Eğlence İçin Gizli Servis Şifrelerini Çözen Nobelli Fizikçiden Her Şeyi Daha Hızlı Öğrenmenin Yolu!

-
3 dakikada okuyabilirsiniz

Bir şeyi basitçe açıklayamıyorsak o şeyi doğru ve yeterli seviyede anladığımızı iddia etmemiz çok mümkün değil. Tersinden okursak, bir şeyi iyi anlayabilmek amacımızsa o şeyi aslında 'anlatabiliyor' da olmamız gerekir. Peki nasıl yaparız? Kolayı var, hem de Nobelli bilim insanı Richard Feynman'ın deneyimlerinden süzülerek geliyor!

Öğreterek öğrenmenin en verimli yollarından biri ünlü bilim insanı Richard Feynman tarafından ortaya atıldı.

1965 yılında ona Nobel Ödülü kazandıran çalışması ya da Feynman diyagramı gibi bilimsel araştırmalara ışık tutmuş fikirleri bir kenara, Feynman karmaşık teorileri basitleştirerek anlatmakta o kadar ustaydı ki "Mükemmel Anlatıcı" lakabını almıştı!

Feynman'ın öğrencisi olsaydık belki bunu bile bizler için basitleştirebilirdi.

Aslında Feynman Tekniği'ni uygulamak için matematik, fizik ya da kimya gibi alanlarda çalışıyor olmanız şart değil. Bu yöntemi her alana uygulamak mümkün çünkü yöntemin hedeflediği şey çalıştığımız alan değil, zihnimizin çalışma prensibi!

Bu yöntemle başarıya ulaşmak için Feynman der ki:

Yönteme geçelim. Kavraması en zor şeylerin dahi üstesinden gelmek için adeta bir öğretmen gibi o konuyu anlatmaya çalışmak gerekir.

En azından anlatıyormuş gibi davranarak çalışmak. Birine anlatmak şart değil. Yöntemin tek aşaması bu mu? Tabii ki değil! Bu yöntemde başarıya ulaşmak için 4 adımı eksiksiz tamamlamak gerek.

1. Adım: Elinize bir kağıt alın. Konu, teorem ya da konseptin adını kağıdın üst kısmına yazarak başlayın.

Biz örnek olarak Fenomenoloji Kuramı'nı almak istedik. Ayrıca "Böyle basit adım mı olur?" demeyin. Basit yöntem kimi zaman en etkili yöntem olabilir, sabırlı olun!

2. Adım: Ele aldığınız konu, teorem ya da konsepti olabildiğince basit şekilde yazın.

Eğer bu matematiksel denklem ya da diyagramlar içeriyorsa onları da en basit haliyle burada açıklayın. "Basitlik" yine en önemli koşul.

3. Adım: Açıklamanızı yaparken duraksadığınız, kaleminizin titrediği kelime, kavram ya da formülleri bulun.

Bu noktalar üzerine notlarınıza ya da kaynağınıza yeniden dönün, yazdığınız her şey zihninizde tastamam olana dek kaynakları karıştırın. Anlatılacak her şey anlaşıldı mı? O zaman 4. adıma hazırız.

4. Adım: Anlattığınız her şeyi kökten uca kavradıktan sonra karmaşıklığı hâlen devam eden kavramları daha da basitleştirin.

Yöntemimizin basitlik amacından uzaklaşmıyor ve her şeyi sanki hiçbir şey bilmeyen birine anlatır gibi basitleştirmeye çalışıyoruz. Her şey basite indirgenemese de, elimizden geleni ardımıza koymuyoruz.

Son adımda basitlik kıstasını koymakta zorlanırsanız anlattığınız şeyi bir çocuğun anlayabileceği şekilde sadeleştirin.

Bir çocuğun günün büyük kısmında sorduğu "Neden?" sorusunun yanıtlarını aramak çalıştığınız konuya dair zihninizdeki tüm boşlukları doldurmaya yardımcı olacaktır.

Richard Feynman'ın en basitten en karmaşığa, her alanda uyguladığı bu teknik bizlere hayati öneme sahip bir fayda sağlıyor.

Bilgimizin hangi noktada kuvvetli ve hangi noktada zayıf olduğunu kolayca görebiliyoruz. Üstelik öneme sahip bir sınavda, bizden bağımsız bir test mekanizmasında değil, kendi kendimize öğreniyoruz. Bu yöntemle daha etkin öğrenerek çok kısa bir sürede sallantıda olan noktaları belirlemek mümkün. Temponuza ve başarınıza kuvvet diyoruz!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
seray.nisan

ANLAMAYANLAR İÇİN; Anlamadim diyenler olmus konuya felsefeden, matematikten girmesinden dolayi olabilir :D Ben ozetle bir ornek vereyim; atiyorum ingilizcenizi mi gelistirmek istiyosunuz bildiginiz konulardan birine anlatiyor gibi anlatmaya baslayin. Konu, soru kelimeleri olsun.. What, when, which anlattiniz kolayca(pekistirmis oldunuz) how many, how much a geldiniz duraksadiniz.. Soru kelimeleri basliginda zorlandiginiz seyi kesfetmis oldunuz boylece.. internetten ya da herhangi bir kaynaktan "how many" nin sayilabilenler "how much" ın sayilamayanlar icin kullanildigini ogrendiniz bi sonraki anlatisinizda hem kendiniz ogrenmis hem de tekrar anlatip uzerinden gectiginiz icin iyice pekistirmis oluyorsunuz.. Boylece kolaydan zora dogru saglamca ilerlemis oluyorsunuz.. Tişkirleer 💁🏼

vlknsn

ciddi konularda gif koyulmazsa daha iyi olur dikkat dagıtıyor. (evet döngü tikini kaldırabiliyorum ama gerek yok işte konuya adapte olmuşken)

frame-madrock

Belki dedim yorumlarda özeti vardır okumaya üşendim ne öğrenmesi

klinikpsikolog

ben de adım adım olmasa bu şekilde yaparım bir notu sürekli sadeleştiririm sonra da birine anlatır ya da anlatıyor gibi yaparım, örnekler veririm, bağlantı kurarım. kesinlikle işe yarıyor, bu yolla edinilen çok daha hatırlaması kolay oluyor.

pekala

e zaten benim hep uyguladığım yöntem. basite indirgemezsen anlayamazsın ki en iyi ihtimalle ezberlersin

FACEBOOK YORUMLARI

Başlıklar

BilimNobelÖğretmen
Görüş Bildir