Ekonomi Bakanı Olarak Türkiye Ekonomisini Kurtarabilecek misin?

-

2015, dünya genelinde bir ekonomik durgunluk portresi çizdi, maalesef Türkiye de bu negatif iklimden etkilenen ülkelerden. Doların TL karşısında 2.65 düzeyini görmesi, Borsadaki durağan tablo ekonomimize yönelik endişeler doğurdu.

Peki bundan nasıl kurtulacağız? Gemiyi ekonomi alanında son derece deneyimli, Türkiye gündemini iyi okuyan bir teknokrat olarak bildiğimiz bir isme, sana emanet etmeye karar verdik. Bakalım Türkiye ekonomisini kurtarabilecek misin... Göreve geldiğin gün ofisinde oturup ülkenin genel ekonomik seyrini düşünürken, iki seçeneğin var.

Ülkenin ekonomik durumu iyiye gitmiyor, görevdeki ilk günün. Nereden başlayacaksın?

Danışmanlarını toplantıya çağırıp bilgi iste
Konuyla ilgili Başbakan'dan görüşme talep et

Danışmanlarınla toplantı düzenledin, genel durumun çok karamsar olduğunu söylediler. Biri doğalgaz ve benzinde ciddi bir zam, diğerleri ise uzun vadede olumlu dönüşü olabilecek yatırımlar için sanayicilere teşvik vermeyi önerdi.

Doğalgaz ve benzin fiyatlarında zam yap.
Yeni yatırımlar için teşvik planla, iş adamları derneğiyle bir görüşme ayarla.

Başbakan'la görüştün, verdiğin raporlara rağmen 'Bunlar bizi devirmek isteyenlerin söylentileri, ciddiye alınacak bir konu değil.' dedi. Konunun peşini bırakmanı ve Çanakkale'de 18 Mart Törenleri'nde yer almanı istedi.

Yeni atandığın için sorun çıkmaması için O'nu dinle ve törenlere katıl
Kriz belirtileri seni tedirgin ediyor, törene katılma ve ülkenin en büyük gazetesinin röportaj teklifini kabul et

Yapılan zamlar henüz uygulamaya konulmadan basına sızdı, Ankara ve İstanbul'da geniş katılımlı protestolar başladı...

Ekonominin kurtuluşu için başka reçete yok, protestoları sert müdahale ile durdur
Zam planını öneren danışmanını görevden al ve evini arat

Akaryakıt ve doğalgazda uygulamayı düşündüğün zamlı fiyatlar, Twitter'da Fuat Avni tarafından yazıldı. Binlerce RT aldı ve insanlar bunu protesto etmek için harekete geçtiler. 

Parti üyeleri senin bir amatör olduğunu düşünmeye başladı, rüzgar senden yana esmiyor.

Sanayici iş adamları derneği toplantısında yeni yatırımlar için teşvik vereceğini açıkladın, istihdamın artırılması için ülkenin en büyük iş adamlarıyla özel görüşme ayarladın.

'Eğer bana bir daha rüşvet teklifiyle gelirsen, size pazarda limon bile sattırmam!'
'Bir hafta sonra benim belirledigim bir yerde görüşelim.'

Bu görüşmenin sonunda, bir medya patronu seninle özel olarak konuşmak istedi. Hamlelerini doğru bulduğunu, ancak partinin şirketleri üzerinde çok yoğun baskıları olduğundan şikayetçi olduğunu söyledi. 

Yüklü bir vergi cezası olduğunu, ve bu cezasının kaldırılmadığı takdirde teşvikler gelse bile kemer sıkmaya devam edeceklerini, işten çıkarmalara başlayacağını söyledi. Üstü kapalı bir şekilde, eğer vergi cezasını kaldırabilirsen senin için de güzel planları olduğunu belirtti. 

Eğer uygun bir orta yol bulamazsan, bu holdingin bünyesindeki şirketlerde işten çıkarmalar ekonomiyi daha da zor bir duruma sokacak.

Ülkenin tirajı en yüksek gazetesinin röportajını kabul ettin, ama sorular seni çok zorluyor.

'Benden önceki süreçte, hükümetimizin çok yanlış hamleleri oldu, kabul ediyorum...'
'Merkez Bankası'nın faiz politikası bugün Dolar'ı bu seviyeye getirmiştir'

Başbakan 18 Mart Törenleri'nde yanında bulunması istedi ancak sen onu reddettin ve röportaj için gazeteciyi kabul ettin. Halkın gözünde bir imaj sahibi olabilmek için bunun önemli olduğunu düşünüyorsun, çünkü seni bir kapalı kutu olarak görüyorlar. Usta gazeteci, seni köşeye sıkıştırmak adına çok iyi sorular hazırlamış. Sürekli olarak mevcut ekonomik durumun sebebini soruyor, görevde yeni olduğun için seni sorumlu tutmuyor ama birini suçlamanı ister gibi davranıyor... 

