14 Aralık Operasyonu: Sorgular Tamam, Karar 14:00'te Açıklanacak

 > -

14 Aralık soruşturması kapsamında aralarında Ekrem Dumanlı ve Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca'nın da bulunduğu 12 kişinin Adliye'deki sorgusu tamamlandı. 12 şüphelinin sorgulamasını yapan 1. Sulh Ceza Hakimi Bekir Altun, kendisiyle görüşen avukatlara, kararı  saat 14.00'te açıklayacağını bildirdi.

14 Aralık soruşturması kapsamında, tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edilenlerden Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca ifadesinde, "Ne Gülen'den talimat alırız ne de 'biat edin, rahat edin' diye birtakım insanlardan. Mesleğin evrensel kurallarına, basın yayın ilkelerine göre RTÜK kurallarına uygun bir şekilde özgürce, demokratik ve hukuk devletinin oluşması için yayın yapıyoruz" yanıtını vermişti.

Ekrem Dumanlı'ya 'Silahlı terör örgütüne üye olmak' suçlaması

Fotoğraf AA

Tutuklanmaları istenen Ekrem Dumanlı'nın da aralarında bulunduğu 12 şüphelinin işlediği iddia edilen suçlar : "Silahlı terör örgütüne üye olmak", "cebir, tehdit ve hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma" ve "iftira "

Sorguya ilk olarak Ekrem Dumanlı alındı. Dumanlı kimlik tespitinde evli, 3 çocuğu olduğunu ve gazeteci olduğunu belirtti. 1. Sulh Ceza Hakimi Bekir Altun, alınan kararları açıklayarak, tutanağa geçirdi. Şüphelilerin gözaltı sürecinin ve mahkemeye sevkinin kamuoyu tarafından yakından takip edildiğini, soruşturmanın gizli olduğunu belirten Hakim Altun, zaafiyete sebebiyet vermemek için her şüpheliyi 3 avukatın savunacağını belirtti. 

"HAKİM SORGU SALONUNA İLETİŞİM ARAÇLARINI SALONA ALINMAMASINA HÜKMETTİ

Sorgu salonuna 3 avukatın alınmasına, başkada kimsenin sorgu salonuna alınmamasına karar veren Hakim Altun, sorgu salonunda şüpheli, avukatlar ve mahkeme görevlileri dahil olmak üzere hiçkimsenin cep telefonu, tablet gibi iletişim araçlarıyla sorgu salonuna alınmamasına hükmetti.

"ŞÜPHELİLER BEKLEME SALONUNDA TUTULACAK"

Hakim Altun, şüphelilerin sorgu işlemlerinin uzun sürme ihtimaline karşı, insan onuru ile bağdaşacak şekilde adliyenin eksi 6'ıncı ve eksi 7'nci katında bekleme salonlarında sorgu bitinceye kadar tutulmalarına hükmetti. 

DUMANLI'NIN 2 AVUKATI SORGU SALONUNA HAZIR BULUNDU 

Ekrem Dumanlı'yı savunmak için duruşmada Avukatlar Gazi Tanır ve Nazif Aktaş temsil etti. Dumanlı'nın 3. avukatı Hasan Günaydın ise 6. katta avukatlara yönelik bariyerlerin kaldırılmadığı müdettçe sorguya katılmacağını mübaşire ilettiği sorgu zaptına geçti. Ancak Avukat Hasan Günaydın daha sonra sorguya katıldığı tutanaklara geçti. Hakim bariyerlerin kaldırılması talebinin reddine karar verdi. 

"AVUKATLAR SOMUT DELİLLERİN NE OLDUĞUNUN KENDİLERİNE GÖSTERİLMESİNİ İSTEDİ"

Sorguda söz alan Avukatlar Tanır ve Aktaş , hakimin aldığı her şüpheliye 3 müdafii kararına tepki göstererek, 21. yüzyılda en temel savunma hakkının ihlal edildiğini, bu uygulamadan vazgeçilmesini istedi. Avukatlar, 5 günlük gözaltı süresi içinde avukat olarak müvekkillerinin yaşadığı benzer fiziki ve psikolojik baskı ile aynı şartlarda görev yaptıklarını bu şartlar altında sağlıklı ve hukuki bir savunma yapmalarının mümkün olmadığını söyledi. Avukatlar ayrıca müvekkillerinin hangi suçlarla suçlanarak tutuklama talep edildiğinin, soruşturma dosyasının kendilerine verilmesini ayrıca somut delillerin ne olduğunun kendilerine gösterilmesini istedi. Avukatlar ayrıca sorgu işleminin sesli ve görüntülü kayıt altına alınmasına talep etti. 

