Elinden Telefon ve Tablet Düşmeyen Küçük Çocuklar Youtube'un Geleceğini mi Belirleyecek?

19PAYLAŞIM

Günümüzün en büyük sosyal medya platformlarından biri olan Youtube'un son zamanlarda değiştirdiği reklam ve kullanım politikaları birçok ünlü Youtuber'ı ve önemli kanalı derinden etkiledi. Önceden elde ettikleri kazançları elde edemeyen içerik üreticileri, konunun çok önemli olduğunu dile getirirken; reklam politikasını aile dostu içeriklere yönlendiren Youtube'un neden bunu yaptığını anlamak için ufak bir analiz aşağıda sizi bekliyor.

Youtube'da yeni bir şeyler oluyor.

Reklam ve içerik üreticilerine yapılan ödeme politikasını değiştiren Youtube, önemli içerik sağlayıcıları tarafından ağır bir şekilde eleştiriliyor. Bunun yanında reklamverenler de uygunsuz ve bazı ırkçı içeriklerin içinde kendi reklamlarının çıkmasından rahatsız.

Durumdan kimse memnun değil.

Bu durumdan ne reklamverenler, ne de Youtube'a içerik üreten Youtuber'lar memnun değil. Hal böyle olunca toplamda herkes zarar görüyor. Reklamverenler hedef kitlelerine ulaşıp, satışlarını artıramıyor. Youtuber'lar da reklam alıp gelir elde edemiyorlar. Ortada duran Youtube'un da muhtemelen gelirleri düşüyor.

Son yıllarda Youtube'da içerik hacminde bir patlama oldu.

Youtube'u bir gelir kapısı olarak algılayan kullanıcılar Youtube üzerinde ilgi çekici içerikler üretip, tık elde etmeyi amaçlamaya başladı. Ancak yakın zamanda geliştirdiği yeni kurallar ile Youtube artık 10 binden az izlenen videoların reklam alamayacağını duyurmuştu. Bu da işlerin daha da zorlaşması demek.

Youtube'un para boyutu tüm dengeleri bozdu.

Yine son yıllarda anlam kazanan Youtube zengini kavramı tüm dengeleri bozan nokta oldu. Kısa yoldan zengin olma ya da ek gelir elde etme amacıyla Youtube'u dolduran bazı kullanıcılar tık odaklı kalitesiz içerik yığınları oluşturmaya başladı.

Sitede bugünlerde özellikle aile dostu içerikler ön plana çıkıyor.

Youtube aile filtresi özelliği ile bu tip içerikleri daha çok seven bir yapıya dönüştü.

Çocuk hatta bebek içerikleri bu durumun hem bir nedeni, hem de sonucu.

Bu içeriklerin artışı aslında Youtube'un izleyici kitlesindeki değişimi çok iyi gözlemliyor oluşundan geliyor. Özellikle 0-7 yaş videoları inanılmaz izlenme sayıları ile dikkat çekiyor. Aslında yetişkinlere hitap eden videoların da izleyicilerinin önemli bir kısmı 7-18 yaş arası çocuklardan oluşuyor.

Yetişkinler Youtube'a daha az vakit ayırabiliyor.

Hem ilgilerin değişmesi, hem de zaman planlaması sebebiyle yetişkinlerin Youtube'a olan ilgisinin azaldığı ortada. Çocuklar ise neredeyse tüm günlerini burada geçirebiliyorlar.

Anne - babalar işin kolayına kaçıyor.

Ebeveynler çocuklarını yetiştirme noktasında çok bariz hataların içine düşüyorlar. Akıllı telefon ve tabletler ile çocuklara daha kolay bakılabiliyor. Bu da 0-7 yaş arası olan eğitimi tehlikeye atıyor. Eğitici videolar dahi bir çocuğun eğitimini kendi kendine alması noktasında yeterli olmayabiliyor veya çocuklar okula başladıklarında gerçek eğitimi sıkıcı bulup başarısız olabiliyorlar.

Bu neden - sonuç sarmalında Youtube'un da kafası karışıyor.

Youtube aile dostu içerik olarak adlandırılan çocuklara yönelik içerikleri önerilen videolarda daha çok göstermeye ve reklamları da bu videolara yöneltmeye başladı. Bunun iki sebebi var. Birincisi bu videoların popülerliği, ikincisi de çocuklar yalnız başlarına kullanmayı bilmedikleri bu sitede gezerken görmemeleri gereken sahnelere maruz kalabilir. Bunu ne aileler, ne de Youtube ister. Bu da ister istemez aile dostu içerik sayılmayan videoların reklam alamamasına ve bu içerik sahiplerinin gelirlerinden olmasına sebep oldu.