Yapılan yanlış hamleler olduğunu söyledin, peki bunun sorumlusu kimdi?

Törenin ardından makam aracına doğru ilerlerken korumaların arasından bir vatandaş kameralar önünde sana bağırmaya başladı...

Polislere protestocuyu yakalat, 'bunun hesabını sorun' de.
Protestocuyu yanına çağırıp kısa bir görüşme yap.

'Servet değerinde makam aracına biniyorsun, 3 aydır işsizim! Benim derdimi sen mi anlayabileceksin bakan! Ekonomiyi görmek istiyorsan gel de pazardaki fiyatlara bak, ekmeğe bak, benzine bak adi herif!' şeklinde bağırdı.

Tüm kameralar da bu anı kaydetti, iki seçeneğin var...

En büyük sermaye gücünü karşına aldın, ama teşvik programı onaylandı ve planın kusursuz işliyor.

Teşvikleri artır, o gruba bir mali inceleme heyeti gönder ve kararlıyım mesajı ver.
Telefonla patronu ara, vergi borcuyla ilgileneceğini ve karşılığını görmek istediğini söyle.

İş adamları derneği toplantısında, istihdamı artırmayı taahhüt eden patronlara, Dolar kurundan oluşacak zararı belli oranda teşvikler ile minimize etme sözünü verdin. Yeni yatırımlar ve işe alımlar başladı, ama bir sorun var..

Üç ulusal gazete ve ülkenin en çok izlenen haber kanalının sahibi ile karşı karşıyasın. Vergi borcundan ötürü sana kızgın, ve teklifini kabul etmediğin için üzerine oynayabilir. Yeni bir bakanın, böyle kırılgan bir ortamda çok şansı olmayacağını düşünüyor olmalı. 

Danışmanlarına hazırlattığın son raporları masanda incelerken, sektreterin sana isimsiz bir mektup geldiğini söylüyor. Mektubun tarzından, kimden geldiğini tahmin ediyorsun. Toplantıdan sonra sana rüşvet teklif eden patrondan... 

'Ekonomik krizin ayak sesleri: 1 ayda hiçbir şey başaramayan adam neden hala bakanlıkta?' şeklinde kapsamlı bir haber hazırlandığını, eğer teklifi değerlendirmezsen bir hafta içinde tüm basının seni hedef göstereceğini söylüyor.

Başbakan'la ve Emniyet'le görüşerek, müdahalelere çok sert bir karşılık verilmesini istedin, protestolar üçüncü gününde dindi...

'Hangi gazetedensiniz? Bu artniyetli ve saygısız hareketinizin bedelini ödeyeceksiniz! Toplantı bitmiştir.'
'Bakın ekonomimizde ciddi sorunlar var ve evet, merakınızı giderecekse bunu bir kriz olarak adlandırabiliriz.'

Ama 50'nin üzerinde yaralı var, ve Türkiye'nin içine girdiği durum dış basında da yer bulmaya başladı. Dolar TL karşısında değer kazanmayı sürdürüyor. Olayların üçüncü gününde kur artışı ve ekonomik istikrarsızlıkla ilgili hükümet sıkıştırılmaya başlandı, Başbakan bir basın toplantısı düzenlemeni istedi. Toplantı sürerken bir gazeteci söz almadan;

'Artık üç maymunu oynamayı bırakalım sayın bakan! Dolar ve Euro kuru yükselişinin önü alınamıyor, Borsa geriledi, işten çıkarmalar artıyor... Siz bakanlar kuruluna turistik amaçla mı geldiniz? Bir kriz var mı yok mu lütfen net bir yanıt verin!' dedi... Tüm bakışlar senin üzerinde, ne cevap vereceksin?

Seni tuzağa düşürdüğünü düşündüğün danışmanın evini arattın, görevden aldın...

Danışmanın haklılık payı var, riskli bir bölgedesin. Soruşturmayı durdurma emri ver ve basın toplantısı ile hükümeti eleştirerek istifanı açıkla.
Ona yavaşça dönerek 'Demek öyle! Seninle selamı sabahı bulunan her bir insan evladının her şeyini arattıracağım... Sevdiklerinle son kez vedalaş.' de...

Aynı zamanda telefonlarının dinletilmesi için de istihbaratla iletişime geçtin, hükümete muhalif bir grupla iletişimde olduğu ortaya çıktı. 

Danışmanını cezalandırman için herhangi bir somut kanıt yok, ama makul şüphenin yeterli olduğu düşüncesi ve ekonomiyi uçuruma sürüklediği, seni kumpasa düşürmeye çalıştığı gerekçesiyle tutuklanmasından yana görüş bildirdin. 

'Sen dürüst bir adamsın, ama bana ya da camiadan başka isimlere zarar gelirse artık bunun sorumlusu sen olursun. Hükümetin yanlışlarını öne sürerek istifanı ver, yoksa rüzgar tersine döndüğünde ilk hedeflerimizden birisi sen olacaksın!'

Risk alamadın!

Danışmanın sözleri sana geri adım attırdı ve günlerce düşündükten sonra istifanı verdin. 

Bir aylık süreçte yaptığın hamleler bir fiyasko olarak nitelendirildi, zam politikasının sızması ve protestolar sonucu ortamın daha da gerilmesi tamamen senin suçun olarak gösteriliyor. 

2015 Haziran Genel Seçimleri'nde aday gösterilmeyeceğine neredeyse kesin gözüyle bakılıyor. Son birkaç ayda yaptığın görüşmelerin tüm kayıtları inceleniyor, hakkında soruşturma açıldı... 

Geçmiş olsun!

İşte karşılığı: 'Rüşvetçi bakan' olarak tüm gazetelerde ismin manşette!

Ankara'nın denge oyunlarına uyum sağlayamadın ve iş adamıyla yaptığın görüşme gazetelerde manşet! Kimin sızdırdığını bilmiyoruz ama göreve geldiğin günden beri dinleniyormuşsun.

Yüce Divan'a sevk edilebilirsin, o gün için kendine şık bir takım elbise al, zira tüm gözler üzerinde olacak. 

Amatörceydi, kabul et. Farklı hükümetlerde tekrar görüşmek üzere.

Demek kriz var? İstifan istendi!

Basın toplantısında baskılara dayanamadın ve ekonominin kriz belirtileri gösterdiğini itiraf ettin.. Ancak bu senin sonunu hazırladı.

Başbakan toplantıdan sonra seni arayarak istifanı istedi. 

Yeni hayatında başarılar.

Ükedeki en büyük sermayeyi temsil eden adamla gizli bir görüşme için bir araya geldin

'Senin için hapiste güzel bir oda tahsis edebilirim! Hepimiz aynı gemideyiz, yanlış bir şey yaparsan en çok zararı sen görürsün!'
'Bunu daha sonra yine konuşalım, ilk işimiz pozitif bir görüntü yaratmak unutma.'

Lafı uzatmadan net bir şekilde kaderinin O'nun elinde olduğunu söyledi. Ancak yeni teşvik planına uygun hamleler yapması için, vergi borcunun gözden geçirilmesi gerektiğini söyledi ve bunun için diğer bakanlarla konuşmanı istedi. 

Yaklaşık 300 milyon TL'lik bir indirim istiyor, ancak hesaplarına göre işe alacağı personel ve yeni yatırımların dönüşü planının için olumlu olabilir. Sen düşünürken ekliyor, 

'Bakanım, yeni inşaat projemizde sizin için de bir daire tahsis ettik. Lütfen bunu yanlış algılamayın, bu bir iyi niyet göstergesi'.

Şimdi her şey birbirine girdi... Ne diyeceksin?

Hayırlı olsun TT oldun, Fuat Avni'ye merhaba de!

Üstü kapalı verdiğin mesaj, Fuat Avni tarafından Twitter'da paylaşıldı. Başbakan seni gece aradı ve senin Türkiye ekonomisini değil, ev ekonomisini bile yönetemeyecek bir beceriksiz olduğunu söyledi. 

Bu akşam en şık gömleğini bul ve ütüle, en iyi kravatını hazırla. Çünkü yarın istifanı sunacağın basın toplantısında tüm gözler üzerinde olacak! Bol şans.

Ekonomik durumun faturasını senden önceki bakana ve hükümete çıkardın...

Seni üç hayırla uğurluyoruz, tebrikler. Başbakan, görüşmenizde senden özellikle törene gitmeni istemişti, ancak onu reddedip gazeteye röportaj verdin. Ve topu hükümete attın. 

Belki samimi bir açıklamaydı, ama zamanlaması yanlış. İstifan istendi. Masandan eşin ve çocuklarının bulunduğu fotoğrafı, bilgisayarını kaldırabilirsin.

Merkez Bankası'nı eleştirdiğin ifadelerin ardından Dolar'ın ateşi yükselmeye başladı

'Bakın çok enteresan, iyi sinyaller veren ekonomimiz için spekülatif haberler yapan basın organları var, ama yanlarına kar kalmayacak. Herkes hareketlerine dikkat etsin, hepimiz aynı gemideyiz!'
'Merkez Bankası başkanı ile aramda bir sorun varmış gibi gösteriliyor, bu doğru değil. Tek gösterge kur artışı olamaz, ekonomimiz iyiye gidiyor.'

'Bu faizle yatırım zor, istihdam zor. Merkez Bankası Başkanı'nın bunu değerlendirmesi gerekiyor' ifadelerin piyasaları sarstı. Çünkü Merkez Bankası başkanı herhangi bir şey yapmadığı gibi, sana cevap da vermedi. Bu arada bazı basın organlarının seninle ilgili 'başarısızlığını' öne çıkaran haberleri başladı, bir hafta içinde ülkede geniş çaplı bir protesto olacak. 

Dolar yükseliyor ve bir şeyler yapman lazım, kur farkının parekende sektörünü etkilemesi ile alım gücü düşen insanların sayısı artmaya başladı. Basın mensupları açıklamanı dört gözle bekliyor, ne diyeceksin?

Artık ciddi bir risk altındasın, ama teşvik paketi karşılıklarını vermeye başladı.

Ekonominin rayına girmesi adına, makamını riske atmaya hazırsın. Kemer sıkma politikaları için çalışma başlat.
Başbakan bir ekonomist olmasa da, bu konudaki endişelerinin yerinde olduğu söylenebilir. Planı iptal et, bu sana bir istifa tuzağı olabilir.

Korkma, 'Ekonomik krizin ayak sesleri: 1 ayda hiçbir şey başaramayan adam neden hala bakanlıkta? yazısı bir türlü yayınlanamadı! Çünkü seni tehdit eden patronun tüm şirketlerine mali inceleme başlattın ve usülsüzlükler tespit edilmeye başlandı. Haber artık yayınlansa dahi, mizah köşesinde yayınlanabilir. 
Senin için olumlu görüş ortaya koyan köşe yazarlarının sayısı artıyor, doğru yolda gibisin! Dolar 2.45 seviyesine indi, sanayiciler bu hamlenden memnun kaldı. İşsizlik oranının ikinci çeyrekte düşeceği konuşuluyor. 

Ancak bütçede gereksiz kalemlerden kurtulman yönünde bir görüş hakim olmaya başladı. 

Başbakan bu görüşlerin 'hükümetimize karşı mücadele eden gizli bir yapılanma' tarafından ortaya atıldığını, kemer sıkma politikasının felaket getirebileceğini söyleyerek üstü kapalı 'uzak dur' mesajı verdi.

Ama rakamlar, gereksiz kamusal harcamaları kısman gerektiğini söylüyor. Eğer bir şey yapmazsan, tüm çabaların boşa gidebilir. Sonraki hamlen ne olacak?

Manşet bile olamadan görevden alındın, yerine insiyatif alabilen, cesur birisi atandı!

Çünkü insiyatif alamayan birisin ve birçok riske karşı sürdürdüğün programı yersiz bir korkudan ötürü mahvettin. 

Dolar 2.75'e tırmandı, teşvik programının iptal olabileceği konuşuluyor. İnsanlar sana çok kızgın. Ama üzülme, köşeye attığın 2000 doların vardı, teselli ikramiyesi olarak kabul et.

Yükselişin başladı!

'Geldiğim ilk günden beri sizle uyum içinde olmaya çalıştım, her ne kadar bunu gerekli görsem de size karşı gelmeyeceğim Başbakanım'
'Sayın Başbakan, bir politikacı olarak sizle müzakere edebilirdim ancak bir ekonomist olarak, kemeri son düğmesine kadar sıkacağımı bilmenizi istiyorum.'

Patronlarla, hükümetle ve diğer yapılarla mesafeli duruşun, ekonomiye doğru açıdan yaklaşımınla aldığın destek artmaya başladı. Başbakan, kemer sıkma politikası konusunda sana ilk başta ciddi şekilde karşı çıkmıştı, şimdiyse senin halktan aldığın desteği görünce işler değişti.

İyi gidişat sürerse, parti içinde gücünün artabileceği ve yeni bir grup oluşturabileceğin yazılıp çiziliyor. Başbakan seni konutuna çağırdı, 

'Bugün senin istifanı istemiyorsam, bir süredir yaşadığımız ekonomik istikrardan ötürüdür. Seçimlere birkaç ay kala tansiyonu yükseltmek istemiyorum. Ancak kemer sıkma politikanı gözden geçir, Yoksa ben kabinemi gözden geçireceğim'

Sayın bakanım, cevap hakkı doğdu. Buyrun;

Kamuoyu yoklamalarında en güvenilen bakan sensin... Halk seni daha iyi yerlerde görmek istiyor.

