Yeni Ehliyet Fiyatı 15 Lira

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Ehliyet Değişim Bedeli 15 Tl Oldu

Ehliyet Değişim Bedeli 15 Tl Oldu

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

Yeni Ehliyet Fiyatı 15 Lira

Meclis’te görüşülen torba teklifle yenilenecek ehliyetlerin fiyatı konusunda çıkan tartışma sona eriyor.

Ak Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in de “yeniden gözden geçireceğiz” dediği 101 liralık yenileme ücreti için “Sadece maliyet ücreti olan 15 lira alınacak” dedi. Buna ilişkin önerge bugün Meclis’teki torba teklife eklenerek yasalaştırılacak.

24 MİLYON SÜRÜCÜYÜ İLGİLENDİRİYOR

24 milyon sürücü ehliyetinin değiştirilmesi, üstelik bunun için 101 TL "değerli kağıt bedeli" alınmasına ilişkin yapılan haberin ardından, gerek facebook'ta, gerek Twitter'da başlatılan kampanları, hükümet ve TBMM de duydu. Ve öngörülen ehliyet ücretlerinin 101 TL'den yaklaşık 15 TL'ye indirilmesi kararı alındı.

Hürriyet.com.tr, Trafik Kanunu'nda yapılacak değişikliğe ilişkin TBMM'ye verilen yasa teklifini haberleştirmişti.

Habere konu olan yasa değişiklik teklifi, ehliyet alanların bunu ömür boyu kullanmalarına ilişkin mevcut düzenlemenin değiştirilmesini öngörüyor. Bu da, halen sürücü ehliyetine sahip 24 milyon kişiyi doğrudan ilgilendiriyor.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda tartışmaya açılan teklif, ehliyetlerin yönetmelikle belirlenecek süre içinde değiştirilmesini öngörüyor.

Teklifte, belirlenecek bu geçiş süreci içinde ehliyetini değiştirenlerden harç ücreti alınmaması bulunuyor. Ancak, harç ücreti alınmazken, ehliyet sahiplerinin "değerli kağıt bedelini" ödemelerini öngörüyor.

Bunun anlamı da şu; halen Türkiye'de mevcut 24 milyon ehliyet sahibi, ehliyetlerini yenilemek için 101 TL "değerli kağıt bedeli" ödemek zorunda kalacak.

Hürriyet'in yaptığı bu haber üzerine, önce twitter'da, ardından da facebook'ta 101 TL'lik ehliyete tepki kampanyaları başlatıldı.

Twitter'daki kampanya o kadar büyük ilgi gördü ki, "ehliyet için 101 TL veremem" hashtag'i trend topic haline geldi.

İLK DUYAN MALİYE BAKANI ŞİMŞEK OLDU

Hürriyet.com.tr'nin duyurduğu haber üzerine başlayan sosyal medya kampanyalarını ilk duyan da Maliye Bakanı Mehmet Şimşek oldu.

Şimşek, bu kampanyalara yine twitter'dan yanıt verdi. Bakan Şimşek attığı twitte, "Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanımız ile konuştum. Ehliyet yenileme ücreti yeniden gözden geçirilecek! Ama ücret maliyetin altında olmayacak" dedi.

EHLİYET DEĞİŞTİRMEK 15 TL OLACAK

Mehmet Şimşek'in twitinin ardından, AK Parti TBMM Grubu da harekete geçti. AK Parti adına verilecek olan bir değişiklik önergesi ile, ehliyet değiştireceklerin yeni ehliyetin sadece "maliyetini" ödemesi hükme bağlanacak.

Maliyet konusunda ise ortaya değişik rakamlar atılıyor; Muhalefet milletvekilleri bir sürücü belgesinin maliyetinin 5TL olduğunu söylüyorlar.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiFacebookMehmet ŞimşekSosyal MedyaTürkiye Büyük Millet MeclisiTwittertrend
Görüş Bildir