SESLİ VE GÖRÜNTÜLÜ KAYIT EŞLİĞİNDE BEYANI ALINDI

Sorguya 3 avukatın katılmasına karar verdiğini hatırlatan hakim, soruşturmada CMK'nın 153/2 maddesi gereğince kısıtlama kararı alındığını, soruşturmanın gizli olduğunu belirterek, avukatların dosyaya erişim talebinin reddine karar verdi. Hakim Bekir Altun, Ekrem Dumanlı'nın savunmasının sesli ve görüntülü sistemle kayıt altına alınmasına karar verdi. Hakim, Dumanlı'ya isnat edilen suçları anlatarak ve haklarını anlattı. Sesli ve görüntülü kayıt eşliğinde beyanı alındı. Dumanlı'nın ifadesi yaklaşık 2 saat sürdü. Ekrem Dumanlı'nın sorgu işleminin bitmesinin ardından diğer şüphelilerin ifadesinin alınmasına başlandı. 

"SUÇLAR CEBİR TEHDİT VE HİLE KULLANARAK......"

Öte yandan şüphelilerin, "Cebir tehdit ve hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma", "iftira" , "silahlı terör örgütüne üye olma" suçlarından tutuklanmaları talebiyle hakimliğe sevk edildiği de tutanağa geçti.

Haberin Tamamı İçin:

Al Jazeera 'nin haberine göre Dumanlı'nın sorgusuna sadece üç avukat girdi. Dumanlı’nın avukatları da "avukat sayısının kısıtlanmasına" itiraz etti. Mahkeme daha fazla avukatın salona alınmasının mümkün olmadığını belirterek itirazı reddetti. Dumanlı’nın sorgusu sesli ve görüntülü kayıtla yapıldı. Sorgudaki ifadeler tutanağa yansımadı.

Dumanlı’dan sonra Avukat Hasan Günaydın, İstanbul Emniyeti'nde savcı ile görüşmelerinin polis tarafından engellendiğini iddia etti. Avukat Günaydın, savunma hakkının kısıtlandığını savundu.

Karar herkes sorgulanınca açıklanacak

Hâkim, Dumanlı hakkındaki kararını açıklamadı. Diğer şüphelilerin sorgusunun tamamlanmasının ardından mahkeme kararı toplu açıklayacak.

Tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edilen 12 kişi arasında Samanyolu Televizyonu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca ve eski Hakkâri Emniyet Müdürü Tufan Ergüder ile eski İstanbul Asayiş Şubesi Müdürü Ertan Erçıktı da var. 4 şüpheli ise, "adli kontrol" talebiyle mahkemeye çıkarıldı. Şüpheliler İstanbul 1. Sulh Ceza Hâkimliği'nde sorgulanıyor. Polis burada geniş güvenlik önlemi aldı.

Dumanlı'nın savcıya 22 sayfa ifade verdi. İfade İstanbul Emniyeti'nde Savcı Fuzuli Aydoğdu tarafından alındı.

"Gülen’in Tahşiyeciler sohbetinden haberim yok"

Gülen Cemaati lideri Fethullah Gülen’i tanıdığını belirten Dumanlı, Gülen’in 2009 yılı içinde Tahşiyecilerden bahsettiği konuşmasını hatırlamadığını ifade etti. Dumanlı, Zaman Gazetesi'ndeki görevi süresince Gülen’den herhangi bir talimat almadığını söyledi.

Dumanlı’ya Tahşiye ve Rahle’nin kelime anlamı da soruldu. Dumanlı, ‘Tahşiye kelimesinin anlamını bilmiyorum. Tahşiye'yi ilk defa duydum” dedi. Tahşiye ve Rahle yayınevlerinin olduğunu da bilmediğini vurguladı.

Gülen’in Tahşiyecilerle ilgili konuşmasını hatırlamadığını belirten Dumanlı, “Gülen’in sohbetinde geçtiği söylenen ‘karanlık karar kurulları'ndan ne kastettiğini bilemem” dedi.

