Görüş Bildir

'El Nusra İblid'i Ele Geçirdi'

Anasayfa > Gündem

Suriye'de Nusra Cephesi örgütünün de dahil olduğu çatı birliği ‘Fetih Ordusu’, dört gündür sürdürdüğü saldırıların ardından ülkenin kuzeybatısındaki İdlib kentini ele geçirdi.

Al Jazeera muhabiri, Suriyeli silahlı muhalefetin İdlib'in tamamını kontrol altına aldığını, ancak Esed rejimine bağlı bazı güvenlik binaları önünde hala çatışmaların devam ettiğini aktardı.

El Kaide'ye bağlı Nusra Cephesi'nin de dahil olduğu Fetih Ordusu kenti ele geçirmek içinm dört gündür ağır silahlarla saldırılar düzenliyordu.

Fetih Ordusu komutanlarından Usame Ebu İbrahim, sabah saatlerinde kent merkezinde Ziraat Fakültesi, Hel Pazarı, şehir postanesi, devlet hastanesi, şehir müzesi, kent stadyumu, Maret Masrin bölgesi ile Mahrib kavşağı gibi önemli yerlerin denetimini ele geçirerek, İdlib'in yüzde 60'ını kontrol altına aldıklarını söylemişti.

Anadolu Ajansı’na konuşan Ebu İbrahim, muhaliflerin ilerleyişi karşısında Şam yönetimine bağlı güçlerin kent merkezinde büyük kayıplar vererek çekilmeye başladığını belirtti.

Ebu İbrahim, 'Şehir merkezinde güvenli bölge çevresinde Esed güçleriyle yoğun bir şekilde çatışıyoruz. Kentte subay lojmanları şimdi bizim kuşatmamız altında, düşmesi an meselesi. Birliklerimiz kent stadyumunun da kontrolünü ele geçirdi' dedi.

Şehir merkezinde taraflar arasında yoğun çatışmaların yaşandığına değinen Ebu İbrahim, 'Şehirde Esed güçlerinin bulunduğu yerlere ağır silahlarla saldırıyoruz. Esed güçleri büyük kayıplar veriyor. Çatışmalarda 35 rejim askerini esir aldık. Birliklerimiz kuzeyden de kent merkezine doğru ilerliyor' ifadelerini kullandı.

“Esed ordusu, kenti terk ediyor'

Fetih Ordusu'na bağlı birliklerin İdlib kentine doğu, kuzey ve batı kesimlerinden saldırdığını söyleyen Ebu İbrahim, 'İdlib kent merkezindeki muhaliflerin ilerleyişi karşısında zor durumda olan Esed güçleri kenti terk ediyor. 20 askeri araçtan oluşan bir askeri konvoy şehirden kaçmayı başararak Mastuma kışlasına doğru yol aldı' dedi.

Şehir merkezindeki çatışmalarda rejim güçlerinin telsizlerini dinlediklerini ve rejim askerlerinin komutanları ile devlet büyüklerine 'küfür' ettiğini ifade eden Ebu İbrahim, orduya ait savaş uçaklarının da muhaliflerin ilerlemesini durdurmak için sivil yerleşim yerlerine ‘vakum bombasıyla’ saldırdığını öne sürdü.

Siviller hedefte

Ebu İbrahim, rejim güçlerinin İdlib'in kuzeyindeki yerleşim yerini bombalamasında bir anne ile 4 çocuğunun yaşamını yitirdiğini ve bombardıman sonucunda yıkılan evlerin enkazından çok sayıda yaralı çıkartıldığını belirtti

Ahraru Şam, Nusra Cephesi, Aksa Askerleri (Cundul Aksa), Sünnet Ordusu (Ceyşu Sunne), Feyleku Şam ve Hak Tugayı (Livau Hak) gibi büyük gruplar, ‘Fetih Ordusu’ (Ceyşul Fetih) adı altına ‘İdlib'e ortak saldırı’ düzenlemek amacıyla birleştiklerini duyurmuştu.

Kaynak: Al Jazeera, Reuters, AA

Kaynak: http://www.aljazeera.com.tr/haber/idl...
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
TOLSTOY

başlık manipülatif. fetih ordusunda çok sayıda farklı grup vardı bunların birleşmesiyle fetholundu. direk olarak muhalifler ya da direnişçiler ele geçirdi de... Devamını Gör