Prodüksiyon ile içerik üreten kanallar, birer birer üretimlerini durduruyor.

Çok ünlü bazı Youtuber'lar izleyici sayılarını artırmak için kaliteli prodüksiyonlar ortaya koyuyor ve bu da elbette bir maliyet olarak karşılarına çıkıyordu. Gelirler düşünce bu kanallar birer birer açıklamalar yapıp, Youtube'un reklam politikasını eleştirir oldular.

Reklamların hedef sorunu da gittikçe büyüyor.

Çok büyük reklamverenlerin reklamları alakasız içeriklerin başında, sonunda ya da ortasında çıkıyor olabilir. Yani 3 yaşındaki bir çocuk çizgi filmin ortasında lüks bir otomobil reklamı görüyor olabilir.

Peki çocuklar bu kadar etkili bir güç mü?

Çocuklar Youtube'un bu denli değişen politikalarının kaynağı mıdır daha kanıtlanmadı, sorun biraz da büyük pastadan pay almak isteyen ve milyonlarca kanal açan kullanıcılar ve Youtube'un ödeme politikası; ancak çocukların da değişen çağda sitenin dengelerini yerinden oynattığı ortada.

Politikalar mı değişmeli, yoksa çocuklar mı denetlenmeli?

Çocukların eline tablet ve telefonları verip onları bir ekonominin merkezine oturttuktan sonra alınan önlemleri mi eleştirmeliyiz, yoksa çocuklarımızı yetiştime şeklimizi mi gözden geçirmeliyiz? Yorumu size bırakıyoruz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
sarkoplazmik-panda

Kendi küçük kardesim (6 yasinda) internetten saçma sapan enes batur izleyip küfür ediyor küçücük çocuklar milli değerlerinden önce küfür cinsellik öğreniyorlar . Ardindan 7-14 yaş arası cocuklardan "3 milyon ndng gillerin azabina uğrayacaksin" "Anneme füze atmam diyenler begensin" gibi yorumlara maruz kalıyoruz cidden acıyorum

theravenwoman

adam yazmış " Geceliği 40TL Otel vs. 115.050TL Otel" 2 milyon izlenme trendlerde. diğeri "1000 KM HIZLA DÖNEN STRES ÇARKI" 5 milyon izlenme. bu saçmalıkları izleyende o çocuklardır. 9-12 yaşındakiler. hiçbir b*ka yaramayan videolar izleyip tembel ve beceriksiz oluyorlar. onlara özenip saçma sapan videolar çekiyorlar. aileler bir zahmet izletmesin. daha küçükler için tamamiyle tehlike zaten.

impheatus

Aileler durumun farkında değil ama şu an youtube da bir çok içerik çocuklara seks güdüsünü, tacizi küçük yaşlarda aşılıyor, hatta küçük kızların büyük erkeklerle takılmasını ve pedofiliyi destekleyen bir sürü içerik var. Ama youtube bu içerikleri umursamıyor çünkü hayvan yüküyle para kaldırıyor. Bu konuda artık ailelerin daha bilinçli olması lazım. Youtube videoları ve genel olarak internet küçük çocukları tembelliğe, beceriksizliğe, ve sadece oyun oynayarak para kazanabilecekleri boş bir geleceğe, hatta sapıklığa hazırlıyor. Artık çocuğumu serbest yetiştiriyorum bahanesiyle çocuklarla ilgilenmiyorsunuz. Serbest yetiştirmek onun meslek seçimi, hayat tarzı seçimi gibi şeylerde serbest bırakmaktır. Siz ise tam karakterini oluşturma döneminde olan bir çocuğun en pislik şeyleri öğrenmesini serbest bırakıyorsunuz. Katil, sapık, beceriksiz ve tembel bir nesil için hazır olun. Bu sadece bizim ülkemizde değil dünya çapında çok önemli global bir sorun.

jaymz-jetfeeld

O eski jahreinler videoyunlar fareler servetler atlarına binip gittiler. Demirin tuncuna yutubırın piçine kaldık amk...

damn-girl

Bravo doğru söyledin. Dur lan metallica mı o :p

jesus-quintana

Çocuklarına spiderman elsa videoları izleterek onun ileride zeki birisi olacağını düşünen salak aileler var yazık...

Görüş Bildir