Görüş Bildir

etiket Einstein'ın Meşhur Fotoğrafının Hikâyesini Kaç Kişi Biliyor?

Anasayfa > Gündem

Einstein, 1905 yılında görelilik teorisini yayımladıktan sonra ün kazandı. Devam eden yıllarda da, teorik fizik alanında büyük gelişmelere imza attı. Einstein ayrıca ölümsüzleşmiş en büyük 8 insan arasında gösterilir. Fakat, bilimle çok içli dışlı olmayan insanlar, Einstein’ı yaptığı çalışmalarla değil de, dilini dışarı çıkarttığı fotoğrafıyla tanırlar.

Bu meşhur fotoğrafa mutlaka daha önceleri de rastlamışsınızdır. Dili neredeyse çenesine kadar dışarıda olan bu bilim insanına, bu pozu verdiren şey ile ilgili de birçok hikâye duymuş olmanız muhtemeldir. Peki bu fotoğrafın gerçek hikâyesi nedir?

Bilim Fili'de yer alan haber göre; Great News Photos and the Stories Behind Them (önemli haber fotoğrafları ve arkalarındaki hikâyeler) kitabının yazarı John Saber, olayın iç yüzünü kitabında detaylandırıyor.

'Arkasını döndü ve dilini çıkardı'

'Arkasını döndü ve dilini çıkardı'

Fotoğraf: Art Sasse

Einstein, 72. doğum günü şerefine verilen davette, arkadaşları ve bilim insanları ile birlikte 14 Mart 1951 gecesinde Princeton Club’da buluşur. Oldukça kalabalık olan bu davette, çok sayıda da basın fotoğrafçısı yer alır.

Einstein’ın doğum gününün kutlandığı bu gecenin sonunda, Einstein da oldukça yorulur. Fakat, yine de sabırla fotoğrafçılara pozlar verir. Sonunda bir arkadaşı, Einstein’ı evine bırakmayı teklif eder ve binadan ayrılırlar. Fakat, Profesör tam araca bindiğinde, haber kameramanı Art Sasse, son bir fotoğraf çekebilmek için hızla yaklaşır. Sasse bu isteğini Einstein’a kibar bir şekilde söyler. Daha sonra olanları Sasse’nin kendi cümleleriyle ifade edecek olursak: ‘Einstein arkasını döndü ve dilini dışarı doğru çıkarttı, ve bende fotoğrafını çektim.’’

Fotoğraf yayımlandıktan sonra, Einstein da çok sevmiş olacak ki, fotoğrafın basılı halinden 9 adet sipariş edip bunları tebrik kartlarını süslemek için kullanmış.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
604
449
163
31
15
14
13
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
oktay

arkadaşı Einstein'a çok güzel bir üçlü sigara yapar. sigaradan iki duman alan Einstein'ın kafası mis gibi olur. arkadaşına dönüp "tatlı matlı bişey yok mu d... Devamını Gör

Ahmet Fırat Gamsız

tabiki eti tutku yerken çikolata damlamış onu alırken bu fotoğraf çekilmiş

Ali Şimşek

YAW YALANDAN HİKAYE UYDURMAYIN OLAYIN ASLI ŞÖYLE AYNŞTAYNA SORUYORLAR SENİN İNSANLARDAN NE FARKIN VAR ODA CEVAP VERİYOR VE DİYORKİ; ... Devamını Gör