Emek Sineması'nın Yıkımına Başlandı...

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Emek'e Gece Operasyonu

Emek Sineması’nın da içinde yer aldığı Cercle D'orient Kompleksi’ne inşaat iskeleleri kuruldu. Bu işlemin gece yarısı yapılması dikkat çekti.

Emek Sineması’nın da içinde yer aldığı Cercle D'orient Kompleksi’ne dün gece inşaat iskeleleri kuruldu. Cercle D'orient’in yenilenmesi projesi Emek Sineması’nın yakılacak olması nedeniyle protestolara neden olmuştu ve ihaleyi alan şirket hukuki süreç bitmiş olmasına rağmen tepkiler nedeniyle inşaata başlayamıyordu.

Haberin Tamamı İçin:

Fotoğraf: Bülent MÜFTÜOĞLU

Emek Sineması'nın Yıkımına Başlandı

Emek Sineması’nın da bulunduğu İstiklal Caddesi üzerindeki Cercle d'Orient (Serkildoryan) binasında inşaat çalışmaları için dün akşam iskele kuruldu.

Cercle D'Orient’in yenilenmesi projesi Emek Sineması’nın yakılacak olması nedeniyle protestolara neden olmuştu ve ihaleyi alan şirket hukuki süreç bitmiş olmasına rağmen tepkiler nedeniyle inşaata başlayamamıştı.

Dün akşam saatlerinde kurulan iskeleyle Cercle d'Orient ve Emek Sineması’nın da bulunduğu binaların yerine Alışveriş Merkezi yapılması çalışmaları başladı.

Emek Sineması’nın yıkılmasına karşı çıkanlar projeye karşı defalarca eylem yaparken, şirket, sinemanın ‘aslına uygun’ bir şekilde binanın üst kadında yeniden inşa edileceğini iddia ediyordu. Binadaki İnci Pastanesi’nin de bulunduğu son 4 dükkan 7 Aralık 2012'de tahliye edilmişti.

Evrensel Gazetesi

Haberin Tamamı İçin:

Emek Sineması'nın Yıkımına Başlandı

Emek Sineması’nın da bulunduğu İstiklal Caddesi üzerindeki Cercle d'orient (Serkildoryan) kompleksinde inşaat çalışmaları için dün akşam iskele kuruldu.

Cercle d'orient ve Emek Sineması’nın da bulunduğu binaların yerine Alışveriş Merkezi yapılacak. Binadaki İnci Pastanesi’nin de bulunduğu son 4 dükkan 7 Aralık 2012'de tahliye edilmişti.

1993 yılında Kamer İnşaat ile Emekli Sandığı (şimdi Sosyal Güvenlik Kurumu) arasında imzalanan bir sözleşme gereği yapılar 25 yıllığına kiralandı. Emek Sineması, 26 Ekim 2009’da restore edileceği söylenerek kapatıldı.

Emek Sineması'nın bulunduğu alanda Alışveriş Merkezi yapılması ve sinemanın da yapılacak kompleksin üst katına taşınmasıyla ilgili proje hazırlandı.

Mimarlar Odası Emek’in yıkımını öngören projenin iptali için dava açtı. 9. İstanbul İdare Mahkemesi, 24 Mayıs 2010’da projenin uygulanması halinde, telafisi güç veya imkansız zararlar doğurabileceği gerekçesiyle, mekan mahallinde keşif ve bilirkişi incelemesi yaptırıldıktan sonra bu konuda yeniden bir karar verilinceye kadar yürütmenin durdurulmasına oybirliğiyle karar verdi. Üç kişiden oluşan bilirkişi, raporunda projeye onay vermedi. 9. İdare Mahkemesi 16 Kasım 2011’de daha önce verdiği yürütmeyi durdurma kararını kaldırarak Emek Sineması'nın yıkılmasının önünü açtı.

Aralarında yönetmenler, oyuncular, sinema yazarlarının da bulunduğu binlerce ‘Emeksever’ 2010 yılından beri İstiklal Caddesi’nde yürüyüş düzenleyerek Emek Sineması’nın yıkımını protesto etti. Emek Sineması'nın yıkımını protesto edenler son olarak 22 Aralık 2012’de Taksim'de buluşmuştu.

Ntvmsnbc

Haberin Tamamı İçin:

Emek Sineması’nın da bulunduğu Cercle d'orient kompleksinin yerine yapılması planlanan AVM'nin maketi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

İstanbulSGKSinematahliye
Görüş Bildir