Türk Doktor Oktay'dan Müthiş Başarı! Elanur Türkiye'nin İlk "Güçlendirilmiş Bebeği"

544PAYLAŞIM

Türk doktorlar; Prof. Dr. Volkan Baltacı, Prof. Dr. Murat Sönmezer ve ABD'de çalışmalarını yürüten Prof. Dr. Kutluk Oktay'ın yürüttüğü klinik çalışmalar sonucu Antalya'da bir bebek dünyaya geldi ve bu bebeğe "Elanur" adı verildi. Bu yöntemle, daha önce bir sonuca ulaşamayan tüp bebek denemelerinin başarıyla sonuçlanmasının artık daha fazla mümkün olduğu söyleniyor.

Kaynak: http://www.aa.com.tr/tr/saglik/elanur-tu...

Kadınların tüp bebek yöntemiyle gebe kalamamasının en önemli nedenlerinden bir tanesi; kaliteli yumurta bulunamaması.

Ama artık "güçlendirilmiş" yumurta elde edilmesini sağlayan ve Türkiye'de ilk kez uygulanan yöntemle, çocuk sahibi olamayan kadınlar da anne olabilecek.

Prof. Dr. Volkan Baltacı, Prof. Dr. Murat Sönmezer ve ABD'de çalışmalarını yürüten Prof. Dr. Kutluk Oktay'ın yürüttüğü klinik çalışmalar sonucu Antalya'da bir bebek dünyaya geldi. Adı da "Elanur".

New York Medical College Kısırlık Tedavisi ve Üreme Merkezi Başkanı Prof. Dr. Kutluk Oktay yaptığı açıklamada, yumurta kalitesizliği ya da diğer nedenlerle gebelik elde edilemeyen hastalara yönelik çalışmaların sürdüğünü söyledi.

Bu hastalar için Kanada, Dubai ve Türkiye'de "öncül hücre" tedavisi adı verilen klinik çalışma başlatıldı.

Yöntemin, yaşla birlikte ortaya çıkan yumurta hasarının azaltılarak kalitenin artırılmasının amaçlandığı ifade edildi.

Oktay, yöntemin özellikle yumurta kalitesi düşük olduğu için gebelik elde edilemeyen hastalarda umut olduğunu vurgulayarak, "Hedef kitlesi daha önce en az üç kez tüp bebek başarısızlığı geçirenler, başarısızlığı özellikle yumurta kalitesizliğinden kaynaklanmış olanlar, hala yumurta üretimi olan ama nedeni bilinmeyen tüp bebek başarısızlıkları bulunan, menopoza girmemiş olanlar ve 45 yaş altındaki kişilerdir" dedi.

Ankara Üniversitesi (AÜ) Tıp Fakültesi Kadın Doğum Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Sönmezer'in aktardığı bilgiye göre bu yöntem Türkiye'de 17 hasta üzerinde uygulanmış.

Bu yöntem sonrası devam eden gebelik oranlarının yüzde 20 olduğunu belirten Sönmezer, "Söz konusu tedavinin uygulanmadığı aynı profildeki hastalarda ise gebelik oranı %5" diye konuştu. 

Prof. Dr. Sönmezer, "Anne adayının kendi hücrelerinden elde edilen mitokondri, spermle yumurtanın içine veriliyor. Bu şekilde yumurtanın kalitesi arttırılıyor. Bu da spermin yumurtaya tutunma oranlarını artırarak embriyonun gelişme şansını yükseltiyor" dedi.

"Başka birinin DNA'sını taşımak doğru değil"

Tıbbi genetik uzmanı Prof. Dr. Volkan Baltacı da kadında yumurta kalitesinde yıllar içinde bozulma meydana geldiğini belirterek, embriyo gelişiminde bunun önemli bir faktör olduğunu bildirdi.

"Üreme hücresinin döllenerek bebek haline gelebilmesi için ihtiyaç duyulan en önemli parametrelerden biri enerji!"

"Enerjinin sağlanabilmesi için geçmiş yıllarda yaşı ilerlemiş ya da gebelik elde edilemeyen hastalara genç kadınların yumurtalarından mitokondri naklediliyordu fakat başka birinin DNA'sını taşımak hem etik olarak doğru değildi hem de sağlık sorunlarına neden olabiliyordu. Şimdi bu yöntemle yabancı birinin DNA'sı olmaksızın kişinin kendinden öncü hücreler elde edilebiliyor."

Baltacı, Kanada'nın ardından dünyada bu yöntemle hamilelik elde edilmesi sonucu ikinci bebeğin Türkiye'de dünyaya geldiğini belirterek, bunun Türk bilim insanlarının başarısı olduğunu söyledi.

Anne adayının daha önce 7 tüp bebek başarısızlığı bulunduğunu anlatan Baltacı, "Döllenme problemleri de bulunuyordu. Embriyo kalitesi düşüktü." diyor.

Ve bu yöntem ilk kez denendi ve birinci denemede sonuç alındı. Elanur'un genel sağlık durumu şu anda çok iyi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir