Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Ekmeğini 'Gök Taşı'ndan Çıkaran Adam: Gök Taşı Satarak Borçlarını Kapatıp, Araba Aldı!

 > 
541PAYLAŞIM

Talihin insanın yüzüne nereden güleceği hiç belli olmuyor. Bingöl'ün Sarıçiçek köyüne 2 Eylül'de düşen meteor köy halkının başına âdeta talih kuşu gibi kondu.

Bu vatandaşlardan biri olan İsmail Ergün borçlarını kapattığı gibi, üzerine bir de araba aldı!

Bingöl'e 2 Eylül'de düşen gök taşı bir anda yöre halkının umudu oldu. Kimi vatandaşlar ekmeğini "gök taşı"ndan çıkarmaya başladı !

Bingöl'ün Sarıçiçek köyüne 2 Eylül'de düşen meteor parçalarının değerli olduğunun anlaşılmasıyla köyde yaşayanların hayatı değişti.

Köylüler, sattıkları gök taşları sayesinde borçlarını ödedikleri gibi, araba sahibi de oldular !

Yöre halkı gök taşı arayışında...

"Dalga geçmesinler diye av tüfeğiyle ava çıkmış gibi yapıyorduk."

Bu vatandaşlardan biri olan İsmail Ergün "Ertesi gün, taşın değerini bilmeden, bu gök taşlarının değerli olabileceğini düşünerek toplamaya çıktık. Dalga geçilmesin diye av tüfeğimizle ava çıkmış gibi yapıyorduk. 15 gün kardeşlerimle taş topladık. 

İnternet üzerinden köylüler Amerikalılarla, Ruslarla, Almanlarla irtibata geçerek ellerinde taş olduğunu belirtti. Bir gün taş toplamaktan geldiğimde köyde Rusları gördük. İşaret diliyle taş almaya geldiklerini söylediler. O gün 50 gramlık taş toplamıştım, biraz pazarlıkla 900 dolara sattım. "

22 bin TL borç ödedi, 43 bin TL'ye araba aldı!

Yarım kilo kadar taş topladığını belirten Ergün, bu taşları satarak hem borçlarını ödediğini hem de araba aldığını söyledi. Ergün, "15 bin liralık kredim vardı, kapattım. 

7 bin elden borcum vardı, ödedim. 43 bin liraya araba aldım. Halen elimde 100 gram kadar taş var. Bunları da satıp kardeşimin parasını vereceğim. Taş aramaya da devam ediyoruz" dedi.

Gramı 60 dolara satılan gök taşları, köye büyük döviz getiriyor!

Köy sakinlerinden Mehmet Nezir Ergün, taşları daha önce değersiz bildiklerini belirterek, "Bu taşın asıl değerini İstanbul Üniversitesi'nden bir akademisyenin tespiti ile öğrendik. Bu taşların gramı 60 dolara kadar satıldı" dedi.

"Geçen hafta sadece 200 bin dolar döviz bıraktı. İnşallah bu taştan herkes bulur. Gariban insanlar hep arıyor. Onların daha ihtiyacı var" diye ekledi.

Dünyanın farklı coğrafyalarındaki koleksiyonerlerin büyük ilgisi var...

Amerikalı, Alman, Rus, Danimarkalı koleksiyonerler gök taşlarına büyük ilgi göstermiş durumda.

Gök taşlarını alan Almanlar ve Ruslar bunları İnternet üzerinden satışa çıkardı!

Almanya'dan ve Rusya'dan gelip gök taşı alanlar, bunları İnternet üzerinden satışa çıkardı. Ebay'de 0.932 gramlık taş 199 dolara, 1.37 gramlık taş 299 dolara, 2.63 gramlık taş 599 dolara, 9.67 gramlık taş 1.999 dolara satışa çıkarıldı.

Malum Türkçede "başımıza taş yağacak", diye bir deyim var ve şu anda bu haberi okuyan hemen herkes bunu arzuluyor. Yurdumuzun farklı köşelerinde de bu taşların bulunması dileğiyle. 😃

Kaynaklar

DHA

Posta

Sabah

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
huseyin-yalcinkaya5

Lütfen biyardımcı olurmusunuz gök taşını nasıl satıyosunuz bende demir yapılı gök taşı var yardım edin şimdiden teşekkürler

huseyin-yalcinkaya5

Hüseyin yalçınkaya iyi günler bende gök taşı var ama satamıyorum siz kime yada kimlere nasıl satıyonuz

huseyindemir641

ELİMDE 1 KG HAKİKİ GÖK TAŞI VAR 0553 486 1287

tugra-gayrimenkul

elimde aklasık 400 gr göktaşı var 05398255241

serkan-demirhan

aq fiyatı öğrenen bütün ticaret ustaları piyasaya çıktı :D

Görüş Bildir