Televizyon seyretmediğini belirten Dumanlı haberleri internet üzerinden takip ettiğini ifade etti.

"Zaman gazetesi Gülen’in talimatı ile şekillenmez"

Gülen’in Zaman Gazetesi ile ilgili yönetici olarak bir vasfı olmadığına dikkat çeken Dumanlı, "Sadece Gülen’in haftada bir cuma günleri olmak üzere yazılarının yayımlandığı kürsü başlıklı köşesi vardır” diye konuştu.

Fethullah Gülen’in Zaman gazetesinin yayın politikasına müdahalesinin söz konusu olmadığını söyleyen Dumanlı, “Onun talimatları ile şekillenmez" dedi.

Gazeteye günlük 5 bin ile 8 bin arasında haber geldiğini, bu haberlerden eleme yapıldığını belirten Ekrem Dumanlı, “Bu kadar çok haberin, fotoğrafın, Gülen’e gönderilerek onun onayından geçmesi mümkün değildir. Burası ile Amerika arasındaki zaman dilimi de farklıdır. Fiziken de mümkün değildir" dedi.

Dumanlı’ya, Tahşiyeciler ile ilgili gazetedeki haberler de soruldu. Dumanlı, “Hocaefendi'nin konuşmasını o haberi yapan arkadaş önemli bulmuş olacak ki haber olarak gazeteye almış, haber 3. sayfada çıkmış. Haberi çok önemsemiş olsaydım 1. sayfaya alabilirdim” diye konuştu. Dumanlı, Gülen’in aynı konuşmasının Hürriyet ve Vatan gazetelerinde de haber konusu olduğunu söyledi.

"Gülerce ve Şahin’e yazı yazılması talimatı verilmedi"

Tahşiyeciler konusunda Zaman gazetesi yazarları Hüseyin Gülerce ve Ahmet Şahin’in yazı yazdığını ancak kendilerine yazmaları konusunda talimat verilmediğini ifade etti. Bütün yazılara onay vermesinin söz konusu olmadığına dikkat çeken Dumanlı, bu iki yazının da kendisi tarafından okunmadığına dikkat çekti.

Ekrem Dumanlı, Samanyolu TV’de yayınlanan dizilerdeki Tahşiyeciler konusunun işlenmesine ilişkin sorular üzerine de televizyon seyretmediğini, dizide işlenen konuları bilmediğini söyledi. Ancak Dumanlı, "Dizi ve filmlerdeki hikâyelerden sonra, bir kısım olayların gerçekleşmesi ile irtibatlandırılmasını doğru bulmuyorum” dedi.

Dumanlı’ya CNN TÜRK’te Cüneyt Özdemir ile katıldığı programa ilişkin de sorular soruldu. Programdaki, "İnsanlar Hocaefendi’ye kanaatlerini, düşüncelerini aktarıyor" sözleri hatırlatılan Dumanlı’ya, "Sizin de Gülen’in onayına sunduğunuz konular hangileridir?" diye soruldu.

Dumanlı bu soruya, "İnsanlar Hocaefendi’yi arayıp izlenimlerini paylaşıyor. Hoca da bunları dinliyor. Hocaefendi’nin hiçbir talimatını görmedim. Sadece 'Siz bilirsiniz, iyi olur' gibi sözler söylüyor" diye yanıt verdi.

Fethullah Gülen ile Hidayet Karaca arasında internete düşen ses kaydındaki konuşmaların sorulması üzerine Dumanlı, konuşma kayıtlarının hukuka aykırı elde edildiğini ve delil olamayacağını söyledi.

"Dershanelerle ilgili Gülen’le konuşmadım"

Dumanlı, Gülen ile dershaneler hakkında bir konuşma yapmadığına da savunmasında yer verdi.

Dershaneler konusunun Zaman gazetesinde Ekim-Kasım 2013 tarihlerinde sistematik bir şekilde işlenmesinin nedeni sorulan Dumanlı, “Ben üniversiteyi bitirdikten sonra birkaç yıl dershanecilik yaptım. Öğrencilerin dershaneye giderek üniversiteyi kazanacaklarına ve dershanelerin Milli Eğitim’de bir boşluğu doldurduğuna inanıyorum. Bu nedenle gazetede dershane konusunu samimiyetle işledik. Bu konuyu o dönemin Başbakanı'na ve Milli Eğitim bakanlarına da yüz yüze anlattım. Bu konuyu işlerken kimseden talimat almadım” dedi.

