Elektrik Faturasındaki 5 Ayrı Bedele İptal!

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Elektrik Faturasındaki 5 Ayrı Bedele İptal!

Elektrik faturalarına ödenen "dağıtım, iletim sistem kullanım, kayıp kaçak, perakende satış hizmet ve sayaç okuma" bedellerinin tahsil edilmesinin yasaya aykırı olduğuna karar veren mahkeme, son 5 yılın kesintilerinin aboneye ödenmesini de istedi. Bu kalemlerin bedeli, ortalama 100 TL'lik faturada yaklaşık 20 TL'ye takabül ediyor.

Kocaeli'nin Gölcük ilçesinde yaşayan Eyüphan Ö isimli vatandaş elektrik aboneliği süresince Sakarya Elektrik Dağıtım A.Ş'nin (SEDAŞ) faturalara yansıttığı 'dağıtım, iletim sistem kullanım, kayıp kaçak, perakende satış hizmet (PSH) ve sayaç okuma' bedellerinin, "haksız ve kanunsuz" olduğu gerekçesiyle Gölcük Asliye Hukuk Mahkemesi'nde dava açtı.

Daha önce tüketici hakem heyetinin reddettiği başvuru kararını bozan hakim, SEDAŞ'ın tüketiciye sözleşmede faturaya yansıtılan bedelleri açıkça bildirmediğini belirterek, davalı vekilin ileri sürdüğü EPDK kararlarının yasanın üzerinde olmadığına dikkat çekerek kesintilerin iptal edilmesini ve geriye dönük 5 yıl ödeme yapılmasına karar verdi.

5 yılda alınan para iade

Mahkeme hakimi , faturalardaki söz konusu 5 kalemden son 5 yılda alınan 716 liranın, elektrik dağıtım şirketinden alınarak davacı aboneye verilmesine karar verdi.

Sözleşmeye "12 punto" iptali!

Gerekçeli kararda davacının, SEDAŞ tarafından önceden hazırlanan sözleşmeyi, "yaşamsal önem taşıyan hizmetten yararlanabilmek" için imzalamak zorunda kaldığını vurgulandı. Hakim, söz konusu sözleşmenin 12 punto ve koyu siyah harflerle düzenlenmediğine dikkati çekerek, şunları kaydetti: "Dolayısıyla tüketici aleyhine olan ve tüketiciye dağıtım bedeli, iletim sistem kullanım bedeli, kayıp kaçak bedeli, PSH bedeli, sayaç okuma bedeli adı altında külfete sokan sözleşme hükümlerinin varlığı ve bu hükümlerin tüketici ile ayrıca müzakere edilerek kararlaştırıldığı ispat edilememiştir."

Kayıp kaçak bedeli yasaya aykırı

Hakim ayrıca, abonelerin her ay yüzde oranında ödediği fakat, Ocak ayından beri faturalarda ayrı kalem olarak görünmeyen "kayıp, kaçak elektrik bedelinin" kullandığı enerjinin karşılığını düzenli olarak ödeyen dürüst vatandaştan karşılanmasının yasaya aykırı olduğuna da hükmetti.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Sakarya
Görüş Bildir