Elon Musk'ın Tüm İnsanlığı Ay'a Taşısa Bile Neden 'Yeni Steve Jobs' Olamayacağını Biliyor musunuz?

-

Geçen hafta yaşamını yitirişinin 7. yılıydı, teknolojide oyunun kurallarını değiştiren Steve Jobs'ın. Hepimiz onun Apple'ın imajını yaratan, büyüten ve bugünkü noktaya getiren kişi olduğunu biliyoruz. Hem önemli hamleleri yapmaktaki kabiliyeti hem de vizyonuyla kendinden sonra tüm girişimcileri etkiledi ama onun varisi olarak sayabileceğimiz tek kişi şimdilik Elon Musk.

Ama Musk onun varisi olmaktan çok uzakta. Sebebini de anlatalım.

Jobs 42 yaşında Apple'a enerjisini ve azmini depolayıp döndüğünde artık değişim zamanı gelmişti.

Ekibini yeniden şekillendirdi ve milyonların satın alabilmek için günlerce sıra bekleyeceği ürünler üretecek formülleri hep birlikte oluşturmaya başladılar.

Elon Musk, Steve Jobs'ın teknolojide oyunu değiştirmek için Apple'a yeni adımını attığından 5 yıl daha olgun, 47 yaşında.

Bu olgunluğun sadece bedensel olup olmadığı ayrı bir soru.

Elon Musk her ne kadar Steve Jobs kadar saygın olmasa da bir çetele tutulduğunda ondan daha büyük işler yaptı.

Uzaya roketler yollaması bir yana bu roketleri ziyansız şekilde geri getirmeyi başardı ki bunu NASA yıllardır gerçekleştirememişti. Her uzay macerasında milyonlarca doların çöpe atılmasını önlüyordu bu basit yöntemle.

Ve tabii, Tesla'ya hayat verdi.

Onlarca otomotiv devi elektrikli otomobiller üretmek için çaba gösterse de tüm gücünü bu işe ayıran tek marka Tesla oldu ve neredeyse en gelişmiş elektrikli otomobiller üretildi.

Tesla, gelecekte otomobillerin evrimiyle ilgili bir çalışma yapıldığında mihenk taşlarından biri olacak. Bu başarının tüm kredisini otomobillerin teknolojisine vermek hayli yanlış olur, bunu Tesla'nın yıldızını Elon Musk parlatmıştı. 

Her ne kadar Steve Jobs'ın ortaya çıkardıklarından daha üstün işler başarsa da Jobs büyümüştü, Musk asla büyümedi.

Musk'ın halen 'fırlama' olduğu bir kişisel kanaat ürünü değil, bolca ses getiren kanıt var.

Örneğin, büyümüş, olgun bir yönetici geçtiğimiz günlerde Musk'ın attığı tweette olduğu gibi hisselerini açığa alanlara savaş açmaz. Hatta açığa alma işlemlerinden kazanç sağlayanlara yaptırım uygulanmasını bile savunmuştu kendisi. 

Agresiflik onun ruhunda var.

Olgun bir yönetici şirketinde çalışan üst düzey yöneticilerin bir bir görevlerini bırakmasına sebep olmaz.

Elon Musk'ın yönetiminde bu sıkça yaşanıyor. Sadece bu yıl üretim mühendisliği, insan kaynakları, hesap birimi dahil olmak üzere birçok birimin yöneticisi şirketten istifa etti.

Tutamayacağı sözleri, gerçekleştiremeyeceği vaatleri sunmak da olgun bir yöneticiden beklenmez.

Musk ara sıra bu tip heyecanlara kapılıyor, örneğin 2010 yılında duyurduğu Tesla Model S bundan birkaç yıl sonra piyasaya sürülmüş, uzun bir süre ha geliyor ha gelecek diye beklentileri tepede tutmuştu.

Gününün yarısını Twitter'da geçirmesinden de bahsedebiliriz...

Ya da onu bekleyen ve gecikmesine ramak kalan sorumlu olduğu işleri bir kenara bırakıp Tayland'da mağarada mahsur kalan insanlara yardım için oyuna dahil olmaz. En azından sorumluluklarını tamamlayana dek.

Daha da önemlisi kendi önerisi ciddiye alınmadığında hiddetlenip insanlara 'pedofil' yaftası vurmaz.

Musk gibi...

🤔

Ve olgun, kendinin farkında olan bir yönetici bir otomobil firmasının üst yönetim kadrosunu sektörden neredeyse hiç anlamayan kişilerden oluşturmaz.

Tesla'da Musk dışındaki 9 direktörün 7'si Elon Musk'la yakın ilişkide olan kişiler. Hatta kardeşi de bu kadroda yer almıştı. Musk gayet açıktan yapıyor kayırmalarını.

Anlaşılan Musk'ın Jobs'tan öğreneceği çok şey var.

