineması Tamamen Yıkıldı

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Emek Yıkıldı!

1924'ten kalma tescilli Emek Sineması dün iş makinalarıyla tamamen yıkıldı. Kamer İnşaat'ın 'Grand Pera' projesi son hızla devam ederken Emek Sineması hakkında açılan dava hala Danıştay'da bekliyor.

Yıkımı büyük tepki gören ve defalarca yürüyüşlerle protesto edilen tarihi Emek Sineması'na son kazma dün vuruldu. Yeşilçam Sokağı gün içinde polis tarafından yaya trafiğine kapatıldı ve iş makineleri 1924'ten kalma binayı yerle bir etti. Sinemanın yerine yapılacak 10 kat yüksekliğindeki bina 'Grand Pera' adı altında 25 yıllığına Kamer İnşaat'ın işletmesinde olacak. Sinemanın yıkımına karşı TMMOB Mimarlar Odası'nın açtığı dava ise hala Danıştay'da...

GRAND PERA'DA NE OLACAK?

Beyoğlu Belediyesi, burayı 2006’da 5366 sayılı yasaya göre ‘Yenileme Alanı’ ilan ederek projenin önünü açmıştı. Kamer İnşaat’ın ‘Grand Pera’ projesi kapsamında, birinci sınıf tescilli eser olan, 1883’de yapılmış Serkildoryan binası aslına uygun olarak restore edilecek. Serkildoryan'ın arkasında yer alan Emek, İpek ve Rüya sinemalarının yerine ise 30 metre - yani 10 katlı bir apartmana denk - yükseklikte modern bir bina yapılacak. Bu binanın ilk iki katında dükkân, lokanta ve kafeler olacak. Üstteki iki katta ise 10 sinema salonu, Yeşilçam yıldızlarının balmumu versiyonlarının sergileneceği Madam Tusseaud’s ve bir de ‘sinema müzesi’ yer alacak… En üst kata da ‘Emek Sineması’nın süslerinin monte edileceği benzer boyutlarda bir salon yapılacak. Kamer İnşaat’ın ortağı Levent Eyüpoğlu ve projenin mimarı Fatih Kesgün, bunun için ‘evrensel koruma yöntemlerinden’ moving tekniğinin kullanılacağını, Emek'in tavan ve duvar bezemelerinin hidrolik bir asansörlerle, en üst kata taşınacağını söylüyor. Firma geçtiğimiz haftalarda Emek Sineması’ndan sökülen 1100 parçanın kaldırıldığı depoda bir basın toplantısı yapmış ve sinemadan geriye kalan 'korunması gerekmeyen' kısımların yıkımına devam edildiğini söylemişti. Grand Pera’nın toplam bütçesi yaklaşık 30 milyon euro.

Haberin Tamamı İçin:

Emek Sineması Tamamen Yıkıldı

26 Ekim 2009 tarihinden beri kapalı olan ve mart ayında yıkımına başlanan Emek Sineması dün iş makinalarıyla tamamen yıkıldı.

DAVA HALA DANIŞTAY'DA

Kamer İnşaat'ın 'Grand Pera' projesi son hızla devam ederken Emek Sineması hakkında açılan dava ise hala Danıştay'da bekliyor.

İstanbul Film Festivali'ne tam 28 yıl ev sahipliği yapan Emek Sineması, 2009 yılında restorasyon iddialarıyla kapatıldıktan sonra bir AVM projesinin parçası haline getirilmişti.

EMEK SİNEMASI 'MOVING' YÖNTEMİYLE BÖYLE SÖKÜLMÜŞTÜ

Sinemanın yıkımına karşı TMMOB Mimarlar Odası'nın açtığı dava Danıştay'da olmasına karşın Yeşilçam Sokağı gün içinde polis tarafından yaya trafiğine kapatıldı ve iş makineleri 1924'ten kalma binayı yerle bir etti.

Sinemanın yerine yapılacak 10 kat yüksekliğindeki bina 'Grand Pera' adı altında 25 yıllığına Kamer İnşaat 'ın işletmesinde olacak.

Kamer İnşaat, geçtiğimiz günlerde Emek Sineması’ndan sökülen süslemelerin kaldırıldığı depoda bir basın toplantısı yapmıştı.

Yaklaşık 1500 parçanın söküldüğünü ve buradaki restorasyon çalışmasından sonra aynen taşınacağını açıklamıştı.

Söküm işlemlerinin tamamlandığını ve yıkımın başlayacağını da yine bu toplantıda duyurmuştu.

EMEK SİNEMASI'NDA NELER OLDU?

Emek Sineması’ndaki yıkım sürerken, İstanbul Mimarlar Odası, Emek Sineması’nda neler oldu? Neler oluyor?’ başlıklı bir bilgilendirme toplantısı yapacak.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

DanıştayİstanbulPolisSinema
Görüş Bildir