Ekrem İmamoğlu Uğurlayıp Deveci Karşılayacak: Yüzyılın Rotası Yeniden Yaşanıyor!

1.3bPAYLAŞIM

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nın 101. yıl dönümü kutlamaları, Türkiye genelinde uygulanan koronavirüs (COVID-19) salgını tedbirleri nedeniyle kalabalıkların bir araya gelebileceği törenlerle kutlanamayacak. Bu kapsamda CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı öncülüğünde İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Atakum Belediyesi işbirliği ile #YüzyılınRotası isimli bir dijital kutlama programı hazırlandı.

#YüzyılınRotası, “internet erişimi olan tüm yurttaşların kolaylıkla ulaşabileceği, kullanabileceği, bilgilenebileceği bir dijital kutlama programı oluşturulması” hedefiyle hazırlandı.

Mustafa Kemal Paşa’nın 101 yıl önce gerçekleştirdiği ve bir ulusun kaderini değiştiren tarihi Bandırma Vapuru yolculuğunu sanal ortamda, kullanıcı dostu bir arayüz ile gerçek zamanlı olarak yeniden yaşatmayı amaç ediniyor. Siteyi ziyaret eden kullanıcılar, tarihi yolculuğa ilişkin çok sayıda içerikle buluşacak. #YüzyılınRotası, aşağıda ayrıntıları aktarılan işleyiş prensibi ile siteyi bir kez ziyaret eden kullanıcıyı, dört gün boyunca farklı zaman dilimlerinde yeniden ziyarete teşvik ediyor.

Özetle, #YüzyılınRotası, Mustafa Kemal Paşa’nın Milli Mücadele dönemini başlatmak üzere 16-19 Mayıs 1919 tarihlerinde İstanbul’dan Samsun’a Bandırma Vapuru ile gerçekleştirdiği yolculuğu 101 yıl sonra dijital ortamda yeniden canlandırıyor.

Yüzyılın Rotası’nın işleyiş prensibi nasıl olacak?

Oluşturulan www.yuzyilinrotasi.com adresli internet sitesi 16 Mayıs 2020’de erişime açılacak. Site üzerinde temsili olarak dalgalar arasında yol alan, karikatürize edilmiş bir Bandırma Vapuru görseli hareket ediyor. Bu görselin üzerinde vapurun rotasını temsil eden dinamik bir harita modülü bulunuyor. Bandırma Vapuru’nu temsil eden gemi ikonu, 16 Mayıs 2020 öğle saatlerinde harita üzerinde 4 gün sürecek olan hareketine başlayacak. İkon, 19 Mayıs 2020 sabah saatlerinde yolculuğu tamamlayarak dinamik harita modülü üzerinde Samsun’a ulaşmış olacak. Bu süreç 101 yıl önce gerçekleşen seyahat ile eş zamanlı şekilde işleyecek.

Vapur ikonu, dinamik harita modülü üzerinde hareket ettikçe, daha önceden lokasyon ve zaman olarak programlanmış noktalara ulaştığında; buralarda yolculuğa ilişkin ayrıntılar içeren bilgisel videolarını, ünlü tarihçilerin yolculuğu anlattığı söyleşi videolarını, ünlü sanatçıların 19 Mayıs kutlama mesajları ve mini dinletilerini içeren videolarını, şiir dinleti videolarını, Genel Başkanların kutlama mesajlarını içeren videolarını, İstanbul Büyükşehir, Cide, Sinop ve Atakum Belediye Başkanlarının uğurlama-karşılama videolarını, 23 Belediye Başkanının kollektif şekilde Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni seslendirdiği imece video gibi içerikleri aktif hale getirecek.

Ziyaretçiler, rota üzerindeki içerikleri temsil eden ikonlara tıklayarak bilgilendirme, öğretme, eğlendirme, topluma ileti aktarma gibi amaçlara hizmet eden yaklaşık 50 farklı içeriğe ulaşabilecek.

Yüzyılın Rotası’nda hangi içerikler var?

Vapur, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun uğurlama mesajını içeren video ile yola çıkacak. Seyahatin Kastamonu/İnebolu durağını temsilen bu lokasyonda Cide Belediye Başkanı Mehmet Eşref Mutlu’nun bir video mesajı yayınlanacak. Sinop durağında vapuru Sinop Belediye Başkanı Barış Ayhan video mesaj ile karşılayacak. Vapur Samsun’a ulaştığında ise Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci’nin Tütün İskelesi’nde kaydedilen video mesajı ziyaretçilerin karşısına çıkacak. 19 Mayıs 2020 günü vapur Samsun’a ulaştığında CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlama mesajını içeren videosu, İYİ Parti Genel Başkanı Sayın Meral Akşener’in 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlama mesajını içeren videosu, CHP Gençlik Kolları Genel Başkanı Emre Yılmaz’ın 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlama mesajını içeren videosu ziyaretçiler tarafından izlenebilir hale gelecek. Final bölümünde yer alan bir başka içerik ise CHP’li Belediye Başkanlarının seslendirdiği Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi videosu olacak.

Rota üzerinde tarihi yolculuğa ilişkin ayrıntılar aktaran 26 farklı bilgilendirme videosu, 6 farklı tarihçiden söyleşi videoları, 4 farklı müzisyenden dinleti videoları, 1 şiir dinletisi videosu, 1 tiyatro temsili videosu yer alacak:

Yüzyılın Rotası’nın altında oluşturulan Atatürk Fotoğrafları Sergisi ise Türkiye’nin farklı lokasyonlarında çekilmiş Mustafa Kemal Atatürk fotoğraflarını bir araya getiriyor. Ülke genelindeki CHP’li belediyelere çağrıda bulunularak Mustafa Kemal Atatürk’ün kendi il ve ilçelerine yaptığı ziyaretlere ilişkin fotoğrafları ulaştırmaları talep edildi. Belediyelerimizden genel bu fotoğraflar ile sanal bir galeri oluşturuldu.

Kaynak: @atakumbeltr

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir