Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Ekmeleddin İhsanoğlu CHP'nin 'Tavşan' Adayı mı?

 > 
131PAYLAŞIM

CHP'nin, Ağustos ayında gerçekleştirilecek Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde MHP'ye "çatı aday" olarak İslâm Konferansı Örgütü Genel Sekreteri Prof. Ekmeleddin İhsanoğlu'nu önereceğine yönelik iddia bugünün en çok konuşulan siyasi gündemi oldu.

Muhafazakâr Aday Savunucuları: "Deplasmandan Alınan Bir Oy, İki Oy Sayılır"

İhsanoğlu ismini Kılıçdaroğlu için çekici kılan Ak Parti seçmeninden oy alabileceğinin düşünülmesi. MHP tabanı ve Kürt seçmenin oylarından farklı olarak Ak Parti seçmeninden alınacak her bir oy, Ak Parti adayının oyundan çalınarak rakibe puan kaybettireceğinden "muhafazakâr aday" savunucuları Kılıçdaroğlu üzerinde baskı kurmuştu.

"Büyük Uzlaşı" öncesinde "Tavşan" İddiası

Bilindiği gibi 30 Mart yerel seçimleri öncesinde CHP'nin belediye başkan adaylarına dair ortaya atılan pek çok 'kulis' isim yanlış çıkmış ve CHP'nin pek çok il ve ilçede adayları son dakikada belli olmuştu. Bu süreçte de pek çok "tavşan" isim medyaya yansıtılmıştı.

"Tavşan" nedir?

Aday belirleme sürecinde "geç kalınıyor" eleştirilerini bertaraf etmek ve kamuoyundan saklanan adayların yıpranmasını engellemek için öne sürülen aday isimleri.

Prof. İhsanoğlu'nun adaylığına eleştirel yaklaşanlara ilaveten bu ismin bir senaryonun "tavşan"ı olabileceği de gündemde.

Bu senaryoya göre;

1. İhsanoğlu ismi MHP'ye önerilecek. Böylelikle hem Bahçeli ve MHP nihai onay konumunda merkezî bir rol üstlenecek hem de "muhafazakâr aday" için kamuoyu oluşturulmuş olunacak.

2. Devlet Bahçeli İhsanoğlu ismini üç gerekçe ile ("Anadolu'yu tanımaması", "Siyasî deneyim eksikliği", "Ak Parti'ye yakınlık) reddedecek.

3. CHP, bir sonraki adım olarak Bahçeli'ye 3 isim önerecek.

4. Çatı Aday'ı, önerilecek 3 isim üzerinde Kılıçdaroğlu ve Bahçeli'nin Haziran'ın son haftasında yapacakları toplantıda belirlenecek.

5. Böylelikle belirlenecek "Çatı Aday" kamuoyuna "Büyük Uzlaşma" olarak yansıtılabilecek.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
cakabey17

Bu süreçte muhalefetin işi çok zor iki lider birleşip tek aday olsa dahi Tayyip'e karşı şansları yokken çıkaracakları adayın pek bir önemi gözükmüyor gibi ...

Görüş Bildir