Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

El-Ezher Türkiye'ye Geliyor

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

El-Ezher, Türkiye'ye geliyor!

El-Ezher, Türkiye'ye geliyor!

Dünyada ‘İslami ilimlerin merkezi’ olarak kabul edilen ve İslami konular üzerine eğitim veren dünyanın ilk üniversitesi olma özelliğini taşıyan Mısır’daki El Ezher Üniveristesi'nin öğretim üyeleri, İstanbul’da çığır açacak bir projeye imza atıyorlar. El-Ezher Üniversitesi’nin eğitim modelini Türkiye’de de uygulamak isteyen Ezherli Eğitimciler Grubu, İmam Hatip Lisesi mezunu öğrencilere ‘İslami İlimler Eğitim Seminerleri’ vermek için Türkiye’ye gelecek. Türkiye’de ilk olma özelliğini taşıyan bu projeyi İslami İlimler Eğitim Seminerleri Projesi’nin müessisi Veli Kamiloğlu’yla konuştuk.

Kamiloğlu, bu seminer programıyla hedeflerinin ‘’İslami İlimlerde çalışma yapabilecek, ilmi araştırma yapabilecek kişilerin var olan değerini, seviyesini yükseltmek’’ olduğunu ifade etti.

Öte yandan, Timetürk’ü ziyaret eden Ezherli hocalardan Abdulhamit Aytan, Abdurrahman Muhammed ve bayan hocalardan Yemennan Mezenem, bu proje vasıtasıyla Türkiye’ye gelmekten, burada bulunmaktan çok memun olduklarını ve seminer programının Araplar ve Türkiyeliler arasında bir köprü görevi göreceğini, Arap ve İslam ülkeleri ile bağların kuvvetleneceğini ve Osmanlı’nın gücünün, kuvvetinin bu etkinliklerle tekrardan canlanacağını belirttiler.

İŞTE PROJENİN BAŞINDAKİ İSİMLERDEN VELİ KAMİLOĞLU İLE YAPTIĞIMIZ O RÖPORTAJ…

İlk önce bu projenin nasıl ortaya çıktığından, oluşum aşamasından başlayalım. İslami İlimler Eğitim Seminerleri Projesi’ne nasıl karar verildi? Anlatabilir misiniz?

Bundan 2 sene önce İstanbul’a yerleştikten sonra İbrahim Karagül kardeşimizle görüşmeler yapıyorduk. Bizim normalde hedefimiz Mısır’a gidip ‘Arap Baharı’ ile ilgili bazı değerlendirmeler yapıp bu değerlendirmeleri en doğru şekilde halkımıza , basınımıza yansıtmaktı. Ama İbrahim Karagül kardeşimiz Allah razı olsun bize Ezher belgeseli yapmamızı Ezher’deki eğitim ile ilgili bir çalışma yapmamızı tavsiye etti. Bizler de daha sonra Karagül kardeşimiz vasıtasıyla Ayşe Böhürler kardeşimizle görüştük. Ayşe Böhürler kardeşimiz de bunu devam ettirmemiz gerektiğini söyledi. Bize destek vereceğini bize vaad etti. Çok memnun kaldık. Daha sonra Hakan Albayrak kardeşimiz, kadim dostumuz bize Ezher’e Mısır’a gitme teklifinde bulundu. ‘’Bizim bir projemiz var bu projenin içerisinde yer alır mısınız?’’ dedi. Ben de kendisine zaten Mısır’a gitmek istediğimi, böyle bir belgesel projemiz var bir de Ezher’deki eğitimi tekrardan gözden geçirme imkanı olabilir mi?’’diye kabul ettim. Daha sonra Albayrak kardeşimiz bize Mısır’a gitmemiz için ilgili destekleri verdi.

Takriben 22 Ocak itibari ile Mısır’a gittim. Devrim kutlamalarına ulaşmak hem de orada Anadolu Ajansı adına güzel fotoğraflar çekmek için Mısır’a gitmiş olduk. Buradan gitmeden önce Hakan Albayrak kardeşimizin referansları ile ilgili yerleri aradık. Hem Ezher’den hem de buradaki yeni hükümeti devr alacak kardeşlerimizle irtibatımızı kurduk. Oraya gittikten sonra en yetkili hocalarımızla yakınen görüşmelerde bulunduk. Görüşmelerimize başladık hocalarımızla. Tabiki orayı görünce eskiden bizim daha önce düşünüp de alan bulamadığımız yani ‘’Ezher’deki İslami İlimleri nasıl Türkiye’ye getirebiliriz’’ fikrini oradaki öğrencileri gördükten sonra bu fikir doğmuş oldu. Eğitim müşaviri ile görüştük Büyükelçi ile görüştük.

Ezher İslami İlimler Projesi’ni Türkiye’de bizim yapabileceğimizi, öğrencinin burada sene kaybını engellemek, 4-5 yılda bitirilecek bir üniversitenin 8-10 yıla çıkacağını Yüksek Lisans doktora yapılmazsa bunun 5 sene olabileceğini söyledik. Hatice hanım eğitim müşavirimiz projeyi takdir etti. Büyükelçimiz bizi dinledi ve takdir etti. Biz de oradaki tüm kuruşlarlarla, derneklerle, dil merkezleriyle Ezher’in dil merkezi ile görüştük. Orada görüşmelerimizin olumlu olacağını, semeresini alacağımızı belirttiler. Biz de görüşmler yaptık Allahın izniyle.

TİMETURK / Tuğçe Çirağ

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

İstanbulMısır
Görüş Bildir