Yönetim kabiliyetlerini, ekibini iyileştirmek, hissedarlarını baltalayacak açıklamalar yapmamak ve hepsinden önemlisi böyle 'heyecanlı' olmamak gibi. Tüm bunlar bir yana, imajını zedeleyen bu detaylar üzerine çalışıp biraz daha büyüdüğünde o da silinmez bir imza bırakacak.

Bir de, artık Twitter'ı bırakması şart tabii.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
gokhan-ozen5

sen bunları anlattın, bizim hayatımız da ne değişti? ne yapalım musk kötüdür kakadır mı diyelim

tc-cagri-unver

biri insanliga hizmet etmeyi gezegeni kurtarmayi görev edinmiş, diğeri insanlarin egosunu tatmin etmeyi ve bu egoyu maddi kazanca cevirmeyi firsat gormus. biri marka olarak elma secerken digeri tarihin en buyuk bilim insaninin ismini markasina vermis. sonuc olarak parasini harcayacak yer bulamayanlar ve parasini bilime harcayan bir insan.

elif-dagli3

Tesla'yı Musk kurmadı bil istedim. Kulaktan duyma bilgilerle şu adamı yüceltmeyin bu kadar. Musk'ın bu kadar hayatımızda olma sebebi keşiflerinden çok sosyal medyayı bu kadar aktif kullanıyo olması, yani senin elindeki akıllı telefon sayesinde.

elif-dagli3

Ayrıca en son Tesla'dan istifası istendi diye biliyorum.

tc-cagri-unver

valla bacım kusura bakma ama gezegen için birseyler yapma çabası güden insan yuceltilir. sen sanirim iPhone kullanicisi olarak gucendin. Kimi yuceltelim mesela, para kutularinin sahiplerini mi, kabine akraba iliskisi kuranlari mi, dolar satin dendikten sonra dolar aliminin arttigi bu vatanin insanlarini mi, diyanetin butcesini arttiranlarimi, kimi yuceltelim onu soyle.

tc-cagri-unver

tc-cagri-unver

07.30 08.12 arasini ozellikle dinlersen anlarsin.

elif-dagli3

kapalıyım diye mi böyle bi cevap verdin şimdi ama önyargılı yobaz yaftası yiyen gene benim ahahah. bizim hükümetin apple ile ne alakası var anlamadım ama tamam, anladım polemiğe girmek istiyorsun ama ilgimi de çekmiyor bu konu kusura bakma hevesin de kursağında kaldı ama

tc-cagri-unver

hiç ilgisi yok bacım. Acaba Elon Musk için bu kadar yuceltmeyin demenin sebebi Anıtkabir de çektirdiği fotoğraf mı!!! valla cevap yazan sen, ilgini cekmeyen sen, kapali olup olmamanin umurumda olmadigini da bilen sen... Ama iPhone kullandigini bilen ben. 12 den vurdum sanırım.

elif-dagli3

evet iphone kullanıyorum ama bir ürünü tercih ettim diye diğerinin kötü olduğunu düşünmem açık fikirliyim bu eskidiği zaman belki başka marka alırım hiç gücenmedim de, olayı anıtkabire getirmişsin sen diyene kadar varlığını unutmuşum o fotoğrafın, pr hamlesi değilse eğer takdir ederim ve beni rahatsız etmedi. neden inatla bir polemik yaratmaya çalıştığını anlamadım, ama demek ki sen muskın teslayı kurduğunu sanıp bu temel bilgiyi bile bilmeyip neden bu kadar tutucusun bu konuda anlamadım?

tc-cagri-unver

tamam yeterli. tahminimde yanilmadigimi acikca soyledigin icin teşekkürler. valla Kur'an Tevrat in Tevrat Gilgamis Destaninin kopyası ama insanlar kendi kitaplarini orjinal saniyorlar ya onun gibi benim de Tesla yi Musk ın sanmam. zaten baslayan degil gelistiren sahip degil midir? Temel bilgiymis peh peh peh.

humaxuga

Ne kadar salakça ve ergence bir yazı daha. Teşekkürler onedio ekibi ve bu saçmalık da emeği geçenler. Sizin gibilerle aynı ülkede bulunduğum için utanmaktayım. Elon Musk ve Steve Jobs'ı karşılaştırma gibi bir fikri nasıl ahmak zihinler oluşturabiliyor bilmiyorum. Arkadaşlar sizleri tamamen gereksiz olan bu onedio ve gelişmemiş beyinli (büyük ihtimalle -18 olan) yazarları hakkında bir şey yapmaya çağırıyorum, belki birileri change.org falan açar.

burakyoruk819

Unutma gereksiz eleştiri sadece gizli hayranlıktır. »Cengiz Aytmatov

ckasapoglu16

tamam da iki insanı kıyaslıyosan ikisinin de özelliklerini anlatman gerekir. steve jobs napmış amk bu adamın yaptıklarının yanında. herhalde içeriği oluşturan arkadaşın eşi akrabası elon musk'ın şirketine kabul edilmedi.?

Görüş Bildir