Eker: Türkiye Araziden 62 Milyar Dolar Kazanıyor

 > -
3 dakikada okuyabilirsiniz

Eker: Türkiye Araziden 62 Milyar Dolar Kazanıyor

Eker: Türkiye Araziden 62 Milyar Dolar Kazanıyor

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Türkiye'nin 9 yıl önce 24 milyon dekar alandaki tarım üretiminden 23 milyar dolar hasıla elde ederken bugün üretim ve verimlilikte sağlanan artışla aynı miktardaki araziden 62 milyar dolar hasıla elde eder hale geldiğini söyledi.

Bakan Eker, Manisa’nın Akhisar ilçesinde Keskinoğlu Şirketler Grubu tarafından kurulan pastörize yumurta tesisi ve soğuk hava deposunun açılışına katıldı. Burada yaptığı konuşmada Türkiye'de kanatlı hayvan sektörünün önemli bir yere sahip bulunduğunu, 4,5 milyar dolarlık ciroya sahip sektörün, milyon civarında kişiye istihdam sağladığını bildirdi. Sektörün, tarım üretiminin çok kısa bir şekilde nitelikli ve katma değeri yüksek bir ürüne dönüştüğü faaliyet alanı olduğunu aktaran Eker, “Kanatlı hayvan, hem ucuz hem tüketici tercihi ve tüketim kolaylığı hem de kıymetli bir protein olması açısından hızla büyüyen bir sektör. Bizim uygulamadığımız politikalarla, desteklerle Türkiye'de kanatlı eti üretimi, 700 bin tondan 1,6 milyon tona ulaşmış durumda; yani son 9 yıl içerisinde yüzde 120'lik bir artış söz konusu. Cumhuriyetin 100. yılı vizyonumuz ve bakanlığımızın hedefleri açısından 2 milyon 750 bin tona ulaşmasını planlıyor ve öngörüyoruz.” dedi.

Sektörün önemli bir üretim alanı olan yumurtada da benzer bir gelişim kaydedildiğini aktaran Eker, “Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) 2009 verilerine göre Türkiye tavuk eti ve yumurta üretiminde 11. sırada. Aslında şu anda bizim hesaplarımıza göre daha iyi düzeye gelmiş durumda, AB ülkeleri arasında ikinci sırada. İşletmelerimiz önemli miktarda artıyor ama daha önemli husus, eskiden bu üretimin hemen hemen tamamı, cüzi bir ihracat dışında içeride tüketiliyordu. Şimdi önemli bir kısmı ihraç edilir hale geldi. Kanatlı eti ve sakatat ihracatımız 9 sene önce 20 bin ton civarındaydı, 2011 yılında 247 bin ton oldu. Bu da 11 kattan daha fazla artış demek. Yumurta ihracatımız 9 sene önce sadece 32 milyon taneydi, 2011'de 3,8 milyar yumurta ihracatı gerçekleştirdik ki burada da çok ciddi bir artış var.” dedi. Bütün bunların, gerek verilen destekler gerekse sektörün bu desteklerden dolayı dünyaya açılmasıyla elde edilen başarı olduğunu belirten Eker, Türkiye'nin tarım alanında genel olarak önemli başarıya imza attığını kaydetti.

Tarımın her zaman politik tartışmalara, popülizme çok açık bir alan olduğunu ve gündelik meselelerin zaman zaman uzun vadeli ve ülke çapındaymış gibi yansıtılabildiğini dile getiren Bakan Eker, “Bu alanda yapılanlar başarıdır, bu Türkiye'nin başarısıdır. Çiftçinin, sanayinin, ihracatçının herkesin payı ve katkısı var. Türkiye 9 sene önce 24 milyon hektar arazide tarım yapıyor, 7 milyon insan bu arazileri işliyor, 23 milyar dolar hasıla elde ediyordu. Avrupa'nın 4. ülkesi, dünyada 11. sıradaydı. Türkiye'nin çiftçisi, bugün yine 24 milyon hektarda üretim yapıyor ama hasıla 62 milyar dolar. Üretim ve verimlilik arttı; bununla AB'de üç ülkeyi geçti ve bu alanda birinci büyük ekonomiye sahip ülke haline geldi. Dünyada da önümüzde sadece büyük kıta ülkeleri kaldı. Türkiye tarım sektöründen her gün biraz daha fazla ekonomik katkı alınan ve daha verimli üretim yapan ülke haline geldi. Ülkemizin tarımsal ihracatı da 4 milyar dolardan 15 milyar dolara çıktı. Birkaç sene önce damızlık yumurta ithal ediliyordu. Ankara'da bir tesis açtık bakanlığa ait, Türkiye'nin bütün damızlık yumurta ihtiyacını oradan karşılıyoruz. İki üç senedir bir tane bileyumurta ithal etmek zorunda kalmıyoruz.” diye konuştu.

Daha sonra Keskinoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Fevzi Keskinoğlu ve Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mehmet Keskinoğlu, Bakan Eker’e plaket verdi. Ardından Eker ve beraberindekiler, tesisi açarak incelemelerde bulundu. CİHAN

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AnkaraAvrupa BirliğiBirleşmiş MilletlerManisayumurta
Görüş Bildir