'Yeni dönemde milletvekili adaylığımı geri çekeceğim. Tüm bakanlarla iyi bir çalışma ortamım vardı, ancak ben farklı bir çizgiyi temsil ediyorum. Siyasi gelecek derseniz, yeni dönemde her şey olabilir. Ekonomimiz tüm hızıyla, rayında gidecek. Bu konuda kimsenin endişesi olmasın. Soru kabul etmiyorum arkadaşlar, teşekkürler.'
'Hakkımda farklı siyasi senaryolar okumaya başladım ve bu konuda sizi bilgilendirmek istiyorum. Yeni bir oluşumda yer almayı düşünmüyorum, partimde kalacağım. Belki ileride farklı kademelerde, bunu zaman gösterecek. Bana güvenenlere teşekkürler!'

Ekonomik veriler gayet iyi gidiyor, Borsa İstanbul 110 bin puanı gördü, dolar 2.20 seviyelerine düştü. Kemer sıkma politikan ve yeni yatırımlara yaptığın teşvikle artık bakanlar kurulunun yıldızı sensin. Tabii böyle bir başarı gelince, senin için 'parti kursa başarılı olabilir mi', 'kendine has tarzı var, siyasetin yeni yüzü' şeklinde yorumlar yapılmaya başladı. Bu da partinde başta Başbakan olmak üzere bazılarını rahatsız etmeye başladı. 

Eğer yeni bir parti kurarsan, YSK'nın takvimi seçime girmen için artık çok geç olduğu için 2015 seçimlerine giremeyeceksin. Bazı yorumlara göre de yerinden ayrılmadan devam etmelisin. İşçisi, patronu, emeklisi, memuru, yabancı yatırımcısı herkes senden memnun.

Adının geçtiği tartışmalar artarken bir basın toplantısı düzenlemeye ve insanlara yol haritanı açıklamaya karar verdin. Ne söyleyeceksin?

Tebrikler! Ekonomiyi düze çıkardın...

Başardın! Zorlu engellere rağmen ekonomiyi toparladın, dünyanın en prestijli basın kuruluşları senle röportaj yapmak için sıraya girdi...

Ülkeyi sana emanet etmekle çok doğru bir karar vermişiz. Genel seçimlerde adaylığını koymanı bekliyoruz,başarılar!

Partide üst kademeleri hedeflediğini açıkladın, şimdi yeni bir savaş seni bekliyor!

'Başkanlığa adaylığımı koymuyorum, ancak bu rahatsız edici ortamdan rahatsızım. Rayına koyduğum ekonomiyi teknokratlara bırakıp, sonraki kabinede yer almayacağım!'
'Bugün milletim beni parti lideri olarak görmek istiyorsa, bana güvenen kardeşlerim varsa; adaylığımı koymamak onlara ihanet olurdu! Grup olarak iyi hazırlandık, kongreden alnımızın akıyla çıkacağız!'

Parti içinde güçlenmiş gruplar var, ama senin onlarla olan ilişkin gerçekten zayıf. Zamanla sana inanan, güvenen milletvekilleri ve parti üyeleri etrafında toplanmaya başladı, parti iki gruba bölündü denebilir. 

Cumhurbaşkanı da hakkında pek fikir beyan etmiyor, ama partilerle ilgilenen birisi olduğu için seni yakından takip ettiğini söyleyebiliriz. Basın hergün grubunu ve parti içindeki gücünü yazıyor, en sonunda genel başkan bir açıklama yaptı, 'Eğer aday olmayı düşünen varsa olağanüstü genel kurula gidiyoruz, hodri meydan' dedi...

Basın toplantısı düzenledin ve tüm ülke seni seyrediyor, neler söyleyeceksin?

Protestocuyu yakalattın, tutuklattın ve yetmezmiş gibi dava açıp hakaretten mahkum ettirdin!

Merkez Bankası Başkanı ile görüşüp faizi düşürmesini iste.
'Asıl önemli olan seçimlerdeki başarı, bir kriz görüşü hakim olmaması yeterli. Seçimlere ağırlık verelim.'

Ülkenin son dönemdeki tüm negatif enerjisi sana yöneldi. Parti içinde bile sana karşı ciddi bir muhaefet oluştu, seni ekonomiyi düzeltecek bir görev adamı olarak atadılar ancak henüz görevin ilk günlerinde olaylarla gündeme geldin!

Halk seni istemiyor. Sana güvenip, seni o mevkiye getiren başbakan, ismin için olumlu görüş bildiren bakanlar ve her testin sonunda ne çıktığını tüm dikkatiyle okuyup yorumlar yapan Onedio kullanıcılarının güvenini, inancını boşa çıkardın. 

Şimdi önünde iki seçenek var, ya agresif bir politikayla kısa vadede bir şeyleri değiştirmeye çalışacaksın; ya da seçim ekonomisine yoğunlaşıp asıl meseleni, ekonomiyi seçimden sonrasına bırakacaksın...

Parti içi muhalefet biletini kesti!

Ekonomiyi yönetmede ne kadar başarılı olursan ol, bir lobi faaliyetinde bulunmadın ve çevrende gerçek anlamda güvenebileceğin pek kimse olmamasına rağmen basının dolduruşu ile adaylığını koydun...

Sana 23 oy çıktı. Ulusumuz yasta. 

Muhtemelen genel seçimlerden sonra 'ismi lazım değil' olarak anılacak bir milletvekili olacaksın. Ama üzülme, zirvede bıraktın.

Protestocuya sert müdahalede bulunan polisleri durdurdun, konuşmak için yanına çağırdın...

'Seni insan yerine koyup yanıma çağırdım, hala saygısızlık yapmaya devam ediyorsun! Götürün bunu!'
'Beni böyle acımasızca yargılayacağına şimdi benimle Ankara'ya, ofisime gel ve sana gecelerce beni uyutmayan raporlarımı göstereyim! Artniyetli eleştirilere müsamaha yok, efendi gibi konuşacaksak gelin oturalım. Sizin kurtuluş formülünüzü alalım...'

Bu senin için önemli bir sınav. Tüm kameralar kayıtta... Agresif protestocuyla baş edebilecek misin, buradan bir artı puan çıkarabilecek misin? 

Yanına geldikten sonra protestocu aynı sertlikle konuşmaya devam etti;

'Göreve geldiğinden bu yana bize hiçbir faydan dokunmadı, yalnızca törenlere geldin. Söylesene, seni törenlerde protokol eksik görünmesin diye mi atadılar? Söylesene!'

Gerçekten sıkı laf. Nasıl karşılık vereceksin? Yanlış bir şey söylersen, faturası ağır olacak.

Bazı kaynaklar, patronlar kulübünde yaptığın şovu sayfalarına taşıdı, halk seni kahraman ilan etti!

Kemer sıkma programını duyur
Bakanları görüşmek için çağır

Başbakan, Cumhurbaşkanı şu an senin kadar konuşulmuyor. Reformist bir bakan olduğunu hareketlerinle ispatladın. Sermaye odaklarıyla hem ılımlı, uyumlu bir çalışma yaptın hem de teslimiyetçi davranmadın. 

Korktuğun başına gelmedi, konuştuğun ismin yönettiği şirketler grubu herhangi bir işten çıkarma yapmadı, üstelik yatırımlarını da sürdürdü. Bunun sebebi rakiplerine karşı bu programda yer almazsa kan kaybedeceğiydi, bu durumu iyi okudun. 

Şimdi ilk aşamayı sorunsuz geçtin diyebiliriz, ama önünde daha zorlu bir aşama var. Kaynakların hoyratça kullanıldığını düşünüyorsun, rakamları inceledin. Aşırı lüks, gereksiz harcamalar var.

Ve kimsenin beklemediği bir hamleyle kemer sıkma düzenlemesini duyurabilirsin. Durumun olumsuz sinyaller içerdiğini düşünüyorsan, bakanlara gitmek daha makul gibi.

Seni birkaç toplantıdır sıkıştıran, gazetesinde politikalarını ağır şekilde eleştiren gazeteciyi tutuklattın!

Tutuklattığımız gazeteci ve ilişkili olduğu, iletişimde olduğu diğer isimlerin evlerinin basılması, tutuklanmaları için görüş bildir.
Başbakanla bir ortak basın açıklaması düzenle ve 'Basın özgürdür, bunun için her şeyi yapmaya hazırız. Ama bu tekere çomak sokanın da ensesinde biteriz, herkes haddini bilsin' mesajı ver.

Şimdi geri dönüşü olmayan bir yoldasın, çünkü ne kadar pozitif politikalar uygularsan uygula; basın sana karşı mesafeli! Partine yakın basın organları dışında senin için ağır eleştiriler var. 

Sert bir giriş yaptığın için, ılımlı şekilde devam etme şansın da kalmadı. İstihbarat yetkilileri ve başbakan ile özel bir görüşme planladın, aklında bu durumla ilgili iki seçenek var.

Seni yanılttığını düşündüğün danışmanınla ilgili soruşturmayı genişletmek için yargı ve istihbarat mensuplarıyla görüştün.

Eski danışmanının ilgisi olduğu tüm adreslere baskın için görüş bildir. Başbakana bu işin sonu nereye varırsa varsın, bunun gerekli olduğunu ifade et.
Basın açıklamasında 'Yanımıza kadar sızmış art niyetli hainler var, hepsinin kökü kazınacaktır. Ekonomimiz tüm hızıyla düzeliyor, bu yolda bize kim engel olursa bedelini ağır öder' de.

Bugüne kadar devlet içerisinde aldığı tüm görevler, irtibata geçtiği tüm isimler, telefon görüşme bilgileri ve ona dair her şeyi bir rapor olarak istedin. Artık bu olayı bir devlet içinde devlet olarak görüyorsun, bakanlıktaki ilk uygulama planının bu şekilde çuvallaması seni çok sinirlendirdi.  Ve görüşmede sarf ettiği sözler de canını ağrına gitti.

Ekonominin iyiye gittiği yönünde sert bir açıklama yaptın

Bu konuyu bakanlar kurulu toplantısına taşıyalım ve toplantıya kadar sakince düşünelim, riskli bir uygulamaya yol açmayalım.
Başbakan'la 18 Mart törenleri olayından dolayı aran açık. Eğer karşı çıkarsan iplerin kopma ihtimali var, 'Bence uygundur' görüşü bildir.

Agresif ve güvenilirlikten uzak bir tutum içinde olduğun yönünde bir görüş hakim. Yükselen sesleri susturmak için iddialı bir söz söylediğinin sen de farkındasın, bunun için hemen harekete geçmen lazım. 

Hükümete muhalif kesimin ortaklık payının ağırlıkta olduğu bir banka için senden önceki dönemde incelemeler yapılmıştı, bankanın hisseleri düştü, kurum yoğun baskı altında. 

Başbakan seni arayarak, bu bankanın yönetimine el koyulması yönünde harekete geçileceğini söyledi. Ancak bu konuda senin kararını esas alacağını belirtti.

'Bu komplonun arkasında kim varsa bedelini ödeyecek'

Aleyhimize yazan, ekonomimize yönelik sert eleştirilerin olduğu gazetelerin kurucularının evlerine baskın düzenlenmesi için emniyetle görüş.
Faiz lobisi olduğu sürece biz ne yaparsak boş, bu yapıyı ortaya çıkarmalıyız, de ve harekete geç.

Danışmanları toplayıp son durumla ilgili rapor aldın, o gün Cumhurbaşkanlığı'nda görevli bir danışman da toplantıda yer aldı. Herkes farklı teoriler ortaya attı, nitekim masadaki konu ekonomik parametreler değil, ülkeye komplo kurduğu düşünülen odaklar!

Dışarıdan gelen danışman, 'faiz oranı üzerinden ciddi kar eden bir kitle var' görüşünü ortaya attı. Diğer danışmanlarınsa, bazı gazetecilerin ilişkide olduğu kişilerin üzerine gitmeden, büyük resmi ortaya çıkarmadan bizim yaptığımız hiçbir şeyin önemi yok, dedi. 

İki seçenekten birini değerlendirip, çalışmaları sürdürmeye karar verdin. Ama hangisi?

Çanlar senin için çalıyor! Dolar 3 TL oldu! Ülke çapında protestolar başladı...

Merkez Bankası Başkanı artık seni meşgule atıyor, onun için whatsapp'tan yazıyorsun, 'Yanlış anlama, sen daha iyi bilirsin ama şu faizleri bi...'
Parti lideri ve diğer yöneticileriyle bir araya gelip, seçim ekonomisi planlarını açıkla. İki ay dayanalım, sonrası Allah kerim de.

Yanlış politikalar, tercihler ekonomiyi içinden çıkılması zor bir kriz ortamına sürükledi. Göreve geldiğin gün bile tablo çok daha iyimserdi... 

Bir şeylere güvenerek çeşitli kararlar aldın, ama gelinen noktada işsizlik arttı, alım gücü zayıfladı, sanayi daraldı. Başlattırdığın soruşturmalar bir sonuç vermedi, yarattığın hayali düşmanlar yalnızca vaktini ve enerjini çaldı. Şimdi önünde iki seçenek var, 

Doların düşmesi için, diğer ekonomik göstergeleri boşverip faizin yükseltilmesini öner (yani kafana sık), ya da politik davranıp seçim sonrası olası ekonomik istikrar umutlarının ekmeğini yemek için seçime oynamaya ve parti üst kademesi ile ilişkileri iyi tutmaya çalış.

Bakanlarla olan toplantıyı çok önemsiyorsun, bir sonuç alman lazım.

Gelinen noktada ciddi bir değişimin zor olduğunu itiraf et, seçime odaklanılması gerektiğini söyle.
Parti yönetimini hedef alarak, 'Ciddi bir reform yapmama engel olup, beni ekonomi dışı dinamiklerle mücadeleye sürükleyen yönetim bu durumdan sorumludur. Sonraki kongrede parti başkanlığına adaylığımı koyacağım!'

Geldiğin günden beri yaptıklarınla tam bir güven oluşturamadın, onun için seni dikkate alanların sayısı çok fazla değil. Şimdi tüm bakanlar seni dinliyor, ekonomiyi düze çıkarmak adına ortak prensipler ortaya konulabilir. Ama durum kurtarılacak türden değil gibi, bu toplantıda dürüst olacaksın. 

Konuşma için bir hazırlık yapmadın, üzerinde çok baskı olduğu için kendini hiç rahat hissetmiyorsun... Yine de o an içinden gelenleri söylemeye karar verdin,

Muhalif kesime yönelik operasyonlar başladı...

'Bize karşı söylemleri asla durmuyor, bankalarının yönetimini alarak ciddiyetimizi gösterelim.'
'Banka yönetimine el koymak ciddi riskler ortaya çıkarabilir, bu şekilde devam etmemiz faydamıza olur.'

Ekonomiyi yoluna sokmak amacıyla göreve getirildin, ama artık olay çok farklı bir yerde. Haklı ya da haksız olman fark etmiyor, basın senin için bir ekonomist değil, 'propaganda bakanı' portresi çiziyor. 

Ofisinde oturup televizyondan operasyonları takip ediyorsun, başlamadan bitmiş gibi görünen bakanlık serüveninde artık hangi hamleyi yaparsan yap, gündemin gölgesinde kalıyor. Çünkü para piyasaları için bugün en önemli parametre gündemin gerginliği olmuş durumda. 

Başbakan seni arayarak bu grubun yönetiminde olan bankaya el koyma fikrinden bahsetti. Bunun sonuçlarının olumsuz olacağını biliyorsun, ama sana karşı olan bu kesimin gücünü azaltmak için kabul edebilirsin. Senin açıklarını yayınlayıp, kuyunu kazdıklarını düşünüyorsun... Ne yapacaksın? Son perdeye geldik.

Banka yönetimine el koyulmasını isteyerek ekonomiyi içinden çıkılmaz bir noktaya soktun, tebrikler!

Biraz Monopoly, Kızma Birader gibi oyunlar oynaman için seni geri besleme programımıza alıyoruz.

Ekonomiyi sana emanet edeceğimize keşke bakanlığın kapısına kilit vursaymışız!

Göreve iyi niyetli bir şekilde başladın ama karşındaki engelleri iyi analiz edemedin. Senden daha iyisini bekliyorduk. 

Bir süre Ankara'nın hararetli atmosferinden uzak kal, rahatla. Kafanı dağıt, sonra yine gel kurtarırsın. Kalın sağlıcakla sayın bakan! 

Şimdi sözünüzde durun ve istifanızı verin. Vermezseniz biz alacağız.

Seçimler geride kaldı, ama biz seni ekonominin başına getirmiştik. Sahi ne oldu ekonomi?

Politik oynadın ve tüm enerjini daha iyi bir ekonomiye ayırmak yerine, seçimin bir zafere dönüşmesi için kullandın.

Bunun karşılığını alacağını düşündün, ama düşündüğün gibi olmadı. Başbakan yeni dönemde ekonomiyi tabii ki senin gibi bir amatöre emanet etmeyecek! 

Yeni kabinede yoksun. Artık mecliste tek fonksiyonun muhalefet partilerinin önerilerine ret oyu vermek. Yazık ettin kendine...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
heineken

Kandırıldım! Telekinezi yöntemiyle enflasyon yapıyorlar. Acil dua kalkanı. 99999999 Yasin okuyun.

yusuf-yorulmaz

Erdogan ve Akparti'de böyle düze çıktı zaten şimdi bir takım oyunlar oynanıyor ama bunlarda sökmeyecek :)

gzmgumusel006

Tebrikler! Ekonomiyi düze çıkardın... ben cıkardım tek basıma cıkardım :D :D

gzmgumusel006

bna oy veren 23 kşiye burdan teşekkürleri bir borç bilirim

slim.mehdi

Tekde

Görüş Bildir