'Ömer Köse ve Yurt Atayün operasyonunu neden günlerce yayımladınız?'

Dumanlı’ya, “22 Temmuz operasyonunda tutuklanan Ömer Köse, Yurt Atayün ve diğer kişilerin haberlerinin Zaman gazetesinde günlerce yayımlanmasının sebebi nedir? Gözaltına alınan ve tutuklanan bu kişilerle herhangi bir akrabalık bağınız var mı? Diğer basın kuruluşlarına göre daha uzun süre ve adil yargılamayı etkileyecek şekilde çarpıtarak yayınlanmasının sebebi nedir?” diye soruldu. Dumanlı bunların haber değeri olduğu için yayımlandığını söyledi.

Dumanlı ayrıca ifadesinde, “Herhangi bir algı oluşturularak Tahşiye isimli bir terör örgütü grubunun aleyhine soruşturma açılmasına sebep olma iddiasını kabul etmiyorum. Böyle bir oluşumdan haberim ve bağlantım yoktur” dedi.

"Ülkem adına üzüntü verici olaydır"

Dumanlı ifadesini şöyle tamamladı:

"Hakkımda ne gibi ithamlar olacağını merak ediyordum. Ancak bana sorulan sorulardan ve gösterilen belgelerden gözaltına alınmamam gerektiği kanaatine vardım. Bu ülkem adına üzüntü verici olaydır. 20 yıllık gazeteciyim. Hayatını toplumun önünde geçiren bir insanım. İki yazı ve bir haber için bu kadar zahmet verilmesini üzüntü verici buldum. Hiçbir suç işlemedim. Hiçbir örgüte bağlı değilim."

Haberin Tamamı İçin:

Karaca'nın Avukatı Konuştu: Tutuklanacak

Adliye önünde açıklama yapan Hidayet Karaca'nın avukatı Fikret Duran, darbe dönemlerini andırır, sıkıyönetim uygulamalarıyla karşı karşıya olduklarını belirterek, “Bir takım siyasi aktörler tarafından bu soruşturmanın gazetecilik faaliyeti ile ilgili olmadığı ifade ediliyor. Bu soruşturmanın başlangıcı 2014 yılının ekim ayı. Bir maille gelen 'tahşiyeciler' diye adlandırılan örgütün mensuplarınca emniyet müdürlüğüne gönderilen bir maille başlatılan bir soruşturma. Soruşturmada Fetullah Gülen'in bir konuşmasına, akabinde Samanyolu TV'de yayınlanan bir diziye ve bazı köşe yazarlarının yazılarına atıf yapılıyor. Sonra emniyetin operasyonu ile bağlantı kuruluyor. Ve bombalar üzerinde polislerin parmak izi olduğu iddia ediliyor" dedi.

Avukat Duran mahkeme sorgusu devam ederken çarpıcı bir iddiada bulunarak, " Hiç kimsenin tereddütü olmasın, bugün buradan tutuklama çıkacak. Müvekkilim Hidayet Karaca Tutuklanacak " dedi. Duran, “Bir kurgu yapılmış, hikaye yazılmış ve kumpas kurulmuş. Önce medya, istihbarat kaynaklarına dayandırılarak haberleştiriliyor, akabinde özel kurulmuş ekibin operasyonları geliyor" diye konuştu. Kalabalığın adliye önündeki bekleyişi sürüyor.

Hidayet Karaca, Hakim Tarafsız Olmadığı Gerekçesiyle Savunma Yapmadı

CHA'nın verdiği bilgiye göre Nöbetçi Sulh Ceza Mahkemesi’nde hakim karşısına çıkan Hidayet Karaca, gizli olduğu belirtilen soruşturma dosyasıyla ilgili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun ve Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın konuşmalar yaptığını belirtti. Bu nedenle hakimin tarafsızlığını yitirdiğini kaydeden Karaca, mahkemede ifade vermeyi reddetti. 

Kaynak: Selahattin Günday - Al Jazeera , DHA ve CHA

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir